Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
İç Kanama Ne
İç Kanama Ne
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
İç Kanama Ne :

İç kanama, herhangi bir darbe ile meydana gelen kırık sonucu veya mide ülseri kanaması gibi ciddi sağlık sorunlarının akabinde gelişen sağlık sorunudur. İç kanama esnasında, kişide dışarıdan hiçbir belirti görülmemesine rağmen, dalak, karaciğer gibi hayati önem taşıyan iç organlarda kanama meydana gelebilir.
İç kanama en az dış kanama kadar hayati önem taşımaktadır. Kan akışı, vücut içinde ilerlerken, kan gerçek anlamadan kaybolmaz ama dolaşım sisteminde kaybolur ve böylece hayati önem taşıyan organlar oksijensiz kalırlar.

İç kanama

İçeride toplanan kan iç organlara baskı yaparak tehlikeli anları başlatır örneğin, iç kanama ile biriken kan beyne basınç yapması halinde hasta bayılır. Göğüs içinde meydana gelen iç kanama ise ciğerlerin genişlemesini önler. İç yaralardan akamaya başlayan kan, vücut boşluklarında toplanır ve pıhtılaşır veya ağızdan, rektumdan dışarı çıkabilir. Herhangi bir kaza ya da darbe sonucunda görünürde bir kan kaybı söz konusu olmasa bile her zaman iç kanama riski göz önüne alınmalı ve hızla hastaneye götürülmelidir. İç kanama belirtileri arasında dikkat çekici unsurlara bakıldığında, hastanın hareketli ve konuşur halde olduğu görülür. Bu sebeple çoğu kişi hastanın o an iç kanama geçirdiğini fark edemez, düşünemez. Hasta çok fazla susadığını söyler. İç kanama geçiren hastaların aslında en büyük belirtisi bu aşırı su içme isteğidir. İç kanama şüphesi olduğunda hastayı hemen hastaneye yönlendirme esnasında, yan yatırın ve başı vücudundan alçak olacak şekilde beyne bol miktarda kan gitmesini sağlayın. Eğer hastanın yaralanma durumu müsaade ediyorsa ayaklarını yukarı kaldırarak kanın hayati organlara ulaşmasını sağlayın. Hastayı mümkün olduğunca hareketsiz tutun. Bütün bunlar sadece birkaç dakikanız olduğunda veya ambulans gelene kadar, hastaneye ulaşana kadar yapabileceklerinizdir. Zira iç kanam riski hayati önem taşıyan, ihmal edilmesi halinde ölümle sonuçlanma riski olan bir sağlık sorunudur ve şüphe halinde, kaza halinde, yaralanma halinde hiç vakit kaybetmeden hasa hastaneye yetiştirilmelidir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

İç

Kanama

Ne