Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
İç Kulak Hastalıkları

İç kulak hastalıkları çok yaygın sağlık sorunlarındandır ve dünyadaki birçok insanı etkilerler. Bu problemler kulaktaki vestibüler sistemle ilişkilidir. Vestibüler sistem beyinden gelen işaretleri bulur.

İç kulakta bulunan sinir dokuları göz hareketini, dengeyi ve duruşu kontrol ederler. Bu nedenle her hangi bir etken sebebiyle bu sistemde meydana gelecek tahribat iç kulakta büyük sorunlara yol açar. Peki, ama sorunlara yol açacak etkenler neler olabilir, yani iç kulak hastalıklarına ve problemlerine ne sebep olur?

İç kulak hastalıkları sebeplerinden en yaygın olanı labyrinthitis adı verilen bir hastalıktır. Bu hastalık iç kulak iltihabı olarak da bilinir. Özel bir sebebi yoktur, ancak genellikle grip, soğuk algınlığı gibi bir virüs hastalığından sonra ortaya çıkar. Değişik çeşitlerde bakteriyel enfeksiyonlar da aynı şekilde iç kulak iltihabına sebep olabilir.

İç kulak hastalıkları sebeplerinden biri de akustik sinir uçlarıdır. Bu kulak kanalında, beyinle iç kulak arasında büyüyen iyi huylu bir tümördür.

Orta kulak problemlerinden olan orta kulak iltihabı da iç kulak problemlerine yol açabilir. Bu kulak iltihabı bakteriyel ya da virüs kaynaklı olabilir ve yetişkinlerden çok çocuklarda görülür. Virüslerden bahsetmişken şunu da belirtmek gerekir ki, kızamık, kabakulak ve Grip gibi hastalıklar da iç kulak problemlerine yol açabilirler. Bu tip enfeksiyonlar iç kulağa ulaşıp saç ve sinir uçlarını sabotaj ederler.

İç kulak problemlerine neden olan diğer bir sebep de sürekli baş dönmeleridir. Bu hastalık Meniere hastalığı olarak bilinir ve yalnızca bir kulağı etkiler.

Baş dönmesi, kusma, mide bulantısı, kulakta çınlama ve duyma yitimi gibi durumlar kulak problemlerinin tipik semptomlarındandır. Ancak iç kulak ile en çok ilişkili olan duyma yitimidir. Bunun yanı sıra kulak çınlaması da iç kulak hastalıkları belirtilerinden biridir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.