Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Hipertiroid Nedir
Hipertiroid Nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Hipertiroid Nedir :

Tiroid‘in gereğinden daha fazla (aşırı) Hormon ürettiği tiroid hastalığı türüne hipertiroidi (hipertiroidizm) denir. Hipertiroidi‘ye zehirli Guatr (toksik guatr) denir. Hipertiroidi, nodüllü veya nodülsüz olabilir.Nodülsüz hipertiroidi‘nin hepsine “Graves hastalığı”, “Basedow Graves hastalığı” ve “Basedow hastalığı” demek yaygın alışkanlık olmuştur; bu yaklaşım bilimsel ve tıbben yanlıştır. Ancak, nodülsüz guatrların sadece bir kısmı bu isimlerle anılır, diğerleri sadece “hipertiroidi” olarak adlandırılır.Nodüllü hipertiroidi, sıcak nodüllü hipertiroidi (çok çalışan nodüllü hipertiroidi) ve sıcak otonom nodüllü hipertiroidi‘ (çok çalışan baskın nodüllü hipertiroidi) şeklinde olabilir. Nodüllü hipertiroidi; tek nodüllü veya çok nodüllü olabilir.Hipertiroidi‘de, her hastanın boğazında şişlik olmaz. Hastaların çoğunda boğazın dışarıdan görünümü normaldir. İşte bu nedenle halk arasında bu guatr türüne ‘iç guatr‘ da denir, ancak tıbben “iç-dış guatr” tanımlaması yoktur.HİPERTİROİDİ‘DE BESLENMEHipertiroidi hastalarının beslenmesinde bazı özellikler vardır. Bu hastalarda ana sorun tiroid hormonunun aşırı üretimidir. Tiroid hormonunun ana maddesi de iyot‘tur. Bu nedenle hipertiroidi tanısı konulur konulmaz hastanın iyot alımı (iodine intake) derhal azaltılmalıdır. İyot alımını azlatmak için alınacak tedbirler:İyotlu tuzu kesiniz; üzerinde ”iyotsuz” yazan normal tuz kullanabilirsiniz.”İyotsuz” tuzla yapılmış veya tuzsuz ekmek yiyebilirsiniz.Peynir miktarını azaltınız; ancak yemek isterseniz makul miktarda ve tuzsuz peynir yiyiniz.Dışarıda ve misafirlikte yemek yemeyiniz (iyotlu tuz kullanılması olasılığı dolayısıyla).İlaçlı (kontrastlı) film ve tomografi çektirmeyiniz.

Deniz mahsülleri (balık v.s) yemeyiniz.
Şalgam turpu yemeyiniz, suyunu içmeyiniz.
Kırmızı, siyah, mor lahana yemeyiniz.
Supradyn, Unicap, Polivit, Centrum, One-a day vs gibi multi-vitaminleri almayınız!
Saçını boyamayınız; kına kullanmayınız; boyarsanız da iyotsuz bitkisel boyaları bulup kullanınız.
Yosun tableti kullanmayınız; çamur banyosu yapmayınız.
Tendürdiyot, mersol vs kullanmayınız.
Öksürük şurubu içmeyiniz.
Kuruyemiş yemeyiniz.
Bu konuda en önemli husus iyotlu tuz kullanılmamasıdır. İyotlu tuz kesilmeli ve yerine iyotsuz tuz kullanılmalıdır.
Bu hastaların bir kısmında tiroid antikorları yüksek olduğu için iyotun kesilmesi antikor düzeyinin normal seviyeye düşmesine de katkıda bulunur.
Ayrıca, hipertiroidi‘de hastaların başta adeleleri olmak üzere dokularında metabolizma yıpranma, yıkım ve tüketim; “yapım ve tamirden” daha fazla olacak şekilde değişir (katabolizma). Bu nedenle hastaların yeterli protein içerikli yiyecekler (yağsız kırmızı et, beyaz et ve ayrıca baklagillerden bol miktarda yemek zorundadır. Aksdi halde hasta hızla kilo kaybeder, adeleleri erir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Hipertiroid

Nedir