Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Hızlı Konuşma Tedavisi
Hızlı Konuşma Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Hızlı Konuşma Tedavisi, İnsanı diğer çanlılardan ayran en temel yeti onun konuşmasıdır.Sosyal bir varlık olan insan zamanının büyük bir kısmını istek duygu düşünce alışverişinde bulunmak üzere konuşarak geçirir.

Hızlı Konuşma Tedavisi


Kekemelik; konuşmanın akıcılığı ve ritminin, duraklamalar, tekrarlar, uzatmalarla ve çoğu kez bunlara eşlik eden beden hareketleriyle kesintiye uğramasıdır. Genellikle 2-7 yaş arasında ortaya çıkar, en çok 3-5 yaş arasında görülür. ErKek çocuklarda daha ağır seyreder. Kız-erkek oranı 1/5 tir. ENT Tıp Merkezi Ses Hastalıkları, Konuşma Ve Yutma Bozuklukları Ünitesi‘nden Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Özlem Akgün Bilgili, Kekemelik ve Hızlı Konuşma problemlerini ve tedavi yöntemlerini anlatıyor.

Yapılan araştırmalara göre kekemelik görülen kişilerin ailelerinde de kekemelik oranı yüksektir.

Hemen herkes konuşma sırasında ses, hece ya da sözcük tekrarlamaları yapar. Arada bir olan bu gibi konuşma akıcısızlıkları normal kabul edilir. Konuşma akıcısızlıkları, günlük konuşma tarzı haline geldiğinde ve diğer insanlar tarafından fark edilebilir düzeyde olduğunda, bir konuşma problemi olduğu düşünülür. Kekemelik, kişide utanç ve engellenme duyguları yaratır. Zamanla kişi konuşmaktan kaçınır hale gelir. Bu duru kişinin psikolojik, sosyal ve akademik yaşantısını olumsuz yönde etkiler. Konuşma problemi giderek karmaşık ve çok yönlü bir problem haline gelir.

Kekeme bir çocuk ya da yetişkinle konuşurken nelere dikkat edilmeli?

1. Söylemek istediği sözcüğü ya da cümlesini tamamlamayın.
2. Kesinlikle, “yavaşla, nefes al, düşünerek konuş, konuşmana dikkat et, acele etme” gibi uyarılarda bulunmayın. Bu onun daha çok kekelemesine yol açacaktır. Aynı telkinlerin konuşurken size yapıldığını düşünün!
3. Kekeme çocuk ya da yetişkinle konuşurken, sakin bir şekilde onun konuşmasını tamamlamasını bekleyin, göz temasını sürdürün. Nasıl söylediğini değil, ne söylediğini dinleyin.
4. Kekemelik bir “tabu” olmamalıdır. Kekemeliği hakkında açıkça konuşun. Özellikle küçük çocuklar ebeveynleri açıkça ifade etmese de kendilerindeki problemin çoğu zaman farkındadır. Çocuğunuza rol yapmaktan kaçının.
5. Yavaş ve doğal bir biçimde konuşun ve onu konuşması için zorlamayın.

CLUTTERİNG (TAKİFEMİ - HIZLI KONUŞMA)


Takifemi, konuşma ritminin sözcük ya da sözce tekrarları, uygun olmayan yerlerde duraklamalar, sözcük içindeki hecelerin yerlerinin değiştirilerek söylenmesi gibi düzensizlikler nedeniyle bozulmasıdır. Takifemisi olan kişiler çok hızlı konuşurlar ve genelde konuşmasındaki problemin farkında değilmiş gibi görünürler. Takifemisi olan kişiler, genellikle tek heceli ve kısa sözcüklerde tekrarlamalar yaparlar. Ancak kekemelikten farklı olarak bu tekrarlamalarında herhangi bir zorlanma yoktur. Kekeme kişilerde olduğu gibi konuşmaktan kaçınmazlar. Bu kişilerde; yetersiz konsantrasyon, kısa dikkat süresi, algısal güçlükler, düşünmeden konuşma gibi özellikler görülebilir. Tedavisi: Kişinin konuşma hızını yavaşlatmaya yönelik çalışmalar yapılır. Terapide gösterdiği performansı diğer ortamlara genelleyebilmesi için başka çalışmalara da gereksinim duyulabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Cevdez Sivriselamlar ben çok hızlı konuşan bir insanım hızlı konuşmayla ilgili nasıl bir tedavi yönteminiz var. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum ilginize çok teşekkür ederim iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar.
  • Onur. Arikanhızlı konusuyorum
  • Doğan UtusSelamlar. Ben cok hızlı konusuyum ve kelimeleri yutuyum ne yapmam lazim yardımcı olurmusunuz lutfen
  • Hızlı

    Konuşma

    Tedavisi