Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hepatit B Ve Gebelik
Yeşilex Reishi Mantarı Sıvı Ekstraktı 150 ml.
82,00 TL
Ürün Fiyatı

2689
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak (10 Kapsül)
79.00 TL
Ürün Fiyatı

101661
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak Macun (230 gr.)
59.00 TL
Ürün Fiyatı

70645
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al

Hepatit B ve Gebelik

" Hepatit b hastalığı ve gebelik hakkında bilgiler. "

Hepatit b hastalığı ve gebelik hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. Hepatit b hastalığı ve gebelik ile ilgili tüm açıklamaları bu makalede inceleyebilirsiniz...

Gebelik ve Hepatit B

HEPATİT B (Bulaşıcı sarılık)

Cinsel temas ve kan ürünleri ile geçer.Bulaşıcı sarılık olarak bilinir.Kuluçka dönemi 2-6 aydır ve kuluçka döneminden sonra hastalık bir Grip enfeksiyonu gibi fazla belirti vermeden bireylerin büyük bir kısmında geçer ve bağışıklık bırakır. Fakat bir kısım hastada virüs kanda kalmaya devam eder. Bu portörlük (taşıyıcılık) olarak isimlendirilir. Ülkemizde portörlük oranı epey yüksektir .( yaklaşık %15-20)

Gebelikte geçirilen Hepatit B ve kronik Hepatit B taşıyıcılığı bebek için düşük,anomali,erken doğum ,gelişme geriliği gibi herhangi bir risk taşımaz.Bu virüsün bebeğe geçişi doğum sırasında doğum kanalından olur ve bu geçiş oranı annedeki Hbe antijeninin olup olmamasına göre değişir.

Bütün gebeler Hepatit B açısından taranmalıdır.HBsAg (+) ,anti HBs (-) çıkar ise portörlük vardır ve HBe Ag düzeyine bakılması gerekir.

Eğer annede HBsAg (+) ise doğumdan sonraki ilk 12 saatte yeni doğana 0.5 ml hepatit B İmmunglobülin yapılmalı ve ayrıca bebeğe ilk hafta içinde Hepatit B aşısı uygulanmalı ve bu uygulama doktorun önerdiği aralıklarla 2 kez daha tekrarlanmalıdır.Bu şekilde hepatit B virüsünün çocuğa geçişi ve çocuğun taşıyıcı olmasını %95 oranında engellemek mümkündür.

Hepatit B aşısı gebelikte uygulanmaz.Gebelik öncesi dönemde hepatit B aşı uygulaması başlamışsa rapel doz olarak adlandırılan tekrar dozu gebelikte yapılabilir.Eğer Hepatit B Ag (-) ise kendinizi ancak doğumdan sonra bebeğinizle birlikte aşılatabilirsiniz.

Kısaca Hepatit B ( + ) iseniz;

1- Eşinize test yaptırın , HBsAg (-) ise hemen aşılatın.

2- Cinsel ilişkilerinizde prezervatif kullanın.

3- Kan ile geçişi kolaylaştıracak Diş fırçası,jilet gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.

4- Alkol,baharatlı yiyeceklerden kaçının.Parasetamol içeren ağrı kesicileri sık kullanmayın ve kendiniz fazla yormayın.

5- Hastalık belirtileri (sararma,halsizlik,kusma) gibi şikayetler başlar ise hekiminizi hemen bilgilendirin.Hastaneye yatırılmanız gerekebilir.

6- Gebelikte bebeğinize zararı olmayan bu virüs doğumda bebeğe bulaşır. Doğumdan 12 saat sonra bebeğinize 0.5 ml hepatit B immunglobülin yaptırın,7 gün sonra ilk hepatit aşısına başlayın ve diğer 2 dozu da doktorunuzun önerdiği tarihlerde tekrarlatın.


En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Hepatit

B

Ve

Gebelik