Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Hepatit B Ve Gebelik
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Hepatit B ve Gebelik

" Hepatit b hastalığı ve gebelik hakkında bilgiler. "

Hepatit b hastalığı ve gebelik hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. Hepatit b hastalığı ve gebelik ile ilgili tüm açıklamaları bu makalede inceleyebilirsiniz...

Gebelik ve Hepatit B

HEPATİT B (Bulaşıcı sarılık)

Cinsel temas ve kan ürünleri ile geçer.Bulaşıcı sarılık olarak bilinir.Kuluçka dönemi 2-6 aydır ve kuluçka döneminden sonra hastalık bir Grip enfeksiyonu gibi fazla belirti vermeden bireylerin büyük bir kısmında geçer ve bağışıklık bırakır. Fakat bir kısım hastada virüs kanda kalmaya devam eder. Bu portörlük (taşıyıcılık) olarak isimlendirilir. Ülkemizde portörlük oranı epey yüksektir .( yaklaşık %15-20)

Gebelikte geçirilen Hepatit B ve kronik Hepatit B taşıyıcılığı bebek için düşük,anomali,erken doğum ,gelişme geriliği gibi herhangi bir risk taşımaz.Bu virüsün bebeğe geçişi doğum sırasında doğum kanalından olur ve bu geçiş oranı annedeki Hbe antijeninin olup olmamasına göre değişir.

Bütün gebeler Hepatit B açısından taranmalıdır.HBsAg (+) ,anti HBs (-) çıkar ise portörlük vardır ve HBe Ag düzeyine bakılması gerekir.

Eğer annede HBsAg (+) ise doğumdan sonraki ilk 12 saatte yeni doğana 0.5 ml hepatit B İmmunglobülin yapılmalı ve ayrıca bebeğe ilk hafta içinde Hepatit B aşısı uygulanmalı ve bu uygulama doktorun önerdiği aralıklarla 2 kez daha tekrarlanmalıdır.Bu şekilde hepatit B virüsünün çocuğa geçişi ve çocuğun taşıyıcı olmasını %95 oranında engellemek mümkündür.

Hepatit B aşısı gebelikte uygulanmaz.Gebelik öncesi dönemde hepatit B aşı uygulaması başlamışsa rapel doz olarak adlandırılan tekrar dozu gebelikte yapılabilir.Eğer Hepatit B Ag (-) ise kendinizi ancak doğumdan sonra bebeğinizle birlikte aşılatabilirsiniz.

Kısaca Hepatit B ( + ) iseniz;

1- Eşinize test yaptırın , HBsAg (-) ise hemen aşılatın.

2- Cinsel ilişkilerinizde prezervatif kullanın.

3- Kan ile geçişi kolaylaştıracak Diş fırçası,jilet gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.

4- Alkol,baharatlı yiyeceklerden kaçının.Parasetamol içeren ağrı kesicileri sık kullanmayın ve kendiniz fazla yormayın.

5- Hastalık belirtileri (sararma,halsizlik,kusma) gibi şikayetler başlar ise hekiminizi hemen bilgilendirin.Hastaneye yatırılmanız gerekebilir.

6- Gebelikte bebeğinize zararı olmayan bu virüs doğumda bebeğe bulaşır. Doğumdan 12 saat sonra bebeğinize 0.5 ml hepatit B immunglobülin yaptırın,7 gün sonra ilk hepatit aşısına başlayın ve diğer 2 dozu da doktorunuzun önerdiği tarihlerde tekrarlatın.


En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Hepatit

B

Ve

Gebelik