Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
İdrar Tutamamak
İdrar Tutamamak
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
İdrar Tutamamak: İdrar inkontinası, idrarını istek dışı olarak kaçırma olayına verilen addır. Gerçek ve paradoks olmak üzere iki çeşit inkontinansı vardır.

Gerçek idrar inkontinansmda, kişinin mesanesi daha tam dolmadan idrar kaçırma görülür. Paradoks idrar inkontinansmda ise, mesane aşırı olduğundan, idrar kaçırılır.

Gece idrarını tutamayıp yatağını ıslatma haline ise “Enürezis” denilmektedir. Total inkontinans demlen tipte, idrar sürekli damlalar halinde akar. Mesane tamamen boş durumdadır. Çeşitli etkenler total inkontinansa neden olmaktadır.

Mesanenin, doğumsal ya da sonradan kazanılmış bir kusur olarak, karın ön duvarına açılması, mesane ile vaginanın bir fistül ile birleşmesi halinde ya da her İki üreterin birer fistülle vaginaya açılması halinde idrarda total inkontinans görülür.

Parsiyel inkontinans demlen tipte ise idrar hem normal olarak çıkartılmakta hem de istek dışı olarak kaçırılmaktadır. Bilindiği gibi mesanenin boyun bölgesindeki kas lifleri “Sfinkter” denilen bir büzücü yapı oluşturmaktadırlar.

Bu kasların kasılmasıyla üretranm mesaneye açıldığı bölge büzülüp daralmakta ve idrarın mesanede birikmesine neden olmaktadır. Sfinkter kasnıdaki rölatifbir yetmezlik, parsiyel inkontinansa neden olabilmektedir, Parsiyel inkontinansm bir çeşidine “Stress inkontinans” denilmektedir. Bu durumda öksürme, ıkınma, hapşırma, gülme gibi durumlarda kişi idrar kaçırır. Stress inkontinans daha çok kadınlarda görülmektedir.

Çok sayıda doğum, Yaşlılık ve bazı zor doğumlar sonrasında kadınlarda stress inkontinans gelişebilmektedir. Erkeklerde Prostat ameliyatları sırasında yapılacak bir hata sonucu da inkontinans gelişebilir.

Mesaneye açılan üretranm iç deliğine bir taşın oturması halinde mesane sfinkteri tam olarak kapanamayıp inkontinansa neden olabilir, înkontinanslann tedavisi (enürezis dışında) cerrahidir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

İdrar

Tutamamak