Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
İdrarda Protein
Normal bir idrarda kalitatif olarak protein miktarı negatif olmalıdır. 24 saatlik idrada ise 1-14 mg/dl arasında protein çıkabilir, bunun üstündeki değerler patolojik olarak kabul edilir. Protein sabah ilk idrarda bakılmalıdır. Dilüe idrarda protein saptanamayabilir.

Normal bir kişinin idrarla çıkardığı proteinin 10-15 mg'ı albumindir, geri kalanı ise değişik plazma proteini ve renal hücrelerden köken alan glikoproteinlerdir. Egzersiz, ateşli hastalıklar ya da ağır dehidratasyon Böbrek Hastalığı olmadan proteinüriye neden olabilir.

Albumin için 'dibstick' testi genel olarak hafif zincirli globulinleri saptayamaz, ve fazla alkali idrarda yalancı pozitif test sonucu verebilir.

Böbreklerimiz kanımızdaki yabancı maddeleri süzmekle görevli bir organımızdır.  Bu süzme işlemi sırasında su, mineraller ve kan proteinleri de bu işlemlere tabi tutulur.

Ancak böbrek hastalıklarının bazılarında böbrek filtreleri kandaki proteini süzemez ve idrar Protein Kaçağı oluşur. Bu durum ameliyatla çözülebilecek bir durum değildir. Ancak ilaçlar yardımıyla çözülebilir. İyi bir yatak istirahatinin yanında.

Çeşitli yiyeceklere diyetler uygulanır. Özellikle idrar söktürücü cinsten besinler ve ilaçlar kullanılmalıdır. Böbreklerden Protein Kaçağı eğer iltihabi bir durum ise doktorunuz kortizon tavsiye edebilir. Ancak kortizon ağır ve ciddi sonuçlar doğurabilecek bir maddedir. Dikkatli kullanılması şarttır özellikle doz aşımlarına dikkat edilmelidir. Kortizonlar doktor tavsiyesi olmadan asla kullanılmamalıdır.

Akut böbrek yetmezliği nedenleri:

Kan basıncında çeşitli nedenlere ( ağır kanamalar, ishal, kusma, yanık…) bağlı olarak düşme.
Hamilelik (gebelik kanamaları, zehirlenmesi, düşükler…)
Kalp yetmezliği, şeker hastalığı, böbrek damarlarının tıkanması veya bozuklukları, nefrit,
İdrar yollarında çeşitli nedenlere ( taş, tümör, Prostat büyümesi…) bağlı olan tıkanıklıklar.
Büyük ameliyatlar geçirmek. Deprem gibi nedenlerle böbreklerin susuz kalması ve hasar görmesi.
Doktor vermeden ve dikkatsizce kullanılan ilaçlar.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.