Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
İltihap Sökücü
İltihap Sökücü
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
İltihap Sökücü :

Enflamatuar bağırsak hastalığına, astıma, alerjilere, diyabete, kansere, kalp hastalıklarına, eklem iltihaplarına ve Alzheimer hastalığına sahip kişilerin beslenme düzenleri, hastalıklarının daha kötü bir hale bile gelmesine sebep olabilir.

İltihap sökücü beslenme nasıldır?

İltihap sökücü beslenme düzeni, sağlıklı, besin değeri yüksek, işlenmemiş gıdalardan oluşmaktadır.

İltihap sökücü yağlar bu beslenme düzeninin temel taşlarıdırlar. Omega 3 asitleri açısından zengin yiyecekler somon, sardalya, ringa balığı, ançuez, keten tohumu, kendir tohumu ve cevizdir. Diğer iltihap sökücü özelliği olan yağlar ise natürel zeytinyağları, avokado yağı, Keten Tohumu yağı, kendir tohumu yağı ve ceviz yağıdır.

Meyve ve sebzeler yüksek oranda iltihap azaltıcı antioksidanlar içerirler. Özellikle de soğan, sarımsak, biberler ve koyu yeşil yapraklı sebzeler bu açıdan oldukça zengindirler. Çünkü, içlerinde iltihapla savaşan K ve E vitaminleri ve karotenoid vardır.

Otlar ve baharatlar iltihapla savaşırlar. Zencefil, zerdeçal, keklikotu, Biberiye ve yeşil çay iltihap azaltıcı özelliğe sahiptirler.

İltihap sökücü beslenmede bir diğer dikkat edilmesi gereken, eğer imkanınız varsa, her zaman doğal ve organik ürünler tüketmenizdir. Çünkü organik ürünler her zaman daha sağlıklıdırlar ve doğal mucizeleri daha fazla içlerinde barındırırlar.

Hangi gıdalar proinflamatuardır?

İşlenmiş gıda ya da çok miktarda fast food tüketen insanlar bol miktarda omega 6 alırlar ve bu bizim size bahsettiğimiz beslenme şeklinin tam tersi anlamına gelir. Omega 6'yı içinde barındıran gıdalar, mısır, yalancı safran, ayçiçeği, yer fıstığı ve soyafasulyesi yağıdır. Bu yağlar iltihap ve yangı oluşumuna sebep olurlar çünkü bunların içinde bulunan bileşenler iltihap ve yangıları tetiklerler.

Omega 6 gibi iltihap ve yangı yapıcı bir diğer besinler ise işlenmiş gıdalardır. İşlenmiş un, şeker ve yiyecekler yüksek oranda glisemik indeks içerirler. Bu gıdalar, insülin ve glikoz oranlarını arttırıcı oldukları gibi, yangı ve iltihaba sebep olan reseptörleri arttırıcı özelliğe de sahiptirler.

Gıda alerjileri ve gıda duyarlılıkları da iltihap ve yangılarda önemli rol oynarlar. Birçok insanın süt ürünlerindeki ve buğdaydaki proteinlere karşı toleranssızlığı vardır ve bunların önemli sistemik etkileri olabilir.

İltihap sökücü beslenme düzenine başlamak için ipuçları

Sağlıksız yağ alımınızı azaltın

Omega 6 açısından zengin yağları günlük besin düzeninizden çıkarın. Bunun yanında margarin, kızarmış yiyecekler ve trans yağ içeren ürünleri tüketmekten vazgeçin. Doymuş yağ alımınız da minimuma indirin.

Tekli doymamış yağ alımınızı arttırın

Besin alımınıza daha çok saf zeytinyağları ve omega 3 yağ asitleri ekleyin. Yağlı balıklar, balık yağı, ceviz ve ceviz yağı, keten tohumu ve keten tohumu yağı, kendir tohumu ve kendir tohumu yağı bu açıdan zengin besinlerdir.

Sağlıklı olmayan karbonhidratları tüketmeyin

İşlenmiş un, şeker ve diğer işlenmiş gıdaları tüketmeyin.

Bol bol taze meyve ve sebze tüketin

Yüksek oranda antioksidan özelliği olan bu gıdalar çok önemlidirler. Yabanmersini, çilek ve koyu yeşil yapraklı sebzeler mükemmel seçimler olacaklardır.

İltihap sökücü bitki ve baharatlar tüketin

Yiyeceklerinize zencefil, sarımsak, zerdeçal, kırmızı biber, arnavut biberi ve soğan ekleyin.

Duyarlılığa sebep olan yiyecekleri tüketmeyin

Vücudunuzun hassas olduğu gıdaları tüketmeyin.

Stres seviyenizi azaltın

Her ne kadar bu gıdalar ile alakalı olmasa da, stres iltihap ve yangı etkisi yapar. Bir diğer yandan, iltihap sökücü besinleri tüketmeye başlamak, stres seviyenizin düşmesine de yardımcı olacaktır.

Ne yediğiniz, nasıl hissettiğinizi de belirler. Özellikle de mide konusunda rahatsızlıklarınız varsa. Bugün size önerdiğimiz beslenme şekline bir şans verin. Kaybedeceğiniz hiçbir şey olmadığı gibi, sağlıklı bir yaşam kazanırsınız.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

İltihap

Sökücü