Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
İshal Yapan Şeyler
İshal Yapan Şeyler
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
İshal Yapan Şeyler :

İshalin en yaygın nedeni gıda zehirlenmesidir. Belirtileri genelde yedikten yaklaşık altı saat sonra kendini gösterir. Çok fazla Kahve içmek ishale neden olabilir. İshalin nedeni mideye etkiyen bir viral enfeksiyon olabilir. İshal, Stres ve anksiyeteye (gerginlik) bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Bazı ilaçlara karşı gelişen tepkiler de ishalin nedeni olabilir.Yeni bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzla bu konuyu görüşmenizde yarar vardır. Gıda duyarlılığı ve alerji de ishale yol açabilir. Başka bir bölgeye ya da ülkeye tatile gittiğinizde, sağlıklı olmayan yiyecek ve içecekler ya da vücuda giren yabancı bakteriler ishale yol açabilir. Bu durum, yeni bakterilere alışkanlık kazanıncaya kadar mideyi bozabilir.

İshal için Doktor Önerileri Nelerdir?

Bazı ciddi durumlar dışında ishal için tıbbi bir müdahaleye gerek yoktur. Dehidrasyondan (bol su kaybı) kaçınmak için, ishalken bol miktarda kaybedilen sıvı ve tuzları geri almak çok önemlidir. Özellikle çocuklarda dehidrasyon riski yüksektir. Sıvı ve mineral kaybını karşılayacak uygun çözeltiyi eczaneden alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. 1 çay kaşığı tuz ve 8 çay kaşığı şekeri, 1 litre (5 su bardağı) suyun içinde karıştırın. Çözeltiyi, daha büyük bir kapta hazırlayarak bir seferde daha çok karışım elde edebilirsiniz.

Ancak karışım oranlarını korumaya özen gösterin. Saat başı yarım litre (2 buçuk su bardağı) için ve ishal bitene kadar katı yiyecekler tüketmeyin. Katı yiyecekler yemeye başladığınızda, ilk olarak hafif yiyecekleri tercih edin. Doktorlar genelde muz, lapa ve pişmiş elma önerir. Kaynamış pirinç suyunu içmek ya da yoğurt yemek de ishal için yararlı olabilir. Gezilerde alınması uygun tedbirler arasında yalnızca hazır sulardan içmek, içeceklerin içine buz koymaktan kaçınmak sayılabilir. Özellikle salatalardan uzak durun, meyve ve sebzeleri iyice yıkamadan tüketmeyin ve uzun süre sıcakta kalmış yemekleri yemeyin.

İshal için Doktora Danışın

İshal yetişkinlerde 48, çocuklarda ise 24 saatten çok sürdüyse, kusma varsa, dışkıda yapışkan mukus ya da kan görüldüyse, soluk, cıvık ve kötü kokulu dışkının yanında gaz, mide krampları ve halsizlik de varsa kısa zaman içerisinde doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

İshal için Bitkisel ve Alternatif Tedaviler

Bitkisel ilaçlar ile ishal tedavisi; Kasık otu (Agrimonia sp.), sinirli ot (Plantago sp.) veya sardunya (Pelargonium sp.) çayı demleyebilirsiniz. Hazırlamak için, 1 çay kaşığı bitkiyi sıcak suyun içinde 10 dakika beklettikten sonra süzün. Günde 3 kere, 3 ila 4 yemek kaşığı içebilirsiniz. Tıbbi Nane ve papatya çayları da ishali hafifletmede etkilidir. * Tıbbi nane (mentha piperita) evlerde kullanılan naneden farklı içeriğe sahiptir.

Zihinde Canlandırma ile ishal tedavisi; Bu yöntem ishale neden olan stresle başa çıkmanıza yarayabilir. Telefonunuzun kablosunu çekin. Uzanın ya da rahatça geriye yaslanıp gözlerinizi kapatın. On beş dakika boyunca hoş ve huzurlu bir yerde, örneğin bir sahilde olduğunuzu hayal ecîin. Ya da gözlerinizi kapatın ve yarım saat boyunca hafif bir müzik dinleyip derin derin nefes alın.

Akupres ile ishal tedavisi; Parmaklarınızı bacağınızın iç kısmına, ayak bileğinin iç kısmının dört parmak yukarısına, incik kemiğinin tam arkasına yerleştirip yukarıya doğru ovun. Parmak ucunuzu göbek deliğinizin üç parmak altına, karnınıza yerleştirin ve çemberler çizerek yavaşça masaj yapın. Refleksoloji ile ishal tedavisi; Sindirim sistemine yardımcı bölge, ayak tabanında, topuğun hemen ilerisindedir. İnce bağırsak için, bu refleksoloji noktasına resimde görüldüğü gibi basınç uygulayın. Ardından bu bölgenin her iki yanında kalın bağırsağa karşılık gelen noktalara da basla ve masaj yapın.

Darı :Buğdaygillerden, kuraklığa dayanıklı bir bitkidir. Tohumları besin olarak kullanılır.

Kullanımı

Darı unundan yapılan yiyecekler, zihin yorgunluğunu giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Hamilelere de faydası vardır.

Şalgam

Apse, dolama, kan çıbanı ve donmalarda kullanılır. Ergenlik sivilcesi ve egzama gibi cilt hastalıklarında faydalıdır. Göğsü yumuşatır. Akciğerleri ve bronşları temizler, vücuda rahatlık verir. Boğaz iltihaplarını giderir. Nekahat devresini kısaltır. Kabızlığı giderir.

Ceviz Ağacı

Uzun ömürlü; gövdesi kalın, kerestesi ve meyvesi değerli ulu bir ağaçtır. Yemişi nişastalı ve yağlıdır. Hekimlikte; yaprakları, meyvesinin üzerindeki yeşil kabukları ve yağı kullanılır. Bir çok çeşidi vardır.

Kullanımı

Yaprakları ve kabukları ile hazırlanan ilaçlar kanı temizler, kansızlığı giderir. İshal ve dizanteriyi keser. Verem ve şeker hastalığında hem besleyici, hem de tedavi edicidir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. El ve ayak donuklarında, deri çatlaklarında faydalıdır. Saç ve elleri boyamakta da kullanılır. Çok kuvvetli bir besin olduğundan fazla yememelk gerekir. Cevizyağı, raşitizm ve sıracada faydalıdır. Kabızlığı giderir. Bağırsak solucanlarını düşürür. Derinin yanmasını önler.


En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Adnan Aslanyemekler ıshal yaparmı bunu merak edıyorum genelde ıshal yapacak gıdaları tuketmıyorum. cunku bu bende buyuk bır etkı olusturuyor. neler onerılır bu konu hakkında bana daha detaylı bılgı verırsenız sevınırım. iyi gunler kolay gelsın.
  • İshal

    Yapan

    Şeyler