Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
İntihaplı Romatizma
Belirtileri

Baştaparmak eklemleri olmak üzere, pek çok eklem iltihaplıdır ve öncelerişekil bozuklukları oluşan bu eklemler zamanla hareket yeteneklerini de yitirebilirler.

Nedenleri

Romatoit artrit, bir özbağışıklık hastalığıdır.İnsanın bağışıklık sistemi yabancı antijenlere karşı belirgin yanıtlar verecek ve kendi özantijenlerine yönelik tepkileri engelleyecek biçimde düzenlenmiştir. İştebu denetim süreci bozulduğunda, vücut kendi öz dokularına ve kendi özproteinlerine karşı hücresel bağışıklıkyanıtı verebilir. Bu yanıt, bağışıklık süreçlerine göre, değişen yer ve şiddette doku yıkımı ve iltihap tablosu gelişmesine yol açar.

Romatoit Artrit ayrıca, çeşitli enfeksiyon hastalıklarına yol açan mikroorganizmaların eklemleri tutmalarıyla da oluşabilir.

Biyolojik gerçekler

Romatoit Artrit hastalıklarında,bağışıklık sistemindeki aksamalar yüzünden, vücutkendi kendine saldırıya geçer. Artrit hastalarının Bağışıklık Sistemi hedefini şaşırarak,sadece eklemlerdeki mikroorganizmalara saldırmakla kalmayıp,sağlıklı eklem bağdokularına da zarar verir ve zarar gören bu eklemlerde iltihaplanma ve dejenerasyonlar oluşmaya başlar.

Psikolojik gerçekler

Psikosomatik alanında artrithastaları, “yardım etmekten asla vazgeçmeyen tipik kadınsı”karakter yapısına sahip kişiler olarak tanımlanır.Genelde saldırganlık duygularını yönlendirmekte zorlukçekerler. Birilerine hırslandıklarında duygularını hemen açıklamaz, aksine, bu zarar verici enerjiyi kendilerine yöneltirler;bağışıklık sistemlerinin kendi sağlıklı hücrelerine saldırmasını anımsatan özel birdavranış biçimidir bu. Artrit hastaları birlikte yaşadıkları kişilere karşı ender olarak kızgınlıklarını belli eden, özverili, uyumlu, çekingen, fedakarca davranabilen ve haksızlıklara boyun eğebilen kişilik özelliklerine sahiptirler ve ne yazık ki genelde bu kişilik özellikleri, günümüzde kadınlara biçilen rolü yansıtmaktadır. Gerçekten de, romatoitArtrit hastalığına yakalanan kadınlar, bu hastalığa yakalanan erkeklerden üç kat fazladır.

Çok eski bir hastalık


Eklem iltihabı bilinen en eski hastalıklardandır. Tarih öncesine ait iskeletlerin eklemlerinde yapılan araştırmalara göre, Mısır mumyalarında ve Neandertaler insanında bile eklem iltihabına rastlanılmıştır.Ayrıca, hayvanlar da aynı hastalığa yakalanabilirler;örneğin dinozorlar da bu sıkıntıyı çekmekten kurtulamamışlar.

Kendinize yardımcı olabilirsiniz

Balık yiyin

Balık gerçek bir “ağrı ve iltihaplanma katilidir.” Öncelikle uskumru, somon ve ringa balıklarında bolca bulunan Omega-3 asitleri, iltihaplanmaları başlatan mediatorların etkinliğini belirli bir dereceye kadar azaltabilirler; iltihaplanma mediatorları, tipik eklemşişliklerini ve özellikle de Artrit ağrılarını başlatan,organizma tarafından üretilen maddelerdir.

İbuprofen

Tüm ağrı kesiciler arasında,ibuprofen içerikli olanları, Artrit hastalarına en uygunolanlardır. İbuprofen içerikli kremler de friksiyonlarda başarıyla kullanılabilir.

