Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Hamilelikte Kasık Ağrısı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Hamilelikte Kasık Ağrısı


Hamilelikte Kasık Ağrısı Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

Hamilelik Hakkında A dan Z ye bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekenler , % 100 bitkisel hamileliği destekliyici ürünlerimiz hakkında herşey aşağıda makalemizdedir..


Kasık Ağrısı

Kadınlarda görülen kasık ağrısının nedeni, alt karın bölgesinde bulunan rahim, yumurtalık ,tüpler, idrar torbası ve barsaklara ait patolojilerle alakalı olabilir. Kasık bazen aniden başlayan yoğun bir ağrı olabilirken bazen de uzun süreden beri devam eden rahatsız edici bir ağrı şeklindedir. Aniden başlayan ağrılar genellikle acil durumlarda ortaya çıkmaktadır. Ani olarak başlayan karın ve kasık ağrıları apendisit, dış gebelik, yumurtalık kisti gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu tür ani ağrılarda vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.

Uzun süreden beri olan süregelen kasık ağrısı, tanı ve tedavisi güçlük yaratan bir durumdur. Çoğunlukla kadın üreme sistemi ile ilgilidir. Diğer karın içi organlara ait hastalıklar da zaman zaman kronik kasık ağrısı yapabilmektedir. Bazı durumlarda ise ağrının bir nedeni yoktur veya saptanamamaktadır. Bazen psikolojik nedenler de kronik pelvis ağrısına neden olabilmektedir.

Kasık ağrısı yapan hastalıkları sıralamak gerekirse; Dış gebelik, Endometriozis, Yumurtalık kisti yırtılması, Mittelschmerz (yumurtlama dönemi ağrısı), Myomlar, Rahim damarlarında Varis benzeri genişlemeler, Rahim, yumurtalık ve tüplerin enfeksiyonları, Apendisit, Sistit, Barsak iltihabı, İrritabl kolon hastalığı, İskelet sistemine ait hastalıklar, İdrar yollarında taş, adet başlangıcı sayılabilir.

Kasık ağrısına neden olan hastalığın saptanmasında ağrının şekli ve tam yeri çok önemlidir. Akut başlayan ağrılar acilen değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir. Kronik kasık ağrısının nedenini saptamak her zaman kolay olmayabilir. İlk olarak ağrının özellikleri sorgulanır. Daha sonra dikkatli bir muayene yapılır. Bu muayenede jinekolojik muayeneye genel bir vücut muayenesi de eklenmelidir. Jinekolojik muayenede üreme organları dikkatle değerlendirilir, hemen ardından yapılan ultrasonografi ile inceleme tamamlanır. Bu muayene sırasında rahim ve çevresinde olabilecek enfeksiyonun araştırılması için smear, kültür gibi tetkikler için örnek alınabilir. Laboratuar yöntemleri ile gebelik testi, tam kan sayımı, kanda enfeksiyon parametrelerinin (ASO, CRP Sedimantasyon gibi) araştırılması yapılır. İdrar yolu enfeksiyonlarının tanısı için tam idrar tetkiki gerekirse idrar kültürü istenir. Barsak patolojileri açısından dışkı tetkikleri istenebilir.

Tanı koymak amacı ile bilgisayarlı tomografi, MRI gibi ileri radyolojik tetkikler gerekebilir. Son olarak kronik kasık ağrısı olan kadınlarda tanı koymak için laparoskopik girişim ile karın içi organların direkt olarak gözden geçirilmesi düşünülebilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Hamilelikte

Kasık

Ağrısı