Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Hipertiroid Nedir

Tiroid’in gereğinden daha fazla (aşırı) Hormon ürettiği tiroid hastalığı türüne hipertiroidi (hipertiroidizm) denir. Hipertiroidi’ye zehirli Guatr (toksik guatr) denir. Hipertiroidi, nodüllü veya nodülsüz olabilir.Nodülsüz hipertiroidi’nin hepsine “Graves hastalığı”, “Basedow Graves hastalığı” ve “Basedow hastalığı” demek yaygın alışkanlık olmuştur; bu yaklaşım bilimsel ve tıbben yanlıştır. Ancak, nodülsüz guatrların sadece bir kısmı bu isimlerle anılır, diğerleri sadece “hipertiroidi” olarak adlandırılır.Nodüllü hipertiroidi, sıcak nodüllü hipertiroidi (çok çalışan nodüllü hipertiroidi) ve sıcak otonom nodüllü hipertiroidi’ (çok çalışan baskın nodüllü hipertiroidi) şeklinde olabilir. Nodüllü hipertiroidi; tek nodüllü veya çok nodüllü olabilir.Hipertiroidi’de, her hastanın boğazında şişlik olmaz. Hastaların çoğunda boğazın dışarıdan görünümü normaldir. İşte bu nedenle halk arasında bu Guatr türüne ‘iç guatr’ da denir, ancak tıbben “iç-dış guatr” tanımlaması yoktur.HİPERTİROİDİ’DE BESLENMEHipertiroidi hastalarının beslenmesinde bazı özellikler vardır. Bu hastalarda ana sorun tiroid hormonunun aşırı üretimidir. Tiroid hormonunun ana maddesi de iyot’tur. Bu nedenle hipertiroidi tanısı konulur konulmaz hastanın iyot alımı (iodine intake) derhal azaltılmalıdır. İyot alımını azlatmak için alınacak tedbirler:İyotlu tuzu kesiniz; üzerinde ”iyotsuz” yazan normal tuz kullanabilirsiniz.”İyotsuz” tuzla yapılmış veya tuzsuz ekmek yiyebilirsiniz.Peynir miktarını azaltınız; ancak yemek isterseniz makul miktarda ve tuzsuz peynir yiyiniz.Dışarıda ve misafirlikte yemek yemeyiniz (iyotlu tuz kullanılması olasılığı dolayısıyla).İlaçlı (kontrastlı) film ve tomografi çektirmeyiniz.

Deniz mahsülleri (balık v.s) yemeyiniz.
Şalgam turpu yemeyiniz, suyunu içmeyiniz.
Kırmızı, siyah, mor lahana yemeyiniz.
Supradyn, Unicap, Polivit, Centrum, One-a day vs gibi multi-vitaminleri almayınız!
Saçını boyamayınız; kına kullanmayınız; boyarsanız da iyotsuz bitkisel boyaları bulup kullanınız.
Yosun tableti kullanmayınız; çamur banyosu yapmayınız.
Tendürdiyot, mersol vs kullanmayınız.
Öksürük şurubu içmeyiniz.
Kuruyemiş yemeyiniz.
Bu konuda en önemli husus iyotlu tuz kullanılmamasıdır. İyotlu tuz kesilmeli ve yerine iyotsuz tuz kullanılmalıdır.
Bu hastaların bir kısmında tiroid antikorları yüksek olduğu için iyotun kesilmesi antikor düzeyinin normal seviyeye düşmesine de katkıda bulunur.
Ayrıca, hipertiroidi’de hastaların başta adeleleri olmak üzere dokularında metabolizma yıpranma, yıkım ve tüketim; “yapım ve tamirden” daha fazla olacak şekilde değişir (katabolizma). Bu nedenle hastaların yeterli protein içerikli yiyecekler (yağsız kırmızı et, beYaz et ve ayrıca baklagillerden bol miktarda yemek zorundadır. Aksdi halde hasta hızla kilo kaybeder, adeleleri erir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.