Kilo vermek ve diyet

Üstlerine ne kadar çok baskı binerse eklemlerin iltihaplanmaya karşı yatkınlıkları da ooranda artar. Eğer fazla kilolarınız varsa, onları mutlaka vermeye çalışın! Böylece eklemlerinize binen baskı azalacaktır.

Genel olarak daha az et, daha fazla sebze vemeyve yiyin. Artrit hastalığı için geliştirilmiş özelbir diyet olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil. Hangibesinlerin durumunuzu kötüleştirdiğini, deneyerek öğrenmeye çalışın. Ama en önemlisinin yeterli miktarda C vitaminialımı olduğunu da sakın unutmayın!

Şifalı bitkiler

Ürik asidi azaltıcı ve eklem iltihabını yatıştırıcı özellikler içeren bitkikarışımının çayı ile uygulanacak kürlerrahatlık sağlayabilir.

Reçete: Altınbaşak,atkuyruğu, ısırganotu, rezene, Ardıç kozalağı,mayıs papatyası, ve melekotu kökü birer ölçü hindiba ise 2 ölçü olarak ince kıyılıp iyice harmanlanır ve cam birkavanozda saklanır.

Bir tatlı kaşığı dolusu bitki karışımı, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve 6-8 dakika sonrasüzülür. Taze demlenmiş çay, soğutulmadan ve tatlandırılmadan,aç karnına veya öğün aralarında olmak üzere, günde 2-3 bardakiçilir.

İki haftalık bir çay kürünün sonunda 3-4 gün ara verilir ve eğer istenirse iki haftalık yeni birküre başlanabilir.

Ağır kalp veya Böbrek Hastalığı olanlar, bu çay kürüne başlamadan önce doktorlarına danışmalıdırlar!

Eterli yağlar

Biberiye, mercanköşk ve lavantayağları,uygulandıkları bölgenin kan dolaşımını hızlandırırlar; koku olarakda, bağışıklık sistemini yönlendiren beyin bölgesini etkileyerek ağrıları yatıştırabilirler.

Önerilen eterli yağları eşit oranda karıştırın. Bu karışımdan 10-15damlayı, sıcak suya batırılıp hafifçe sıkılmış bir bezin üstüne dağıtın ve bezisıcak kompres olarak hasta ekleme sarın. Çabuk kurumaması ve soğumaması için, kompresin üstünü sıcak bir havluyla örtün.Uygulama süresi 10-15 dakika olmak üzere, günde 2-3 kere yinelenebilir.

Su yardımcıdır

Banyo suyunun sıcaklığını beden ısısına(37 derece)eşitleyin. Bazı batı ülkelerinde Artrit hastaları Banyo küvetlerinde tedavi edilmektedir. Suyun içinde kalış yatıştırıcı ve ağrıları hafifletici sonuçlar verebiliyor. Su vücudun ağırlığını azaltarak eklemleri rahatlatıyor. Bu durumda özel  eklem egzersizleri veyaaqua-jogging (havuz içinde egzersiz) uygulamaları da rahatlatıcı olabiliyor.

Dikkat: Banyodan sonra üşütülmemeli,bir süre yatakta dinlenilmelidir!

Bitkisel merhemler

Eklem ve kas romatizmalarında merhemle yapılan friksiyonlar bölgesel kan dolaşımını hızlandırarak, önemli rahatlıklar sağlayabilir.

-Öküzgözü – Arnica montana merhemi

“Arnica-Kneipp Salbe”

-Karakafesotu – Symphytum officinale merhemi

“Kytta-Balsam  f”

Bu merhemleri Alman eczanelerinden reçetesiz olarak satın alabilirsiniz.

Homeopatik ilaç

-Bryonia – (Bryonia cretica) Ülkemizde yetişen türlerin dışındaki bir Akasma bitkisinin zehirli kökünden elde edilir.

Bryonia D4 seyreltisi, ağrıların gitgide arttığı vesabahları en şiddetli noktaya ulaştığı durumlarda kullanılmalıdır.

