Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
İbrahim Saraçoğlu Safra Kesesi Taşı
İbrahim Saraçoğlu Safra Kesesi Taşı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

İbrahim Saraçoğlu Safra Kesesi Taşı hakkında genel bilgiler

İbrahim Saraçoğlu'nun safra kesesi tedavisinde önerdiği bitkiler nelerdir, safra kesesi taşının erimesinde yardımcı olan bitkiler ve bu bitkilerin hazırlanışı kullanımları hakkında merak edilenler bu makalemizde yer almaktadır.

Enginarın en dış yapraklarım bu amaçla kullanmayınız. En dış yapraklarının altında kalan tüm yapraklan bu amaçla kullanabilirsiniz. Bir adet enginarın içerdiği yapraklar bir defalık kullanım için yeterlidir ve bunu, yapacağınız kürün bir günlük kullanımı için ölçü olarak alabilirsiniz. Bu konuda sayısal bir değer vermek gerekirse, kür için bir defalık hazırlanan yaprakların toplam ağırlığı 10 gramı geçmemelidir. Ortalama olarak altı-yedi gram kullanılması bir defalık tüketim için normal ölçüdür.

Bir adet orta boy enginarın tüm alt yaprakları iki su bardağı dolusu kadar kaynamakta olan klorsuz suyun içine atılır ve kısık ateşte ağzı kapalı olarak beş dakika haşlanır. Soğuduktan sonra süzülüp suyu içilir. Aç veya tok karnına içilebilir. Bu kür bir ay müddetle haftada iki veya üç gün uygulanır ve daha sonra duruma göre zaman zaman haftada bir defa tekrar edilir. Her defasında taze hazırlanmalıdır.

1) Enginar kolesterolün düşürülmesi için bir ilaç olarak düşünülmemelidir. Daha çok kolesterolünüzün düşürülmesinde, kontrol altına alınabilmesinde veya dengelenmesinde yardımcı veya destekleyici beslenme kürü olarak değerlendirilmelidir. Haftada iki-üç kez çok az sıvı yağda hazırlanmış olarak tüketeceğiniz enginar yemeği kolesterolünüzün kontrolünde, dengelenmesinde ve düşürülmesinde etkin rol oynayacaktır. Eğer yüksek Kolesterol probleminiz varsa, mutlaka bir hekime gidiniz ve önerilerini uygulayınız. Enginar kürünü de hekiminizin önerilerine paralel olarak bir takviye olarak uygulayabilirsiniz.

2) Günde üç-dört fincan veya daha fazla Kahve tüketiyorsanız ve kolesterolünüz de yüksekse, bu takdirde yüksek kolesterole bağlı şikâyetinizde kahvenin de önemli bir payı var demektir.

3) Laboratuar inceleme sonuçlarına göre rahim ağzı (cervix) kanseri risk grubunda olanlara, mükemmel bir takviye ve önleyici olarak haftada iki-üç defa öğünlerinde çok az suda haşlanmış enginar tüketmelerini özellikle tavsiye ederim. Haşladıkları suyu da dökmeyip içmelerinde çok büyük faydalar vardır. Bu kürü uygularken mümkün olduğu kadar yağ kullanmamaya özen gösteriniz. Eğer yağsız olarak tüketilmesi çok zor geliyorsa, ancak sıvı yağ kullanılmalı ve oram porsiyon basma bir tatlı kaşığını geçmemelidir. Ne kadar az yağ kullanılırsa o kadar etkilidir. Mümkün olduğu kadar enginarın taze olanını tercih etmekte de fayda vardır. Süpermarketlerin derin dondurucu sebze reyonlarında bulabileceğiniz enginar da bu amaçla kullanılabilir. Ancak, pazarlarda tazesi bulunuyorsa öncelikle tazesi tercih edilmelidir.

