Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Hamilelikte Depresyon Tedavisi
Hamilelikte Depresyon Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Hamilelikte Depresyon Tedavisi :

Hamilelikte ortaya çıkan depresif -bunalım durumunu arttıran uyku bozuklukları dikkate alınması gereken bir konu. Kişi bu durumdayken kendini bırakmamalı bu durumu ciddiye almalıdır. Hamilelikte meydana gelen depresyondan kurtulmak için yapılması gerekenler ve dikkat edilmesi gerekenler bu makalemizde yer almaktadır.

Yapılan araştırmalara göre kadınlar erkeklere göre daha çok depresyon yaşamaktadırlar. Peki hamilelik döneminde de depresyon yaşanabilir mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Mutlu, "Hamilelik hormonlarının kadınları depresyondan koruduğu inanılmakla birlikte, bilim adamları bunun doğru olmadığını savunmaktadır. Hamilelerin yaklaşık yüzde 10'unun hamilelik sürecinde depresyon yaşadıkları bildirilmektedir." diyor.

- Hamilelikte de depresyon geçirme ihtimali var mıdır?

Hamilelik hormonlarının kadınları depresyondan koruduğu inanılmakla birlikte, bilim adamları bunun doğru olmadığını savunmaktadır. Hamilelerin yaklaşık yüzde 10'unun hamilelik sürecinde depresyon yaşadıkları bildirilmektedir.

- Anti depresan tedavi görürken hamile kalınması durumunda ne yapılmalıdır?

Antidepresan tedavi gören bir kadın bebek için karar verdiğinde mutlaka bu ilacı yazan psikiyatr ile görüşmeli ve zamana yayarak kontrollü bir şekilde ilacı kesilmelidir.

Eğer antidepresan tedavinin kesilmesi sakıncalı ise hamilelikte en az riskli olan ilaç grubu seçilmelidir. Antidepresan tedavi doğumdan yaklaşık 2 hafta önce kesilmeli ve doğumdan sonra psikiyatrın görüşüne başvurarak Doğum Sonrası depresyon bulguları aranmalıdır. Özellikle depresyon belirtileri hafif olan kadınlarda ise ilaç yerine psikoterapi denenmelidir

- Hamilelikte anti depresan ilaç kullanımın bebek üzerindeki etkileri nelerdir?

Hamilelikte antidepresan kullanan veya bu ilaçları kullanırken hamile kalan kadınların bebeklerinde problem meydana gelip gelmediği sorunların en başında gelmektedir. Bazı antidepresanların hamilelikte belirgin sakatlıklar yapmadığı bilinmektedir. Bunlar majör anomali adı verilen büyük sakatlıklardır.

Oysa minör anomalilerin sıklığı hatırı sayılır miktardadır. Bunlardan en önemlisi kalp ile ilgili anomalilerdir. Özellikle akciğer ana damarında meydana gelen basınç yüksekliği sıklıkla görülmektedir. Doğuma yakın kullanılan antidepresanlar nedeniyle doğan bebeklerin özel bakıma ve yardıma ihtiyacı artmaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Hamilelikte

Depresyon

Tedavisi