Kullanım dozajı: Günde 3 kere 10 damla, dil altına alınır; akutağrılara karşı bu dozaj saat başlarında daalınabilir.

Aspirin kullanmayın

Ağrıları kesme etkisi nedeniyle Artrit hastaları çoğunlukla aspirin kullanırlar. Evet ağrıları keser, ama vücut için çok önemli olan C vitaminini de emer!

Bakır

Eski bakır Artrit bilezikleri son zamanlarda yine saygı görmeye başladı. Herhalde sindirim sistemleri tarafından özümlenemediği için, Artrit hastalarında büyük olasılıkla eksik olan bakır, deri tarafında emilerek organizmaya katılabiliyor. Siz de deneyebilirsiniz.
Önlem alarak sağlıklı kalabilirsiniz

Fazla kilolarınızdan kurtulmaya gayretedin! Çünkü fazla kilo taşıyan kişilerde eklemler aşınır ve bu yüzden de kendilerini yenileme(regenerasyon)yeteneğini önemli ölçüde yitirirler.

Haftada en azından 3 kere olmak üzere, düzenli  veya egzersizler yapın ki, güçlü kaslar, sağlıklı eklemlerin üstündeki baskıyı azaltabilsinler. Aniden yön değiştirmeyi gerektiren ve bu yüzden de eklemleri zorlayan sporlar,eklem sağlığı bakımından tehlikeli sayılabilecek Spor türleridir. En doğrusu, yürümek, yüzmek, bisiklete binmek veya aletli jimnastikte kasları ve eklemleri güçlendirmek ve güçlütutmaktır.

Yeterli miktarda C vitamini almaya özen gösterin.Yapılan araştırmalar sonucunda, Artrit hastalarının çoğunda C vitamini eksikliği saptanmıştır. Bu vitaminin koruyucu etkisi belki de bağışıklık sistemimizi doğru hedeflere yönlendirmektir!  C vitaminini öncelikle,kivi, portakal, greyfurt, limon, yeşil biber, kuşburnu, domates,maydanoz ve kiraz, çilek gibi yumuşak meyvelerden alabilirsiniz.

Yeterli miktarda A vitamini almaya özen gösterin!Çünkü A vitamini, bağırsak mukozasını sıkıştırarak, mikroorganizmaların besin yoluyla kana karışıp eklemlere ulaşmasını önler. A vitamini öncelikle havuçta ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

Eğer ailenizde Artrit gerçeği yaşanıyorsa, bitkisel yağların tüketimini kısın!Bitkisel yağların yoğunlukla içerdiği Omega-6 elemanlarının eklem iltihaplarının oluşumunda etken olabileceği varsayılmaktadır. Ama bu tür elemanlar içermeyen zeytinyağını gönlünüzce kullanabilirsiniz.

Artrit bir özbağışıklık hastalığı olduğuna göre, eğer ailenizde birden fazla Artrit hastası varsa, bağışıklık sistemini Cvitamini ile güçlendirmenin ötesinde, echinacea/Ekinazya preparatları veya çayları ile de güçlendirmek çok doğru bir davranış olacaktır.

