Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
İnmemiş Testis Ameliyatı

İnmemiş testis ameliyatı olan çocuklar aynı gün hastaneden taburcu edilir ve ameliyat sonrası ilk bir kaç saatten sonrasını evde geçirirler. Böylesi hem tıbbi açıdan hem de psikolojik açıdan çocuk ve ailesi için çok daha avantajlıdır. Ağrı kesici-ateş düşürücü özelliği olan ilaçlarla ameliyat sonrası rahatsızlıklar rahatça kontrol altına alınır.  Çocuklar ne kadar küçükse ameliyat sonrası dönemleri o kadar rahat geçer. Daha küçük çocuklar daima daha çabuk iyileşirler.  İki gün içinde tüm çocuklar ayağa kalkar ve oyuna başlarlar. 3–4 gün sonra bir kez pansuman ve yara kontrolü için ameliyat eden çocuk cerrahisi uzmanına gidilir. Birkaç ay sonra geç kontrol yapılır.  Ameliyattan 4 gün kadar sonra Banyo yapılabilir ( İlk yara kontrolü sonrası )  Güreş, futbol, yüzme ve jimnastik gibi sporlar 20 gün için yasaklanır.  Ameliyat sonrasında torbada ve kasıkta hafif şişlik ve morluklar olabilir.   Bunlar birkaç gün ve hafta içinde kendiliğinden geçer. Operasyon bölgesinde aşırı şişlik, kızarıklık varsa; yaradan kan ve iltihap geliyorsa; ateş, bulantı, Kusma gibi belirtiler varsa doktorunuza başvurmalısınız

İnmemiş testis ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

İnmemiş testisli çocuklarda ameliyat zamanlaması önemlidir. Öncelikle, yerinde olmayan her testis için (utangaç testis… gibi) ameliyat gerekmediği bilinmelidir. Bu nedenle, inmemiş testis kuşkusu olan çocukların bir Çocuk Cerrahı tarafından değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Testislerin skrotuma inmesini sağlayan birden fazla etmen vardır. Bunların bir kısmının etkisi doğumdan sonra da devam edebilmektedir. Bu nedenle, eğer bir erkek bebekte doğumdan hemen sonra inmemiş testis saptanmışsa (kasık fıtığı gibi başka bir gerekçe olmadıkça) hemen cerrahi girişim yapılmasına gerek yoktur.   Günümüzde, yapılan bilimsel çalışmaların ışığında, inmemiş testis ameliyatı için 1 yaşına kadar beklenmesi en uygun yaklaşımdır. 1 yaşına kadar testis yerine inmemişse daha fazla gecikmeden cerrahi girişim ile testis yerine indirilmelidir. Ancak, eğer testis karın içindeyse daha erken zamanda bir girişim planlanmalıdır.

Çocuklarda yapılan çoğu cerrahi işlemde olduğu gibi, inmemiş testis ameliyatlarında da yapılan işlem günübirliktir. Bir başka deyişle; hasta ve ailesi ameliyattan 1-2 saat önce hastaneye gelir, ameliyattan sonra belli bir süre hastanede izlem yapılır ve hasta taburcu edilir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.