Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Hormon Testi Nedir
Hormon Testi Nedir Hakkında Genel Bilgiler,Hormon testi nedir hakkında bilmek istedikleriniz ve daha fazlası için aşşağıdaki makaleye bakabilirsiniz...Hormonlar, vücudumuzun işleyişinde yer alan ve çeşitli metabolik olaylara aracılık eden sinyal molekülleridir. Pek çok sistemi etkileyen çok çeşitli yapıda ve fonksiyona sahip Hormon vardır.

Bunların kan tetkikleri ile yapılan ölçümleri, hastalıkların tanısında ve izleminde kullanılmaktadır. Ancak tek başına Hormon tahlili denilince çok geniş bir yelpaze kastedileceğinden merkez veya fiyatlandırma gibi konularda net konuşulamaz.

Genel bir bilgi olarak Hormon testleri diğer testlere göre nisbeten daha pahalıdır.Hastadan istenilen Hormon tahlilleri çeşidi, yapılış özelliği göre ya da sık çalışılan bir tetkik veya özel bir test olması gibi kriterlere göre fiyatlandırılır.

Bazı rutinde kullandığımız bazal Hormon tahlilleri her merkezde yapılabilen testlerdir, ancak özel testler dediğimiz (stimulasyon veya supresyon testleri gibi) belirli merkezlerde yapılabilmektedir.

Hormon Testleri

-T3: Total T3

Tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır. Hipertiroidide (tiroid bezinin çok çalışması) artarken, hipotiroidide (tiroid bezinin yetersiz çalışması) azalır. Kronik hastalığı olan veya uzun süre hastanede yatmış olan hastalar ötiroid olsalar bile TT3 düzeyi düşük bulunabilir. T3 otoantikorlarının bulunduğu durumlarda ise TT3 yüksek, TT4 normal çıkabilir.

-T4: Total T4

Tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır. Hipertiroidide artarken, hipotiroidide azalır. Tiroksin replasman tedavisi alan kişilerde TT4 yüksek bulunabilir. T4 otoantikorlarının bulunduğu durumlarda ise TT4 yüksek, TT3 normal çıkabilir.

-FT3: Serbest T3

Tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır. Hipertiroidizm ve T3 tirotoksikozunda (tirotoksikoz = kanda ani olarak tiroid hormonlarının yükselmesi) serum FT3 düzeyi artarken, hipotiroidizmde azalır. Ayrıca kronik hastalığı olan veya uzun süre hastanede yatmış olan kişiler ötiroid olsalar bile FT3 düzeyi düşük bulunabilir.

-FT4: Serbest T4

Tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır. Hipertiroidizmde serum FT4 düzeyi artarken, hipotiroidizmde azalır.

-TSH: Tiroid-Stimulating Hormon (Tiroid Uyarıcı Hormon)
Tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesinde ve tedavi takibinde kullanılır. Hipotroidizmde TSH düzeyi artarken hipertiroidizmde TSH düzeyi azalır.

-E2: Estradiol

Vücuttaki en potent endojen östrojendir. Ovülasyon indüksiyonunun takibi ve erkeklerde jinekomastinin değerlendirilmesinde kullanılır.

-ß-HCG: Beta HCG

Gebeliğin teşhisi, ektopik gebelik şüphesinin değerlendirilmesi ve in vitro fertilizasyon (vücut dışındaki özel bir ortamda döllenme) hastalarının takibinde kullanılır. Ayrıca testis tümörü ve overin germ hücreli tümörlerinin değerlendirilmesi ve takibinde de kullanılır.

-FERR: Ferritin

Demir eksikliği anemisi, kronik hastalık anemisi, talasemi (Akdeniz anemisi), hemakromatozis ve demir yükleme tedavisinin takibinde kullanılır. Karaciğer hastalıklarının varlığında demir eksikliği olmasına rağmen ferritin normal düzeyde bulunabilir. Ayrıca akut faz reaktanlarından biridir.

-B12: Vitamin B12

Hematopoezis ve normal nöronal fonksiyonlar için gereklidir. Kronik böbrek yetmezliği, konjenital kalp yetmezliği, diabetes mellitus ve karaciğer hastalıklarında Vitamin B12 düzeyi yüksekken vejetaryenlerde düşüktür.

-FOL: Folik Asit

Folat eksikliğinin tanı ve tedavisi takibi ile megaloblastik ve makrositik anemilerin değerlendirilmesinde kullanılır. Diyetle folat alımının azalması, hemodiyaliz, gebelik ve fenitoin vb. bazı ilaçlar folat düzeyini düşürürken, vejetaryen diyet ile folat düzeyi artar.

-AFP: Alfa-Fetoprotein

Hepatoselüler ve germ hücreli karsinomlarda (karsinom = kötü huylu tümör) kullanılan bir tümör belirleyicisidir. Bazı kanserlerde de ( pankreas, mide, kolon, akciğer v.b.) AFP düzeyi yükselebilir. Siroz, Hepatit ve alkolik Karaciğer Hastalığı gibi durumlarda da AFP seviyesinde artış olabilir.

