Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
İç Varis Nedir
İç Varis Nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
İç Varis Nedir :

Varisi, yüzeyel venlerin genişleyerek uzaması, kıvrımlı bir görünüm alması ciltten dışarıya doğru belirginleşmesi olarak tanımlayabiliriz. Varis iki nedenle oluşabilir.

Ya ven sistemindeki kapak fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak ya da derin ven sistemindeki tıkanıklığa bağlı olarak kendini gösterir. Örneğin küçük çapta olanlar telenjiektazi, retiküler varisler bunlar birkaç mm çapındaki damarlar olarak bilinir.

Varisin kökeninde genetik etkisinin olduğundan bahsedilebilir. En son kabul edilen CEAP sınıflamasına göre klinik olarak C1‘den C6‘ya kadar kabul edilen varis çeşitleri var. C1 dediğimiz çok ince çaplı olan telenjiektazi ve retiküler varikozitelerdir.

C2 sınıfı gözle görülür varislere işaret eder. C3, ödemli varisler, C4 tipi varislerde deride kalınlaşma, hiperpigmantasyon ve kronik venöz yetmezlik durumundadır.

C5, iyileşmiş ülser (yara) anlamına gelir ve son olarak C6, aktif ülserli hastalardır. Varis hastalığı çok ince varikozitelerde , popülasyonun % 40-70 kadarında rastlanabilen ve klinik olarak çok fazla rahatsızlığa neden olmayan, daha çok estetik rahatsızlıkların ön planda olduğu varislerden, ayakta yara açılmasına kadar giden varisleri kapsıyor. En son evrelerde ciltte koyulaşma, kaşıntılı, kızarık cilt lezyonları ve yaralar görülebilir.

Varis nerede görülür?

Varis, daha çok bacaklarda kendini gösterir. Daha genel bir bölgeden söz edecek olursak, yüzeyel venlerin kasık bölgesinden başlayarak uyluktan geçerek ayak bileğinin iç tarafına kadar uzanan bölümde kendini gösterir demek daha doğru olur. Yüzeyel ve derin ven sistemini birbirine bağlayan perforan venler dediğimiz venler de vardır. Bazı varis türlerinde yüzeyel ve derin yetersizliklerle beraber perforan yetersizliklerine de rastlanabilir. Diz altı bölgesindeki varislerin bir kısmı buradadır.

Varis nasıl belirlenir?

İyi bir fizik muayeneyle kişide varis olup olmadığı belirlenebilir. Muayene sırasında uyguladığımız özel testlerimiz var. Bu konuda tecrübeli kişilerce çok güvenilir olarak yapılabilen doppler muayenesi kullandığımız tekniklerden biri. Varis belirlendikten sonra daha ileri görüntüleme tekniklerine ihtiyaç duyulabilir. Tanıda daha ileri aşamaya gitmeyi düşündüğümüz varislerde ve daha önce tedavi edilmiş olan hastalarda doopler ultrasanografi tekniğini kullanıyoruz.

Derin venleri ve yüzeyel venleri görüntülemek için çok eskiden beri kullanılan bir yöntem de, filebografilerdir. Burada damar içine kontrast madde enjekte edilerek radyoloji departmanından bir takım veriler elde edilir. Çok az sayıda hastada bu yönteme ihtiyaç duyuyoruz. Genelde klinik muayene ve doppler incelemeleri yeterli oluyor.

Varis, tedavi edilmezse ne olur?

Yetersizliğin derecesine göre değişir. Örneğin bir hastada sadece yüzeyel ven yetersizliği olabilir. Başka bir hastada yüzeyel ve derin ven sisteminde yetersizliğe rastlanabilir. Bazı hastalardaysa yüzeyel, derin ve perforan venlerde yetersizlik olabilir. Birbirinden farklı bu üç aşamanın kliniğe yansımaları da farklı olacaktır. Bunların tedavi edilmediği durumlarda ortaya çıkma süreleri değişmekle birlikte, kronik venöz yetmezlik dediğimiz belirtilere kadar gider.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Sercan YelkenciMerhabalar öncelikle iyi çalışmalar . Bacaklarımda varisler mevcut ve çok kaşınıyor . Kaşınmaktan bıktım sürekli yaraya dönüşüyor . Bu konuyla ilgili ne yapmayalıyım en kısa sürede cevabınızı bekliyorum çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
  • İç

    Varis

    Nedir