Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
İç Kulak İltihabı Nedir

Yetişkinlerde görülen kulak hastalıkları çok çeşitlidir ve kulağın değişik bölgelerine göre belirtileri ve tedavisi farklılık gösterebilir. Eğer sizde de kulaklarınızla ilgili her hangi bir problem yaşıyor ancak tam olarak ne olduğunu bilemiyorsanız aşağıda sizin için hazırladığımız kulak hastalıkları ve semptomlarına bir göz atın.

Bunları okuduktan sonra belirttiğimiz semptomların kendinizde olduğunu düşünüyorsanız ne yapmanız gerektiğini daha kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yetişkinlerde Dış Kulak Hastalıkları

Yetişkinlerde meydana gelen dış kulak enfeksiyonları bilimsel olarak Otitis Externa adıyla bilinir. Genellikle yüzücülerde meydana gelir ve sebebi de kulağa su kaçmasıdır. Enfeksiyon kulak kanalında meydana gelir ve dış kulağın ılık ve nemli olması nedeniyle de yayılır. Yetişkinlerde dış kulak iltihabının semptomlarından bazıları genellikle kulakta kızarıklık ve kulağa dokunulduğunda ağrı hissedilmesidir.

Bunların yanı sıra kulakta sürekli kaşıntı, kulaktan irin akması ve deri dökülmesi gibi semptomlar da vardır. Eğer bu semptomları kendinizde görüyorsanız ya da doktorunuz dış kulak iltihabı olduğunu söylüyorsa meraklanmayın. Bu durum kolaylıkla tedavi edilebilecek bir durumdur. Doktorunuza başvurmanız yeterli olacaktır.

Yetişkinliklerde Orta Kulak Hastalıkları

Orta kulak iltihabına Otitis Media veya kronik kulak hastalığı da denir. Bu enfeksiyon çocuklarda oldukça yaygın olmasına rağmen yetişkinlerde de görülebilir. Bu enfeksiyon östaki borusunda meydana gelir. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, Grip veya kulakta toplanan bakteri ve bunlar gibi birtakım etkenler iç kulak iltihabının başlıca sebeplerindendir. Bu tip etkenler östaki borusunu bloke eder ve hava akışını engeller. Orta kulakta akıntı ve bakteri ortaya çıkar. Sonuç olarak da orta kulakta enfeksiyon ortaya çıkar.

Eğer yetişkinlerde görülen orta kulak iltihapları zamanında tedavi edilmezse kulak zarında tahribat meydana gelebilir. Hatta duyma yetisinin kaybına kadar gidebilir. Bu nedenle zamanında müdahale çok önemlidir. Orta kulak iltihabının semptomları arasında baş dönmesi, ateş, kulaktan irin akması, denge kaybı, duymada problem yaşanması, Mide Bulantısı ve kusmak yer alır.

Yetişkinlerde İç Kulak Hastalıkları

İç kulak iltihabının en yaygın şekli Presbycusis isimli enfeksiyon çeşididir. Genellikle ileri yaşlarda duyma kaybına sebep olur. Diğer bir iç kulak enfeksiyonu Labyrinthitis’tir. Bu enfeksiyon genellikle kişi bir çeşit travma geçirdiği zaman ortaya çıkar. Çeşitli duyma aletleri ile duymada meydana gelen kayıp telafi edilebilmektedir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.