Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Hamilelikte Mide Bulantıları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Hamilelikte Mide Bulantıları

Hamilelikte Mide Bulantıları ve merak ettikleriniz

Mide Hastalıkları Hakkında Açıklamalar ve Bu Hastalıklarda Kullanılan Bitkisel Ürünlerle İlgili Tedavi Yöntemleri ve merak ettiğiniz tüm bilgilere aşağıdaki makalemizden ulaşabilirsiniz.


Her hamile bulantı yaşar mı?

Hamilelikte bulantı ve kusmalar, bazı anne adaylarında 6. hafta civarında başlar ve 14.-16. haftalar arasında şiddeti giderek hafifler ve kaybolur. Bununla birlikte kimi anne adaylarında ise belirtiler 4. haftada başlayıp, tüm hamilelik boyunca da devam edebilir.
Bu şikayetler, ilk hamileliğini yaşayanlarda daha fazla görülebilir. Ama bu kesin bir kural değildir ve bütün hamilelik süreçleri birbirinden ayrı olduğu için aynı kişinin iki hamileliği arasında da farklılıklar olabilir. İlk hamileliğinde sorun yaşamayan bir anne adayının ikinci hamileliğinde şiddetli bulantı ve kusmalar görülebileceği gibi, bunun tam tersi de söz konusu olabilir.
Zorunlu bir süreç midir?

Genel olarak bulantı ve kusmaların olması, hamileliğin yolunda gittiğinin bir göstergesi olarak kabul edilir. Gözleme dayalı çalışmalarda bu şikayetleri yaşayan anne adaylarında düşük yapma olasılığının daha az olduğu görülmüştür. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak bazı araştırmacılar, bulantıların anne adayını bebeğe zarar verebilecek bazı maddelerden uzak tuttuğunu, kusmaların ise kendisinde bulunan ve bebeğe zarar verebilecek bazı toksinlerin uzaklaştırılmasına yaradığını ileri sürüyorlar. Ve bu iddiaları doğanın koruma mekanizmalarından biri olarak tanımlıyorlar. Ancak yeterli bilimsel kanıt mevcut değildir. Öte yandan anne adayında bulantı ve kusma olmaması ya da çok hafif olması bir şeylerin ters gittiği anlamına gelmez.

Nedenleri

Hamilelik sırasında görülen bulantı ve kusmaların nedeni tam olarak bilinmiyor. Bu dönemde HCG ve östrojen hormonlarının artışına paralel olarak şikayetlerin de çoğalması, gözlemlere dayanarak bu hormonların beyindeki bulantı merkezini uyararak, buna neden olduğunu düşündürüyor. Öte yandan Stres ve yorgunluk da bulantı ve kusmaları artırabilir. Özellikle istenmeyen hamileliklerde rahatsızlık daha şiddetli olabilir. Ayrıca bu dönemde kadınların kokuya olan hassasiyetleri artar. Bu hassasiyet özellikle sigara, yemek ve Parfüm kokularında daha belirgindir. Bir anne adayı, bu tür kokuları şaşılacak bir şekilde çok uzaklardan bile fark edebilir. Bu durumun altında yatan neden de tam olarak bilinmese de artan östrojen hormonunun sorumlu olduğu düşünülür. Algılanan kokular, öğürme refleksini harekete geçirerek kusmaları tetikleyebilir.
Kimler daha yüksek risk altındadır?

Kesin olmamakla birlikte, ikiz ya da daha fazla sayıda bebek bekleyen anne adaylarında hastalığın görülme olasılığı ve rahatsızlığın şiddeti daha fazladır. Ancak bu bir kural değildir. Daha önceden doğum kontrol hapı kullanan ve bu sırada hapa bağlı olarak bulantı yaşayanlarda da görülme olasılığı yüksektir. Bunun nedeni östrojene karşı aşırı duyarlılık olabilir. Genç yaşta hamile kalanlarda ve migreni olanlarda da daha fazla görülebilir.

Neler yapılabilir?

Bulantıyı tetikleyen sigara, yemek ve parfüm kokusu gibi faktörlerden uzak durun.

Öğün sayısını 6'ya çıkarın. Sık aralıklarla, azar azar beslenin. Midenin boş kalmasına izin vermeyin.

Bulantı hissedildiği anda beYaz leblebi, tuzlu kraker, peksimet ve kuru ekmek gibi yiyecekler yiyin.

Uyandıktan sonra, yataktan kalkmadan önce, kraker gibi kuru bir şeyler yiyip, bir süre yatakta dinlendikten sonra kalkın. Yemek aralarında yeterli sıvı alın.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Hamilelikte

Mide

Bulantıları