Uyarıcılardan uzak durun! Alkolü ve kahveyi çok aza indirin ve Sigara ile ilişkinizi kesin.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Acı Veren Ayaklar Ağrıyan Ayaklar
 Ağrıyla Uyanma Akut Eklem Romatizması
 Akut Gut Altiritli Hastaya Fizik Tedavisi
 Altiritte Genel Görünüm Ameliyat Gündeme Geldiğinde
 Ameliyat Takvimini Somutlaştırma Ameliyat ve Kalça Altiriti
 Ankylosing Spondylitis (Mafsal Sertleşmesi) Arka Ağrılarının Önlenmesi Ve Tedavisi
 Arka Ağrılarının Tedavisinde Yatak İstirati Arka Ağrısı İçin Gelecekte Yapılıcak Çalışmalar...
 Arka Ağrısı İçin İğneler Arka Ağrısında Kıpırdamadan Oturup Acı Çekmek...
 Arka Ağrısında Korseler Ve Alçı Destekler Arka Ağrısında Yatak Seçimi - Yatış Şekli
 Arterite Bağışıklık Kazandıranlar  Artirit
 Artirit Hangi Eklemler? Artirit Hangi Tendonlar?
 Artirit Ne Kadar Yaygındır Artirit Tedavisi
 Artiritin Yol açtığı Başka Hastalıklarda Kullanıla... Artiritte Ayakların Durumu
 Artiritte Dinlenmenin Önemi Artiritte Hastalığı Hafifletenler
 Artiritte Tıbbi Kontrol Artrit Romatizma
 Asit Ürik Ateşli Romatizma
 Ateşli Romatizma İle Kalp Rahatsızlığı Ateşli Romatizmaların Belirtileri
 Ateşli Romatizmanın Nedeni Ateşli Romatizmanın Ortadan Kalkma Sebebi
 Ayağın Anatomisi Ayağın Arkasında Sancı
 Ayağın Kanla Beslenmesi Ayağın Ortasında Duyulan Sancı
 Ayak Eklem Ağrıları Ayak Tarağında Sancı
 Ayaklar ve Ayak Bilekleri Ayaklarda Romatizma
 Ayakta Gelişim Ayakta Oluşan İntihaplı Şiş
 Ayakta Sinirler Bacak Eklem Ağrıları
 Bacaklarda Görülen Artirit Bademcikler ve Ateşli Romatizma
 Başka Hastalıklarla İlgili Boyun Ağrısı Bel Ağrısında Ağrı Dindirici İlaçlar
 Bir Çeşit Zührevi Hastalık mı? Bitkisel Romatizma İlaçları
 Bitkisel Romatizma Tedavisi Bursitis
 Çene Eklem Ağrısı Cinsiyet ve romatizmalar
 Çocuklarda Eklem Ağrısı Çocuklarda Romatizma
 Diğer Romatizma Türleri Diğer Romatizmal Hastalıklar
 Disk Kaymasında Gençler Yaşlanmaya Başlayınca... Disk Kaymasında Hastalar
 Disk kaymasında ne olur? Disk kaymasından kimler etkilenir?
 Disk Kaymasının Başlangıcı Disk Kaymasının Belirtileri
 Disk Kaymasının Daha Sonraki Etkileri Disk kaymasının nedeni?
 Diz Eklem Ağrıları Diz Eklem Ağrısı
 Diz Eklem Hastalıkları Diz Eklem Rahatsızlıkları
 Dr Adnan Saraçoğlu Eklem
 Eklem Ağrıları Eklem Ağrıları İçin
 Eklem Ağrıları Nedenleri Eklem Ağrıları Tedavisi
 Eklem Ağrılarının Belirtileri Eklem Ağrılarının Nedenleri
 Eklem Ağrılarının Sebepleri Eklem Ağrılarının Tedavisi
 Eklem Ağrısı Eklem Ağrısı Nedenleri
 Eklem Ağrısı Tedavisi Eklem Ağrısının Sebepleri
 Eklem Ağrilarina Son Eklem Bacaklılar
 Eklem Bağları Eklem Çeşitleri
 Eklem Çeşitleri Nedir Eklem Çeşitleri Nelerdir
 Eklem Faresi Eklem Faresi Nedir
 Eklem Hastalığı Eklem Hastalıkları
