Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Hamilelikte Son Günler
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Hamilelikte Son Günler

Hamilelikte Son Günler Hakkında Bilinmesi Gereken HerşeyHamilelik Hakkında A dan Z ye bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekenler , % 100 bitkisel hamileliği destekliyici ürünlerimiz hakkında herşey aşağıda makalemizdedir..GEBELİĞİN (HAMİLELİĞİN) SON AYI

Gebeliğin son ayında (36-40 hafta arası, dokuzuncu ay ve sonrası) anne adayında özellikle ilk hamileliği ise doğumun yaklaşmasından dolayı merak ve heyecan artar. Anne ve yakınları doğum şekli, doğu yeri gibi konuşarda planlar yapmaya başlarlar. Bu konularda anne adayı mümkün olduğu kadar etraftaki kulaktan dolma bilgilere fazla itibar etmeden ve etkilenmeden konu hakkında doktorundan objektif bilgiler almaya çalışmalıdır.

Hangi doğum şekli ve neden? Hangi anestezi şekli ne neden? Hepsinin avantajları ve dezavantajarı hakkında objektif bilgiler edindikten sonra kararını ona göre doktoru ile birlikte vermelidir. Normal doğım genellikele gebeliğin 38-40 haftaları arasında gerçekleşir. Sezaryen planlanmışsa genellikle 39 hafta civarında gerçekleştirilir.

Su gelmesi ve kanama:

Gebeliğin son ayında az milktarda Vajinal Akıntı normaldir ancak bunu su gelmesi ile karıştırmamak gerekir. Akıntı koyu ve yapışkan iken, su gelemsi akıcı ve bardaktan dökülür (veya idrar kaçırır) şekilde bol olur genellikle. Bu konuda karar veremediğiniz durumlarda mutlaka doktorunuza muayene olmalısınız çünkü su gelmesi ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.
Eğer gerçekten su gelmesi varsa sıklıkla doğum 1-2 gün içerisinde gerçekleşir.
Gebeliğin son ayında lekelenme veya az miktarda bie olsa kanama mutlaka acilen doktora başvurmalyı gerektirir. Kanaman nişan gelmesi veya başka sebeplerden dolayı olabilir.

Cinsel İlişki:

Gebelliğin her ayında olduğu gibi son ayında da cinsel ilşişki serbesttir. Kanama veya doktorunuzun belirttiği özel bir sakıncalı durum yoksa cinsellik konusunda sakınca yoktur.

Beslenme:

Hamileliğin son aylarında beslenme konusunda bir değişiklik gerekmez. Gebeliğin diğer aylarında olduğu gibi sık sık ve azar azar yemeye özen göstermek gerekir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek birinci kuraldır. Gebelikte beslenme konusunda ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Doğuma gideceğiniz gün veya önceki gün aşırı yemek ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Şayet sezaryen kararı verilmişse ameliyattan önceki 8 saat hiçbir yiyecek ve içecek, az miktarda su dahi almamanız gerekir.

Bebek:

Hamileliğin son ayında bebekte yağlanma artar. Son 1 ayda bebek ortalama 500 - 100 gram civarında kilo alır. (bkz: Haftalara göre bebeğin boyu ve kilosu) Bu ayda bebek hareketleri çok önemlidir. Bebek hareketlerinde azalma hissettiğinizde doktorunuza başvurmalısınız. 2 saat içerisinde bebek 10 kere hareket etmelidir. Bebeğin durumu konusunda önemli bir nokta da prezentasyonudur, yani başının veya makatının önde olması.

Bu doğum şeklini belirleyecek önemli kriterlerden biridir. Gebeliğin son ayından önce bebeğin pozisyonu kolaylıkla değişse de son ayda pozisyon değişmesi bebek büyüdüğünden dolayı zorlaşır. Bu ayda bebek ters (makat önde) pozisyonda ise ve doğuma kadar dönme gerçekleşmezse sezaryen gerekebilir. (bkz: Bebeğin ters durması)

Hamileliğin son ayında su gelmesi, sancı, kanama, akıntı, lekelenme gibi çeşitli nedenlerle vajinal muayene (alttan muayene) yapılması gerekebilir, bunun bir sakıncası yoktur, doğumun başlaması konusunda fikir verebilecek tek yöntemdir. rahim ağzındaki açılma ve incelme (silinme) ancak elle muayene ile anlaşılır, ultrason veya diğer yöntemlerle anlamak mümkün değildir. Bu nedenle anne adaylarının elle veya spekulumla vajinal muayene yapılmasından kaçınmaları gerekmez.En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Hamilelikte

Son

Günler