Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
İrritabl Bağırsak Sendromu Bitkisel Tedavi
İrritabl Bağırsak Sendromu Bitkisel Tedavi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
İrritabl Bağırsak Sendromu Bitkisel Tedavi :

İrritabl Barsak Sendromunu bir sindirim fonksiyon rahatsızlığı olup, kronik karın ağrısı, feçes düzensizlikleri (ishal, kabızlık) ve şişkinlikle kendini belieder. Tıbbi olarak doktorlar hastalığa herhangi bir sebep bulamamaktadır, fakat rahatsızlığın sebebinin bağırsak florasının bozulması nedeniyle kalın bağırsaklara yerleşen bakteri ve mantarlardır. Kolon hasalaşması genelikle 20-40 yaşı arasında görülür. İrritabl Barsak Sendromu (İBS) ile birlikte kişide allerjide görülür.

İrritabl Barsak Sendromunun (İBS)sebepleri:

İrritabl Barsak Sendromunu konusunda iki ayrı görüş vardır. Bunlardan birine göre beyinle bağırsak arasında enformasyon taşıyan serotonin hormon yetersizliği nedeniyle iletişimin imkansızlaşması olduğudur. Bana göre bağırsaklarda peristalik hareketlerin tam oluşmamasıdır. Bir diğer görüşte: Kolonda mantar ve bakterilerin sebep olduğu aşırı iltihaplanma ve tahribattır. Buda bağırsaklarda aşırı miktarda çoğalan lenfozitlerden anlaşılır, bilindiği gibi lenfositler iltihapara karşı mücadele eden bağışıklık sisteminin bir alt türevidir.

İrritabl Barsak Sendromunun belirtileri :

İrritabl Barsak Sendromu genelikle gün boyu görülür ve gece pek rahatsızlığa sebep olmaz.

1-) İshal veya kabızlık veyahutta sürekli değişen durumlar

2-) Feces (gaita) sürekli değişik şekilde olabilir (sert, su gibi vb.)

3-) Ağrılar, kramplar ve kendini kötü hissetme fecesten sonra azalır.

Şayet bir yılda 3 haftadanbu rahatsızlıklar görülürse buna kolon hasaslaşması denir.

Komplikasyonlar:İrritabl Barsak Sendromu aşağıdaki rahatsızlıklarada sebep olabilir.

1-) Psikolojik rahatsızlıklardan: korku ve depresyon

2-) Dermansızlık, hasizlik, bitkinlik vb.

3-) Başağrısı, migreb

4-) Uyku rahatsızlıkları

5-) Sırt ağrısı

İrritabl Barsak Sendromunun teşhisi:

İrritabl Barsak Sendromu olan önce, kalın bağırsak iltihaplanması (Morbus Chron), kronik kolnit, bağırsak kanseri, bağırsak allerjisi ve mide-bağırsak enfeksiyonu olup olmadığının iyice bilinmesi gerekir. Ancak bundan sonra teşhis için

1-) Labaoratuar araştırmaları

2-) Feces ve kanın incelenmesi

3-) Son bağırsak (rektum) ve kalın bağırsağın endoskopi ile incelenmesi

4-) Süt şekeri (laktoz) allerjisi olup, olmadığının teşhisi

5-) Psikolojik nedenler araştırılmalı

6-) İnce bağırsağın röntgenle incelenmeli

Tedavisi:

Ortodoks tıbba göre İrritabl Barsak Sendromu tedavi etmek mümkün değildir. Bu nedenle başta aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

1-) Bol bol su içilmeli

2-) Yemeği çok çiğneyip az yemeli

3-) Hayvansal besinler ve hamurlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

4-) Depresona karşı kulanınlan antidepresifler kramplara sebep olur. Bu nedenle bitkisel ilaçlar kulanılmalıdır.

5-) Kabızlığa karşı lifli besinler kulanılmalıdır

6-) Şişkinliğe karşı bitkisel ilaçlar (kimyon, rezene, anason).

7-) İshale karşı doğal ilaçlar kulanılmalı

Bütün bu rahatsızlıkları Gökçek İksiri ve keten gelir, ile tedavi etmek mümkündür.

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse Cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.

İrritabl Bağırsak Sendromu Bitkisel Seti İçeriği :

BSA Kedi Otu Bitkisel Kapsül (60 Kapsül) - Herbalex Psyllium Husk Extract

İrritabl Bağırsak Sendromu Bitkisel Seti Açıklama :

BSA Kedi Otu Bitkisel Kapsül (60 Kapsül)

1.5-2 m boyunda, çiçekleri beyaz veya açık-pembe renkli, çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Kediotu kökleri‘ nin; baharlı bir lezzeti olup, kendisine has şiddetli ve özel bir kokusu vardır. Bu kokudan kediler çok hoşlanırlar. Hatta bazen kediler bu bitkinin köklerini çıkartır. Bu nedenle; botanik bahçelerinde (Avustralya ve Yeni Zelenda) yetiştirilen bu bitkiler, bir tel kafes ile korunmaya alınır. Aslında bitkiye “Kediotu" isminin verilmesinin asıl nedeni de budur. Kediotu; bütün Avrupa‘ da, Orta Asya‘ da, Japonya‘ nın nemli bölgelerinde yetişmektedir. Nemli toprakları sevdikleri için ormanlarda ve nehir kenarlarında sıkça görülmektedir. Kediotu‘ nun kurutulmuş kök ve rizomlarında; actinidin, chatinidin, nişasta, valerien asidi, isovalerien asidi, eterli alkaloitler, uçucu yağ (0.5-2) ve tanen bulunmaktadır. Bitkinin köklerine özel kokuyu veren madde, uçucu yağ içinde bulunan valerianik asit (valerenic acid) tir.