 Eklem Hastalıkları Nelerdir Eklem İlaçları
 Eklem İltihabı Eklem İltihabı Belirtileri
 Eklem İltihabı Nedir Eklem İltihabı Tedavisi
 Eklem İltihaplanması Eklem Kıkırdağı
 Eklem Kireçlenmesi Eklem Kireçlenmesi Tedavisi
 Eklem Rahatsızlıkları Eklem Romatizma
 Eklem Romatizma Belirtileri Eklem Romatizma Tedavisi
 Eklem Romatizmaları Eklem Romatızması
 Eklem Romatizması  Eklem Romatizması Belirtileri
 Eklem Romatizması Nedir Eklem Romatizması Tedavi
 Eklem Romatizması Tedavisi Eklem Romatizmasının Belirtileri
 Eklem Romatizmasının Tedavisi Eklem Sağlığı
 Eklem Sıvısı Eklem Sıvısı Tedavisi
 Eklem Tedavisi Eklem Ve Kaslar
 Eklem Yeri Ağrıları Eklem Yerlerinde Ağrı
 El Eklem Ağrıları Ellerde Romatizma
 Enflamatuar Romatizmal Hastalıklar Fibromiyalji 3
 Fibrositis veya ’Nedeni Belirsiz Arka Ağrısı... Genel Yumuşak Doku Romatizmasının Diğer Nedenleri...
 Gizli Romatizma Gut Tipleri
 Gut Ve Yalancı Gut 3 Hamilelik 5
 Hekime Gitmeden Önce Yapılacak Hazırlıklar Hekimle Ve Diğer Sağlık Görevlileriyle Etkili İlet...
 Hormon Bozukluğu İle İlgili Romatizmal Hastalıklar... İbrahim Saraçoğlu Romatizma
 İbrahim Saraçoğlu Romatizma Tedavisi İlaçsız Romatizma Mücadelesi
 İltahaplı Eklem Romatizması İltahaplı Romatizma
 İltaplı Romatizma İltihablı Romatizma
 İltihaplı Eklem Romatizması İltihaplı Eklem Romatizması 2
 İltihaplı Hastalıkların Tedavisi İltihaplı Romatizma Belirtileri
 İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavisi İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavisi
 İltihaplı Romatizma Çeşitleri İltihaplı Romatizma Hastalığı
 İltihaplı Romatizma İlaçları İltihaplı Romatizma Nedir
 İltihaplı Romatizma Tedavi Yöntemleri İltihaplı Romatizma Tedavisi
 İltihaplı Romatizmanın Belirtileri İltihaplı Romatizmanın Tedavisi
 İntahaplı Romatizma İntihaplı Romatizma
 Jüvenil Romatoit Arterit Kalça Eklem Ağrısı
 Kalp Romatizması 2 Kanda Romatizma
 Kanda Romatizma Belirtileri Kanda Romatizma Nedir
 Kandaki Romatizma Karaciğer ve safra kesesi hastalıkları romatizma ...
 Kas Eklem Ağrıları Kas Romatizması 2
 Kas Romatizması 3 Kas Romatizması Bitkisel Tedavi
 Kemik Ve Mafsal Romatizması Kemik Ve Mafsal Romatizması Aşınma Veya Yaşlanma...
 Kemik Ve Mafsal Romatizması Yağlama ve Onarım Kronik Romatizma
 Kullandığınız İlaçlarla Etkileşimler Lokal Yumuşak Doku Romatizması
 Lumbar Spondylosis (Bel Romatizması) Nedir Lyme Hastalığı
 Mafsal Ağrısı Mafsal Ağrısı 2
 Mafsal Ezilmesi Mafsal Ezilmesi 2
 Mafsal Romatizması Mafsal Romatizması 2
 Mafsal Sertleşmesinde Kimler Hastalanır Müzmin Romatizmalar
 Namaz Ve Romatizma Omurga Urları
 Omuz Eklem Ağrıları Osteoartrit Tedavisinde İkinci Basamak
 Osteoporoz Tehlikesi Oynar Eklem
 Palindromik Romatizma Parmak Eklem Ağrısı
