Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
İshal Kesici İlaç
İshal Kesici İlaç
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
İshal Kesici İlaç :

Baharın sonundayız ama siyasal havamız, kurşun gibi ağır ve zehir gibi soğuk! Şimdi, zehir zemberek atışmalar ile hayatı zehretmeden akıl panzehirini kullanmanın tam zamanı dostlar.

Tıpkı gıda zehirlenmesine karşı izlediğimiz akıl yolu gibi.Baharın sonlarını yaşadığımız şu günlerde oldukça fazla ishal olguları ile karşılaşıyoruz. Özellikle gıda zehirlenmesine bağlı ishal olguları, çalışan sayısı fazla olan işyerlerinde salgın gibi.

Ortak yemek salonu, lavabo ve ortak servis, salgının en büyük nedenleri.. Açıkta satılan gıda maddelerine gösterilen bilinçsiz rağbet ise sorunu daha çok körüklemekte.

Bahar geldi. Güneşi görünce açılıp saçılmaya başladık. İyi hoş da yediğimizi, içtiğimizi de açmak zorunda mıyız? Açıkta satılan gıdaların tehlikesini unutmak zorunda mıyız?

Bahar mevsimi ile birlikte açıkta satılan simit, kumru, çerez, döner gibi gıdalara dikkat edin, yanına dahi yaklaşmayın! Çocuklarınızı avutma pahasına, açıkta sunulan gıdaları satın alıp da zehirlenmelerine ortak olmayın.

Elbette bizleri mikroplu gıdalardan korumak adına ilk önlemi zabıta alacaktır. Sahi, o ne idi hatırlayan var mı? Son zamanlarda bir tane gören var ise ne olur bana da söylesin. Elinizi vicdanınıza koyun, çevrenize bakın ve özellikle hafta sonu fuar‘ın yürekler acısı halini izleyin. Açıkta satılan mikroplara, çöp dağlarına gösterilen “üst düzey korumaya” sakın gülmeyin. Çünkü baharın güneş çarpması değil, akıl tutulmasıdır yaşadığımız trajikomik manzara.

İshal

Ani başlayan ishal çok kez bulantı, kusma, Karın Ağrısı ve ateşle birlikte seyreder. Yaşam boyunca buna maruz kalanlarımızın sayısı az değildir. Ve bu tür hastalıkların hemen çoğu da gıdalardan geçer. Bu nedenle “ gıda zehirlenmesi” diye tanımlarız yaşanan tabloyu. Aslında tam uymasa da gerçeğe yakın bir tanımlamadır bu. Ve gerçek, dışkı ile kirlenmiş gıdaların neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

Besin zehirlenmesi tanısı var ise çok rahat davranmayın ve belirtilerini sakın hafife almayın. İnat eden sorunu mutlaka paylaşın.Fazla gücü olmayan bir virüs ya da bakteri söz konusu ise alınacak önlemler ile hastalık birkaç gün içinde geçer. Eğer geçmez ise mutlaka doktorunuza başvurun. Bu koşullarda önerimiz doğrultusunda Antibiyotik ya da ishal kesici ilaç kullanmanız gerekebilir.

Ellerinizi yıkayın

Nasıl mı korunuruz?

Elbette su ve Sabun ile. Her yemekten sonra ellerinizi sabunlu su ile yıkayın. Bunu asla ihmal etmeyin. Tuvalet temizliğini su ve sabun ile tamamlamak ayni zamanda ahlaki bir temizliktir. Aksine davranan sadece kendisine değil çevresine de kötülük eder. Bebek ya da yaşlı hastaların altını değiştirirken de aynı özeni gösterin.

Ne türden olursa olsun eğer ishal var ise tedavisi için diyet esastır. Bu nedenle bağırsakları uyaran çiğ sebze ve meyveleri birkaç gün için yemeyin. Yağı ve yağlı yiyecekleri sofradan kaldırın. Eğer doktorunuz önermediyse ishal kesici ilaç, kesinlikle kullanmayın. Yerli yersiz ishal kesmek, son derece olumsuz gelişmelere yol açabilir.

Amip

Amip kistleri, inatçı ishallerin en başta gelen nedenlerinden biridir. Sadece bağırsaklarımızda kalsa iyi, ancak bununla yetinmezler. Bağırsaklarımızdan kan yoluyla önemli organlarımıza da yayılırlar. En başta karaciğer sonra akciğer zarı, beyin zarı ve akciğer dokusuna yerleşirler. Böylece son derece dramatik hastalık tablolarına yol açabilirler. Kanlı ve sümüğümsü bir ishal durumunda mutlaka amip araştırması yaparak etkili bir tedavi kürü uygularız.

Gıda zehirlenmeleri, adı üstünde mikroplar ile bulaşmış besinlerin tüketilmesi sonucu ortaya çıkar. Gıda zehirlenmesine neden olan 300‘e yakın mikro organizma vardır. Mikropların dışında besinlerin içeriğindeki zehirli birtakım kimyasallar da bu duruma neden olabilirler.

Bunların kesin ayrımı zor olsa da klinik tecrübe ve tedaviden yola çıkarak pratik tanıya ulaşmak olasıdır.Gıda zehirlenmesinden en çok bebekler, yaşlılar ve başka bir hastalık nedeniyle vücut direnci düşmüş olanlar etkilenirler.

Dışkı, su gibi ve şekilsizdir. Kötü kokuludur. Bazen kanlı olabilir. Kanlı dışkı, önemli bir bulgudur, hemen doktora bildirilmesi gerekir. Ateş ve titreme görülebilir. İshalin uzun ve inatçı olması durumunda tedavi mutlaka doktor kontrolünde yapılır.Her tür ishalin tedavisinde ilke: kaybedilen su ve minerallerin yerine konulmasıdır.

Bunun için öncelikle bol miktarda su içmek gerekir. Su yerine ayran, ölçülü olmak kaydı ile maden suyu, az şekerli çay da içebilirsiniz. Eczanelerde bu amaç için hazırlanmış tuz, mineral ve şeker karışımı paketler de mevcuttur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

İshal

Kesici

İlaç