Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Hamilelikte Mide Ağrısı
Hamilelikte Mide Ağrısı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Hamilelikte Mide Ağrısı :

Mide Hastalıkları Hakkında Açıklamalar ve Bu Hastalıklarda Kullanılan Bitkisel Ürünlerle İlgili Tedavi Yöntemleri ve merak ettiğiniz tüm bilgilere aşağıdaki makalemizden ulaşabilirsiniz.

Hamile bayanlardan en çok duyulan şikayetlerden biri de karın ve kasık ağrılarıdır. Hamilelik sürecinin her döneminde karşılaşılması doğaldır. Genellikle ilk aylarda ve son aylarda bu durum görülür. Karın ve kasık ağrısının çeşitli nedenleri olabilir. Bazı nedenler tedavi gerektirmez fakat bazıları uzun bir tedavi süreci isteyebilir, doktor gözetimi altında tutulması gerekebilir. Hamilelikte neden karnım ağrıyor, karın ağrıma neden olanlar nelerdir diye düşünebilirsiniz.

Hamilelik döneminde görülen karın ağrısının en önemli nedenlerinden biri de rahmi tutan kasların gerilmesinden doğan ağrıdır. Rahim bebekle beraber büyür ve genişler. Bununla birlikte rahmi tutan kaslar da gerilmeye başlar.

Bu da kişide ağrıya sebep olur. Gerilme ağrıları her dönemde oluşabilir fakat en sık olanı 12. ile 20. haftalar arasındadır. Bıçak sapanır gibi kramplar girebilir. Çok sık ve aşırı olmadıkça bunun bir zararı yoktur.

Hamilelikte karın ağrısı


Hamilelikte Kabızlık ve mide yanmaları da görülebilir. Bunlar da karın ve kasıklarda ağrı yapabilir. Büyüyen rahim baskısından dolayı kaburgaların alt kısımlarında ağrı görülebilir.Yine gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yalancı doğum ağrıları olarak bilinen Braxton-Hicks kontraksiyonları da karın ağrılarına neden olur. Bu ağrıları doğum sancısından ayıran yönler: düzensiz olması ve kısa sürede geçmesidir.

Gebeliğin hangi döneminde olursa olsun çeşitli vajinal kanamalarda kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Karın ağrısının eşlik ettiği bulantı, Kusma , baş ağrısı, bulanık görme gibi nedenler olabilir. Tüm bunların dışında erken dönemlerde karın ağrısına neden olan dış gebelik sorunu olabilir. Apandist, böbrek ağrıları, idrar yolu enfeksiyonları da karın ağrısına neden olabilir. Bu yüzden karın ağrılarında doktorunuzla irtibata geçmenizde ve ağrınız geçene kadar kontrol altında tutmanızda fayda var.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Ümit Koçben birbuçuk aylık hamileyim mide ağrısından duramıyorum nasıl ağrıyı dindire bilirim
  • Şifa MarketHamile ve emziren bayanlara birşey öneremiyoruz doktor kontrolunde olması gerekiyor. iyi günler
  • Aynur Özmerhabalar ben 7 aylık hamileyim ve midem de ağrım var bunun bir sebebi var mıdır? veya soda gibi bir şeyler için zararı var mıdır .bitkisel olarak önebileceğiniz bir şey var mıdır?
  • Hamilelikte

    Mide

    Ağrısı