 Parmak Eklem Ağrıları Romatizma
 Romatizma Romatizma
 Romatizma 11 Romatizma 12
 Romatizma 13 Romatizma 14
 Romatizma 15 Romatizma 16
 Romatizma 17 Romatizma 18
 Romatizma 19 Romatizma 2
 Romatizma 3 Romatizma 4
 Romatizma 5 Romatizma 6
 Romatizma 7 Romatizma 8
 Romatizma 9 Romatizma Ağrıları
 Romatizma Ağrılarında Romatizma Agrılarında 2
 Romatizma Ağrısı Romatizma Aile Ve Cinsel Hayatı Etkilermi?
 Romatizma Bel Ağrısında Büroda Çalışanlar Romatizma Belirtileri 2
 Romatizma Belirtileri Nelerdir Romatizma Belirtisi
 Romatizma Bitkisel Romatizma Bitkisel Tedavi
 Romatizma Bitkisel Tedavi Romatizma Bitkisel Tedavisi
 Romatizma Çayı Romatizma Çeşitleri
 Romatizma Çeşitleri 2 Romatizma Dergisi
 Romatizma Doktorları Romatizma Doktoru
 Romatizma Hastalığı Romatizma Hastalıkları
 Romatizma İçin Bitkisel Çözüm Romatizma İçin Şifalı Bitkiler
 Romatizma İlaç İsimleri Romatizma İlacı
 Romatizma İlaçları Romatizma İlaçları 2
 Romatizma İlaçları 5 Romatizma İlaçları Nelerdir
 Romatizma İle İlgili Romatizmal Hastalıklar Romatizma İltihabı
 Romatizma İltihaplı Ateşli Romatizma İltihaplı- Ateşli
 Romatizma Kaplıcaları Romatizma Kimlerde Görülür?
 Romatizma Kremi Romatizma Kremi
 Romatizma Kremleri Romatizma Nasıl Geçer
 Romatizma Neden Olur Romatizma Nedenleri
 Romatizma Nedir Romatizma Nedir?
 Romatizma Şişinelerinde Romatizma Siyatik 1
 Romatizma Tahlili Romatizma Tahlilleri
 Romatizma Tedavi Romatizma Tedavileri
 Romatizma Tedavisi Romatızma Tedavısı
 Romatızma Tedavısı Romatizma Tedavisi Bitkisel
 Romatizma Tedavisi Nasıl Yapılır Romatizma Tedavisinde Kullanılan Maddeler
 Romatizma Tedavisinin Geleceği Romatizma Testi
 Romatizma Testleri Romatizma Ve Cinsel Yaşam
 Romatizma Ve Egzersiz Romatizma Ve Eklem İltihabı (Artrit)
 Romatizma Ve Eklem Problemleri Romatizma ve Eklem Problemleri
 Romatizma Ve Omurga Romatizma Yağı
 Romatizmada 11-19 Yaşları Arasındakiler Romatizmada Aile Planlaması Ve Gebelikten Korunma...
 Romatizmada Alınacak Sağlık Hizmetleri Romatizmada Bel Ağırısı
 Romatizmada Bel Ağrısı Çekenler Otomobilde Ne Yapm... Romatizmada Bel Ağrısında Evde Duranlar
 Romatizmada Bel Soğukluğu Romatizmada Beslenme
 Romatizmada Beslenme 2 Romatizmada Bilek Kanalı Sendromu
 Romatizmada Bilek Sendromu Tedavisi Romatizmada Bitkisel Tedavi
 Romatizmada Boyun Ağırısı İle İlğili Koşul Ve Etke... Romatizmada Cereyanda Kalmak ve Sıcaklık
 Romatizmada Cinsel Hayat Romatizmada Diğer Tedavi Yöntemleri
 Romatizmada En İyi Doktor Romatizmada Kan Değerleri
 Romatizmada Kaynağı Başka Yerdeki Ağırılar Romatizmada Kocakarı İlaçları
 Romatizmada Kol ve Omuzlardaki Ağrı Romatizmada Kortizon Tedavisi
 Romatizmada Kortizon Ve Diğer Steroidler  Romatizmada Kristaller ve Polarılmış Işık