4) Sindirim ve özellikle de safra şikâyetlerine karşı enginar yapraklarından yapacağınız kürün ne denli etkili olduğunu hayretle gözleyebilirsiniz. Enginarın sadece içi değil yaprakları da insan sağlığı için çok faydalıdır. Pazardan aldığınız enginarın yapraklarını atmayınız. Bu yaprakları gölgede kurutarak ileri zamanlarda aynı amaçla kullanabilirsiniz. Bu yapraklar sağlığınız için çok faydalıdır.

5) Enginar yapraklarından zaman zaman yapacağınız birkaç günlük kür, hem sindirim sisteminizi düzene sokacak hem safra kanallarınızı ve safra kesenizi enfeksiyonlara karşı koruyacak hem de safra kesesi taşı oluşumunda önemli derecede önleyici rol oynayabilecektir.

6) Oniki yaş altı çocukların herhangi bir kürü hekimlerine danışmadan uygulamalarını kesinlikle önermiyorum.

7) Aksi belirtilmedikçe aynı anda birden fazla kür uygulanmamalıdır. Herhangi bir kürün uygulama süresi tamamlanmadan da başka bir bitki çayı (yeşil çay, papatya, ıhlamur, adaçayı, gibi...) içilmemelidir.

8) Tüm kürlerin çelik veya emaye kaplarda hazırlanması gerekmektedir.

9) Kullanacağınız bitkinin raf ömrünün bir yılı geçmemiş olmasına dikkat ediniz.


Not:
Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle, bilmeniz gereken kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikâyetiniz ne olursa olsun, bu kitaptaki bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Bu kitabın içindeki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Sevda Durmuşsafra taşı erir mi? hangi bitkiler bize yardımcı olur
 • Şifa MarketSafra taşını eriterek dışkı ile atılmını saglayan bitki takviyesi için linki inceleyebilirsiniz. Hastamızın beslenmesinede dikkat etmesi gerekir. Ayrıca bu sorunu yaşayan hastalarımıza uyguladığımız diyet listesi içinde bize ulaşabilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/sfr-ts-sahtere-karisimli-set.html
 • Soner KarahanIyi günler Safra kesemde taslar varmis 20 mm büyüklügünde ve bu bana bazen karn bôlgesinde agrilar yapiyor arti siskinlik yapiyor önereceginiz bir kur varmi tesekürler yardimci olursaniz sevinirim
 • Şifa MarketBu konuda size önereceğimiz kür aşağıdaki linktedir. safra taşını eriterek dışkı ile atılmını saglayan bitki takviyesi için linki inceleyebilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/sfr-ts-sahtere-karisimli-set.html
 • Mazlum Demirci babamın safra kesesinde 6 büyüklüğünde taş çıktı doktorlar hemen amelyat dediler ama babam kalp hastası o yüzden korkuyoruz. doğal yöntemlere baş vurmak istiyoruz. sizinle nasıl iletişime geçebilir ki . tedavi olmak istiyoruz. cevap lütfen
 • Mehmet Yildizhocam bende çok sayıda irili ufaklı safra kesesi taşı var sizin kürlerinizden İngiliz tuzu ve taze sıkılmış limon ve zeytinyağı karışımını kullandım öncelerde belirtildiği gibi ishal başladı daha sonra bende ciddi bir şişkinlik gaz ve karın ağrıları tuvalet ihtiyacı sıkıntısı başladı geceleri uyuyamıyum ağrılardan bağırsaklarımda sun oldu ağrılarımı ve tuvalet ihtiyacımı nasıl düzeltebilirim yardımınız bekliyum
 • Şifa MarketSafra kesesinde taş ve çamur oluşumunun birkaç sebebi vardır: safra içeriğinin yoğunlaşması ve bu yoğunluğun çökelmesi, safra kesesi ve etrafının iltihapları, bazı kan hastalıkları(sferositoz gibi) ve safra akımının yavaşlamasına sebep olan tıkanıklıklar gibi.Bu set vücuttan dışkı yoluyla atılımını sağlar. Tedavi yolu için linke tıklayınız. Bilgi Hattı :0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/sfr-ts-sahtere-karisimli-set.html
 • İbrahim

  Saraçoğlu

  Safra

  Kesesi

  Taşı