Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
İdrar Yolu İltihabı Bitkisel Tedavi
İdrar Yolu İltihabı Bitkisel Tedavi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
İdrar Yolu İltihabı Bitkisel Tedavi : Kronik idrar yolu enfeksiyonlarına karşı, Prof.Dr.İbrahim Adnan Saraçoğlu'nun özellikle bu mevsimde uygulanabilecek basit bir kür önerisi var:

250-300 gr karnabahar, yaklaşık 750 ml (3-3.5 su bardağı kadar) kaynamakta olan suya atılıp, ağzı kapalı olarak 5-6 dakika çok hafif ateşte kaynatılır.

(Karnıbahar (mevsim icabı) çok soğuk olduğu için, kaynamakta olan suya ilk atıldığında suyu soğutuyor. Bu yüzden, kaynamakta olan suya ilk atıldığında 1 dakika kadar yüksek ateşte suyu kaynar hale getirmekte yarar var. Ancak ondan sonra 5-6 dakika kısık ateşte demlenmesi yapılmalı.)

Haşlanmış karnabarın suyu, yarısı sabah, yarısı akşam olmak üzere sabah-akşam içilir. Aç veya tok karına alınabilir, farketmez.

7 gün içilir, 3 gün ara verilir ve tekrar 7 gün kullanım + 3 gün ara + 7 gün kullanım şeklinde kür tamamlanır (3 günlük aralar hariç 21 günlük kür).

* Bu kürü uygularken idrarı asidik hale getirmek için bir miktar C vitamini takviyesini de öneriyor.

* Her gün taze olarak hazırlanır; karnabaharın taze olması çok önemlidir! Derin dondurucuda taze olarak saklanabiir.

* Soğuğa dönümüş ılık içimin daha kolay olduğunu düşünüyorum. Soğuk ya da çok sıcak içim iyice berbat!

Prof. Saraçoğlu, karnabaharın kronik idrar yolu enfeksiyonlarına karşı bilinen en etkili sebze olduğunu, kürü uygulayan pek çok kişide, özellikle kadınlarda, yıllardır Antibiyotik tedavisinin bile faydalı olmadığı ,tekrar tekrar yakalandıkları idrar yolu enfeksiyonlarının geçtiğini, zaman zaman uygulandığında önleyici olacağını söylüyor.

Saraçoğlu'na göre karnabahar, içinde enfesiyona karşı etkin ve antibakteriyel bir çok aktif madde içermektedir: stigmasterol, vanilic asit, squalene, sinigrin, sinapic asit, quercitrin, quercetin, ferulik asit

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Recep Ali Yumazmerhabalar bende idrar yollarında iltihap var doktor antibiyotik verdi 1 aydır kullanıyorum ama hiç bi sonbuç alamadım yanmalarım devam ediyoru ayrıca iltihapta geliyor bun konuıda bitkisel bir takviyelere bakıyorum yardımcı olursanız sevinirim
  • İdrar

    Yolu

    İltihabı

    Bitkisel

    Tedavi