 Romatizmada Kristallerle Oluşan İltihap Romatizmada Kullanılan İlaçlar
 Romatizmada Mafsal sertleşmesi İntihaplaşma Romatizmada Ozon Tedavisi
 Romatizmada Ruhi Dinlenme Romatizmada Soğuğa Karşı Duyarlılık
 Romatizmada Sülük Tedavisi  Romatizmada Tedavi
 Romatizmada Yapılacak Banyolar Romatizmada Yerinden Oynamış İç Omur Diskinin Amel...
 Romatizmadan Korunma Yolları Romatizmadan Nasıl Kurtulunur
 Romatizmal Ağrılar Romatizmal Artirit
 Romatizmal Artirit Hangi Yaşta Görülür Romatizmal Artirit Kimlerde Görülür
 Romatizmal Artirit Nedeni Romatizmal Artirite Benzer Hastalıklar
 Romatizmal Artiritle Aynı Zamanda Görülen Psoriasi... Romatizmal Artiritte Ağrı ve Sancı
 Romatizmal Artiritte Ne Olur? Romatizmal Artiritte Renk Bozukluğu
 Romatizmal Hastalarda Ağrı Romatizmal Hastalıklar
 Romatizmal Hastalıklar Önlenebilir Mi? Romatizmal Sorunlar
 Romatizmal Sorunlar 2 Romatizmalar
 Romatizmalarda cilt bakımı nasıl olmalıdır Romatizmalı Çocuklarda Eğitim
 Romatizmalı Kişilerde Aile ve Aile Planlaması Romatizmalı Mısınız?
 Romatizmalılar sigara içmelimidir Romatizmam
 Romatizmanın Belirtileri Romatizmanın Belirtileri Nelerdir
 Romatizmanın Bitkisel Tedavisi Romatizmanın Çeşitleri
 Romatizmanın Gençler Üzerindeki Etkisi Romatizmanın Kalbe Etkisi
 Romatizmanın Kalbe Vurması Romatizmanın Nedenleri
 Romatizmanın Nedenleri 2 Romatizmanın Sebepleri
 Romatizmanın Sevdikleri ve Sevmedikleri Romatizmanın Tedavisi
 Romatizmanın Vücutta Oluştuğu Yerin Yapısı Nasıldı... Romatizmanın Zararları
 Romatizmaya Bağlı Baş Ağrısı Romatizmaya Bitkisel Çözüm
 Romatizmaya Bitkisel Tedavi Romatizmaya Hangi Bitki İyi Gelir
 Romatizmaya Hangi Bölüm Bakar Romatizmaya İyi Gelen Bitki
 Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler Romatizmaya İyi Gelen Kaplıcalar
 Romatizmaya İyi Gelen Şifalı Bitkiler Romatizmaya Karşı Fizik Tedavi
 Romatizmaya Ne İyi Gelir Romatizmaya Şifalı Bitkiler
 Romatizmayı Tedavi Eden Bitkiler Romatizmayı Tetikleyen Yiyecekler
 Romatizmayla Mücadele Romatizmayla Yaşamanın Yolları
 Sakroiliak Eklem Sakroiliak Eklem Ağrısı
 Sıcak Ve Soğuk Tedavisi 2 Şifalı Bitkiler Romatizma
 Sistematik Lupus Erythenatosus Siyatik Romatizma
 Size Uygun Bir Egzersiz Programı Sjögren Sendromu 2
 Still Hastalığı (Çocuklarda Romatizmal Artirit)... Still Hastalığı Nedir?
 Still Hastalığı ve Büyümenin Engellenmesi Still Hastalığında Kimler Neden Hastalanır
 Still Hastalığının Tedavisi Yalancı Gut
 Yumuşak Doku Romatizma Yumuşak Doku Romatizmaları
 Yumuşak Doku Romatizması Yumuşak Doku Romatizması Genel Ağrıları
 Yumuşak Doku Romatizması ve Kas Ağrıları Yumuşak Doku Romatizması Yaygınlığı
 Zayıf Kemiklerin Tedavisi

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.