Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ihlamurun Cilde Faydaları
Ihlamurun Cilde Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ihlamurun Cilde Faydaları :

Ihlamurun Cilde Faydaları

Ihlamurun Cilde Faydaları hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler

Ihlamurun cilde faydaları hakkında bilgiler... Cilt soyma kremleri, cilt hastalıkları egzamanın nedenleri ve tedavisi, ozonun cilt tedavisinde kullanımı, cilt lekelerinin bitkisel çözümleri ve sıkı bir cilt için yapılması gerekenler hakkında tüm merak ettikleriniz bu makalemizde yer almaktadır.

Ihlamur nelere iyi gelir?


Tilia), ıhlamurgiller (Tiliaceae) familyasından Tilia cinsini oluşturan ağaç türlerine verilen addır.

Tepe seyrek, geniş ve yuvarlakçadır. Yaşlı gövdeler koyu renkte, kabaca yırtılmış, kazık kök güçlü, yan kökler uzun, yeni sürgünler önceleri tüylü, parlak, zeytin yeşili ya da kızıl Kahve rengindedir.

Yapraklar 6-12 cm uzunlukta, çarpık yumurta ya da yuvarlakça yürek biçiminde, kenarları düzenli ve keskin dişli, ucu sivri, üst yüzü koyu yeşil, bütün yüzde ya da damarlar üzerinde sade ya da beze tüyler bulunur. Alt yüzü mavimsi yeşil, tüylü ya da çıplaktır. Damar açılarında beyaz tüyler bulunur. Yaprak sapı 2-5 cm uzunlukta tüylüdür. Yapraklar sonbahar‘da altın sarısı bir renk alır.

Çiçekler sarımsı beyaz renkte olup 3-17 çiçekli, sarkık yalancı şemsiye kuruluşunda, kuruluşlar yeni sürgünlerin yaprak koltuklarında bulunur. Çanaklar 5 parçalı, uzunca yumurta biçiminde, kenarları uca doğru tüylüdür. Taçlar ters uzunca yumurta biçiminde, olup 5-12 cm uzunluktadır. Meyve yuvarlakça, odunlaşmış, sert kabuklu olup kabuk üzerinde 4-5 tane, uzunca çıkıntı bulunur.

Tohum koyu boz kahverenginde, yumurta biçiminde, çenekler el görünüşünde, uzunca ve sivri dilimlere ayrılmıştır.

Boyları 20-30 metreye kadar ulaşabilir. Büyüklüğü 5-10 cm arasında değişen yaprakları genellikle yürek şeklinde ve çarpık, kenarları dişli ve uzun saplıdır. Sarkık çiçek demetleri sarımsı bir renge ve karakteristik bir kokuya sahiptir. Çok geç açan bu çiçekler (Haziran-Temmuz) kurutularak çay gibi içilir.

Ihlamur nelerde kullanılır?


Güzel kokulu çiçeklerinden dolayı ve bir gölge ağacı olarak yetiştirilir. Doğramacılıkta kıymetli olan beyaz ve hafif bir odun verir. Ihlamur kabuğundaki lifler ip ve kaba dokumalarda kullanılır.

Ihlamur ağacının kabuğu dekoksikasyon yapılarak yatıştırıcı, safra söktürücü olarak kullanılır. Kabuklardan hazırlanan merhem yara iyileşmesinde kullanılır. Ihlamur ağacının kabuğunun altındaki lifler toplanır dövülerek hamur haline getirilir. Bu hamur yaraların tedavisinde kullanılır.

Ihlamur hangi rahatsızlıklara iyi geliyor?


v Grip nezle gibi rahatsızlıklarda sadece terlemeyi sağlayarak değil, aynı zamanda vücudun direncini de artırarak tedaviye yardımcı olur.

v İçine çok az Karanfil atılan ıhlamur çayı,sakinleştirici etkiye sahip olmasıyla birlikte strese iyi gelir.

v Göz çapaklanmalarında ıhlamuru kaynatıp ve süzerek,pamuk yardımı ile gözlerinize kompres yapılması öneriliyor.Bu kompres çapaklanmaları önleyecektir ve gözünüzü dinlendirecektir. Gözlerinize kompres yaparken gözünüzü kapatmayı unutmayın.

v Ihlamuru kaynatıp elde ettiğiniz su ile ara sıra saçlarınızı yıkayarak saçlarınızın beslenip kuvvetlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemden sonra saçınızı durulamayı ihmal etmeyin.

v Cilt lekelerin de,ıhlamuru suda kaynatıp sıvı sümüksü bir hal alıncaya kadar beklettikten sonra, bu sıvıyı lekelere sürmeniz öneriliyor.Aynı sıvının kırışıklıklarıda iyi geleceği belirtiliyor.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Pelin Leventlerbende ciltlekeleri ve kışıklıklar var ıhlamırun faaydalarını okudum tam benim aradığım hatta evde şu anda yeni topladığımız ıhlamurlar var çok fazla bunu deerlendirebilirim benim için bu yazıyı okumam çok iyi oldu sağolun bilgiler için.
  • Ihlamurun

    Cilde

    Faydaları