Kullanımı:

Yetişkinler için günde2-3 defa yemeklerden 20 dk. sonra 1-2 adet kapsül tavsiye edilir.

1. Uzun süreli araç kullanacak olanların alması önerilmez.

2. Antidepresan ya da başka bir uyku düzenleyici ilaç ile kullanılması önerilmez.

3. 1 ay kullanımdan sonra 15 günlük ara vermeniz önerilir.

4. Hamile bayanların kullanmaları tavsiye edilmemektedir.

5. Kronik rahatsızlığı olup sürekli ilaç kullananların ürünü kullanmadan önce doktorlarına danışmalarına tavsiye ederiz.

Herbalex Psyllium Husk Extract

Kilo vermeye yardımcı, barsak peristaltisinin düzenlenmesinde ve kronik kabızlığın giderilmesine yardımcı ürün.

Plantago ovata Forsskaol (Psyllium) bitkisinin tohumtestası yüksek oranda müsilaj taşıyan doğal bitkisel liftir. Yapılan kimyasal ve fiziksel çalışmalar müsilajın ksilan ve asidik arabinoksilan ana yapısı üzerine dallanmış arabinoz, ksiloz ve ramnoz yapıları taşımaktadır. Psyllium(karnıyarık otu) tohumlarının kronik kabızlıkta ve az lif alımı, az hareket, sürekli oturarak çalışma gibi yaşamtarzına bağlı olan kabızlıkta iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Bağırsak hareketinde düzenliliği yeniden sağlamak ve sürdürmek için hacim oluşturucu bir laksatif olarak kullanılmaktadır. Temel amaç olarak kabızlıkta kullanılmakla birlikte hiperkolesterolemi, hiperlipidemi tedavilerinde de destekleyici olarakoluşturucu bir laksatif olarak kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar karnıyarık otu tohumları ve testasının kandaki yüksek kolesterol ve trigliserid seviyesini düşürmede yardımcı olduğunu göstermiştir.

Komisyon E tarafından kronik kabızlığı önlemek amacıyla kullanımı onaylanmıştır. Özellikle anal fissürü olanlarda, Hemoroid hastalarında, anal ve rektal cerrahi operasyon sonrasında, hamilelik sırasında, hassas barsak sendromlu hastalarda barsak hareketlerini kolaylaştırıp dışkıyı yumuşatıp kolayca atılımını sağlar. Karnıyarık otu tohumtestası diyet için mükemmel bir yardımcıdır. Yemeklerden yarımveya 1 saat önce alındığında suda şişer, tokluk hissi vererek açlığı azaltan, sindirimi artıran ve kilo vermenize yardımcı olan bir ürün olup, kullananların düzenli öğünlerinde daha az yemek yemesini sağlar. Böylelikle sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Etkileri Alman Sağlık Bakanlığı Komisyon E tarafından onaylanmıştır.

Bitkinin tohumları herhangi bir ilaç tedavisine engel olmaması için bu tür ilaçlardan en az yarımsaat sonra ve yeterli miktarda sıvı ile alınmalıdır. Çok az sıvıyla alınması, özellikle yaşlılarda özafagus veya ince bağırsak tıkanmasına neden olabilir Uzun dönemkullanımlarda kullanıma yılda en az 1-2 ay ara verilmelidir. Tedavinin sonunda ilaç kesilmeden önce yoksunluk sendromunu önlemek amacıyla dozu azaltılarak kesilmelidir Gıda takviyesi olarak günde 2 defa 1 kapsül yemeklerle beraber veya doktor/diyetisyeninizin tarif ettiği şekilde kullanılır.

Yan Etkileri : Kullanımı güvenlidir ve hiç bir yan etkiye rastlanmamıştır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Adile Dilekcihayirli gunler Bende IBS rahatsizligi var kedi otu ile herbalex psyllium husk extract ikisini bir arada kullansam zararlimidir? ve nasil kullanmam gerekir. Tesekkur ederim Adile
 • Ihsan Saylarselamlar 3 yıllık irritabl bağırsak sendromu hastasıyım ve bu hastalıktan bıktım artık ne olur bunun gerçekten şifalı bir bitki varsa yardımcı olursanız sevinirim çok teşklr
 • Şifa MarketTeşekkürler. İkisini bir arada kullanabilirsiniz. Aralarında 1-2 saat zaman farklı ile. Allah şifa versin
 • İrritabl

  Bağırsak

  Sendromu

  Bitkisel

  Tedavi