-CEA:

Kolon, rektum, akciğer, meme, karaciğer, pankreas, prostat, mide ve over kanserlerinde CEA düzeyi artar. Özellikle kolorektal kanserler ve ileri evre meme kanserlerinde takipte kullanılabilir. Sigara içenlerde CEA düzeyi yüksektir. Bu yüzden tarama testi olarak kullanılması doğru değildir.

-CA 125:

Özellikle over malignitelerinin (yumurtalık kanseri) takibinde kullanılan bir tümör markeri yani bir tümör belirleyicisidir. Ayrıca sağlıklı insanların %1′inde CA 125 düzeyi yüksek olabilir. Tarama testi olarak kullanılmamalıdır.

-CA 15–3:

Meme kanserinin tanı ve tedavi takibinde kullanılır. Özellikle metastatik meme kanserlerinin (diğer organlara yayılmış olan meme kanseri) %80′inde CA 15–3 düzeyi artar. Ayrıca diğer bazı kanserlerde (pankreas, akciğer, over, kolon, karaciğer v.b.), hepatit, Siroz ve tüberkülozda CA 15–3 düzeyi yükselebilir. Tarama testi olarak kullanılmamalıdır.

-CA 19–9:

Tüm gastrointestinal sistem kanserleri ve diğer adenokarsinomlarda CA 19–9 düzeyi artar. CA 19–9 düzeyi ile tümör kitlesi arasında ilişki yoktur. Ayrıca Siroz gibi bazı durumlarda CA 19–9 düzeyi yüksek görülebilir. Tarama testi olarak kullanılmamalıdır.

-PSA: Prostat-Spesifik Antijen

Prostat hastalıklarının (özellikle Prostat karsinomları ve benign Prostat hiperplazisi) tanı ve takibinde kullanılır.

-Free PSA: Serbest PSA

Prostat hastalıklarının tanı ve takibinde kullanılır.

-Total Testosteron Seviyesi (T)
-DHEA-SO4
-17-alfa-OH-P (17-alfa-hidroksi-progesteron)

Bu üç test Polikistik Over (PKO) hastalığının tanısında kullanılır.

 
 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Anti Müllerian Hormon Bitkilerde Hormonlar
 Bitkisel Hormonlar Boy Uzatan Hormon
 Doğal Hormon Dengesi Erkek Hormon Tedavisi
 Erkeklerde Hormon Bozukluğu Erkeklerde Hormon Tedavisi
 Fsh Hormon Testi Hamilelikte Hormonlar
 Hormon Hormon Bilimi
 Hormon Bozukluğu Hormon Bozukluğu Belirtileri
 Hormon Bozukluğu Kıllanma Hormon Bozukluğu Nedenleri
 Hormon Bozukluğu Nedir Hormon Bozukluğu Tedavisi
 Hormon Bozukluğunun Belirtileri Hormon Bozuklukları
 Hormon Bozuklukları Bitkisel Tedavi Hormon Bozuklukları Genel
 Hormon Bozuklukları Tedavi Hormon Ca 125
 Hormon Değerleri Hormon Dengesizliği
 Hormon Düzensizliğinde Hormon Düzensizliğinde 2
 Hormon Eksikliği Hormon Hapı
 Hormon Hapları Hormon Hastalıkları
 Hormon İlacı Hormon İlaçları
 Hormon Kortizol Hormon Ne Demek
 Hormon Nedir Hormon Replasman Tedavisi
 Hormon Salgısında Etkili Bitkiler 2 Hormon Sistemi
 Hormon Sonuçları Hormon Tahlili
 Hormon Tahlilleri Hormon Takviyesi
 Hormon Tedavisi Hormon Tedavisi Nedir
 Hormon Testi Hormon Testi Değerleri
 Hormon Testi Fiyatları Hormon Testi Nedir
 Hormon Testi Sonuçları Hormon Testleri
 Hormon Yüksekliği Hormonal
 Hormonal Bozukluk Hormonal Bozukluklar
 Hormonal Hastalıklar Hormonal Sistem
 Hormonal Spiral Hormonlar
 Hormonlar 2  Hormonlar 3
 Hormonlar Ve Görevleri Hormonlar ve Kadın
 Hormonların Bitkiler Üzerindeki Etkisi Hormonların Etkileri
 Hormonların Faydaları Hormonların Genel Özellikleri
 Hormonların Görevleri Hormonların Özellikleri
 Hormonların Sınıflandırılması Hormonların Yapısı
 Hormonların Yararları Hormonların Zararları
 Kadın Hormon Testi Kadın Hormon Testleri
 Kadınlarda Hormon Bozukluğu Kadınlarda Hormon Tedavisi
 Kortizol Hormon Luteinizan Hormon
 Parat Hormon Prolaktin Hormon
 Sık Görülen Hormon Bozuklukları Sistemi Hormonal

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.