Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
İşitme Kaybı Tedavisi

İşitme kayıpları genetik olarak tabi ki ortaya çıkabilir.Bizim iç kulak yapılarımız genellikle çocuk doğduğu zaman tamamen gelişmiştir. Ve artık bundan sonra gelişim olmaz son yapısına varmıştır o yüzden de bu tip yapılarda sonradan oluşmuş patolojiler diyelim ki kırıklar veya oradaki çarpmaya düşmeye bağlı veya herhangi bir başka nedenle oluşmuş veya enfeksiyonla oluşmuş dejenerasyonlar artık tahammül edemiyoruz.O yüzden artık kalıcı işitme kayıpları ortaya çıkıyor.O yüzden de anne karnında gebelik sırasında geçirilmiş olaylar ki konjenital olaylar diyoruz tabii buna yine çocuk işitma kayıplı olarak doğabilir.

Amam tabii biz genetik işitme kayıpları ya da çok erken yakalanmış işitme kayıplarını ikiye ayırabiliyoruz.1.'si konjental dediğimiz gebelik sırasında veya doğum sırasında oluşmuş olaylara bağlı 2.'si de genetik yani genlerle ilgili olabilir.Tabii bunun için çok çeşitle araştırmalar yapılabilir ortaya koymak için ama tabi yine nedeni ortaya koymak bazen çok güç olmakta.Diyelim ki gebelik sırasında anne kızamıkcık geçirdi mutlaka iç kulak tipi işitme kaybı ortaya çıkacaktır ama ancak çok detaylı genetik çaılşmalar yaparsak hani genlerle ilgili bir bozukluk var mıydı ondan dolayı mı oluştu yoksa enfeksiyondan dolayı mı ancak ona karar verebiliriz.Kromozom anomalilerine bağlı yine işitme kayıplarını görüyoruz.

Onun dışında otozomal dominant ya da resesif geçen ya da seks kromozomlarına bağlı geçen işitme kayıpları var.Bunları belirleyebilmek dediğim gibi çok uzun pahalı ya da çok detaylı çalışmalarla ancak biz bunu ortaya koyabiliyoruz.O yüzden de tabii ki bazı risk faktörleri var eğer genetik olarak bir işitme kaybı var mı yok mu ya da ne yapılabilir veya böyle bir çocuğa sahip olmak istemiyorsak neler yapmamız gerekir diye daha önceden tabii genetik danışma almak gerekiyor.Tabi herkesinde genetik danışma alması tabii ki çok zor.

Ama diyelim ailesinde anne babasında herhangi birisinde nedeni belli olmayan genetik olduğu düşünülen bir işitme kaybı varsa tabii bu çocukları mutlaka çok daha detaylı araştırılması lazım ya da aileye risk konusunda bilgi vermek gerekiyor.Onun içinde tabii yakın akrabalar yine taranır ve sonra %100 olmasa bile doğacak çocuğun ne gibi riskler altında olduğu kişilere bilgi verilir ve ondan sonra tabii son karar yine ailenindir.Çocuk sahibi olup olmama konusunda.Ama mesela anne babanın herhangi birinde bu tip bir işitme kaybı varsa o zaman çocuklarında özellikle ilk çocuklarında olma ihtimali %10'lara kadar çıkmakta.Ama ilk çocuk sağlam doğmuşsa işitmesinde sorun yoksa tabii bu çok çok azalmaktadır.Onun içinde mutlaka genetik olarak ortaya çıkabilir.Fakat bunu baştan belirlemek tabii çok zor.

Şöyle söyleyelim mesela otozomal bir işitme kaybı dominant bir işitme kaybı orata çıkma ihtimali eğer babada veya annede bir dominant gen varsa o zaman aşağı yukarı %50.Tabii ki çocuğun genetik olarak yine sorunlu olması ama resesif bir gen varsa o zaman bu %0 ile 50 arasında değişebilir.Çünkü eğer anne babada da aynı genler bir araya gelirse o zaman hastalık ortaya çıkabilir.Demekki genetik olarak işitme kayıpları ortaya çıkabilir vardır ama böyle bir risk varsa veya böyle bir düşüncemiz varsa mutlaka genetik değerlendirme yapmak şarttır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Ani Duyma Kaybı Ani Duyu Kaybı
 Ani Görme Kaybı Ani İşitme Kaybı Nedenleri
 Ani İşitme Kaybı Tedavisi Ani Kulak Çınlaması
 Dijital İşitme Cihazı Dijital İşitme Cihazları
 Duyma Cihazı Duyma Cihazları
 Duyma Kaybı Duyma Kaybı Tedavisi
 Earnet İşitme Cihazları Fiyatları Gaes İşitme Cihazları
 Gaes İşitme Merkezi Gözlük Tipi İşitme Cihazları Fiyatları
 İşitme Aleti İşitme Aletleri
 İşitme Cihaz İşitme Cihaz Fiyatları
 İşitme Cihazı İşitme Cihazı Fiyatı
 İşitme Cihazı Fiyatları İşitme Cihazları
 İşitme Cihazları Fiyatı İşitme Cihazları Fiyatları
 İşitme Cihazları Markaları İşitme Hastalıkları
 İşitme Hastalıkları Nelerdir İşitme Kaybı
 İşitme Kaybı Belirtileri İşitme Kaybı Tedavileri
 İşitme Kaybı Tedavisi İşitme Kaybının Nedenleri
 İşitme Kayıpları İşitme Organı
 İşitme Tedavisi İşitme Testi
 İşitme Testi Sonuçları İşitme Testleri
 İşitme Testleri Nelerdir Kanal İçi İşitme Cihazları
 Kanal İçi İşitme Cihazları Fiyatları Kulak Cihazı
 Kulak Cihazları Kulak Çınlaması
 Kulak Çınlanması Kulak Hastalıkları 4
 Kulak İltihabı Kulak İşitme
 Kulak İşitme Cihazı Kulak İşitme Cihazları
 Kulak İşitme Kaybı Kulak İşitme Kaybı Tedavisi
 Kulak İşitme Testi Kulak Tedavisi
 Kulak Testleri Kulakta Duyma Kaybı
 Kulakta Duyu Kaybı Kulakta İşitme Kaybı
 Kulakta İşitme Kaybı Nedenleri Kulakta İşitme Kaybı Tedavisi
 Sensörinöral İşitme Kaybı Sensörinöral İşitme Kaybı Nedir
 Ses İşitme Ses İşitme Cihazları
 Siemens İşitme Cihazları Siemens İşitme Cihazları Fiyatları
 Sinirsel İşitme Kaybı Sinirsel İşitme Kaybı Tedavisi
 Siser İşitme Cihazları

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.