Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
İdrarda Protein
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın
Normal bir idrarda kalitatif olarak protein miktarı negatif olmalıdır. 24 saatlik idrada ise 1-14 mg/dl arasında protein çıkabilir, bunun üstündeki değerler patolojik olarak kabul edilir. Protein sabah ilk idrarda bakılmalıdır. Dilüe idrarda protein saptanamayabilir.

Normal bir kişinin idrarla çıkardığı proteinin 10-15 mg'ı albumindir, geri kalanı ise değişik plazma proteini ve renal hücrelerden köken alan glikoproteinlerdir. Egzersiz, ateşli hastalıklar ya da ağır dehidratasyon Böbrek Hastalığı olmadan proteinüriye neden olabilir.

Albumin için 'dibstick' testi genel olarak hafif zincirli globulinleri saptayamaz, ve fazla alkali idrarda yalancı pozitif test sonucu verebilir.

Böbreklerimiz kanımızdaki yabancı maddeleri süzmekle görevli bir organımızdır.  Bu süzme işlemi sırasında su, mineraller ve kan proteinleri de bu işlemlere tabi tutulur.

Ancak böbrek hastalıklarının bazılarında böbrek filtreleri kandaki proteini süzemez ve idrar Protein Kaçağı oluşur. Bu durum ameliyatla çözülebilecek bir durum değildir. Ancak ilaçlar yardımıyla çözülebilir. İyi bir yatak istirahatinin yanında.

Çeşitli yiyeceklere diyetler uygulanır. Özellikle idrar söktürücü cinsten besinler ve ilaçlar kullanılmalıdır. Böbreklerden protein kaçağı eğer iltihabi bir durum ise doktorunuz kortizon tavsiye edebilir. Ancak kortizon ağır ve ciddi sonuçlar doğurabilecek bir maddedir. Dikkatli kullanılması şarttır özellikle doz aşımlarına dikkat edilmelidir. Kortizonlar doktor tavsiyesi olmadan asla kullanılmamalıdır.

Akut böbrek yetmezliği nedenleri:

Kan basıncında çeşitli nedenlere ( ağır kanamalar, ishal, kusma, yanık…) bağlı olarak düşme.
Hamilelik (gebelik kanamaları, zehirlenmesi, düşükler…)
Kalp yetmezliği, şeker hastalığı, böbrek damarlarının tıkanması veya bozuklukları, nefrit,
İdrar yollarında çeşitli nedenlere ( taş, tümör, Prostat büyümesi…) bağlı olan tıkanıklıklar.
Büyük ameliyatlar geçirmek. Deprem gibi nedenlerle böbreklerin susuz kalması ve hasar görmesi.
Doktor vermeden ve dikkatsizce kullanılan ilaçlar.
Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler

İdrarda

Protein