Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Hamilelikte Akıntı Normalmi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Hamilelikte Akıntı Normalmi

Hamilelikte Akıntı Nedenleri Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

Hamilelik Hakkında A dan Z ye bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekenler , % 100 bitkisel hamileliği destekliyici ürünlerimiz hakkında herşey aşağıda makalemizdedir..

Vajinal akıntının rengi ve kokusu

Eğer akıntınızın rengi yeşil veya kahverengi ise ve kötü kokulu ise bu, bu bakteri enfeksiyonunun bir belirtisidir. Eğer akıntı peynir kesiği şeklinde ve kaşıntılıysa bu, vajinal mantarın bir göstergesidir. Bir diğer enfeksiyon türü ise “gardnerella” dediğimiz kötü koku ve idrar yaparken yanma hissi uyandıran enfeksiyon türüdür. Bu enfeksiyon türünde kasık ağrısı da görülebilir.

Vajinal akıntıya neden olan hastalıklar

Mantar enfeksiyonu ve diğer bakteriler vajinal akıntıya sebep olabilir. Ama mantarı diğer vajinal akıntılardan ayırmak gerekir; çünkü mantar dışındaki enfeksiyonların sebebi hijyen bozukluğudur. Mesela çok eşli Cinsel yaşamı tercih eden bir erkekle birlikte olan bayanlar hijyen bozukluğu kategorisine girmiş olur. Eğer erkek korunmasız bir şekilde kadınlarla birlikte oluyorsa bakterileri bir kadından diğerine taşımış olur.

Mantar enfeksiyonu ise daha çok o bölgedeki koruyucu bakterilerin, bakteri topluluğunun azalması sonucunda ortaya çıkar. Buna sebep olan nedenler hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı, Antibiyotik kullanımı kolaylaştırıcı bir etken, şeker hastalığı, kontrol edilmemiş şeker hastalığı olabilir.

Vajinal akıntıya sebep olan bir diğer neden de ortak iç çamaşırı kullanımı olabilir. Aynı zamanda beslenme bozukluğu, temiz olmayan bir ortamda yaşamak da bu sebepler arasında gösterilebilir. Gene de en sık görülen etken erkek tarafından getirilen enfeksiyon.

Gebelikte vajinal akıntı

Gebelik döneminde görülen akıntılardan biri fizyolojik akıntı dediğimiz akıntı türüdür ki yukarda da bahsettiğimiz gibi bu akıntı, şeffaf ya da beYaz renkli ve hiçbir şikayete sebep olmayan bir akıntıdır.

Gebelikte en sık görülen akıntı ise mantar enfeksiyonunun sebep olduğu akıntıdır. Bunun da belirtileri akıntının peynir kesiği şeklinde beyaz bir akıntı olması ve beraberinde kaşıntıya sebep olmasıdır. Hamilelikte yaşanan mantar enfeksiyonları bebeğe bulaşsa bile hiçbir şey yapmaz. Ama söz konusu mantar değil de bakteriyel bir enfeksiyonsa bu, doğacak bebek için de önemli bir sorun olabilir.

Çünkü bakteriyel enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşır ve cinsel aktivitede bulunan erkek bu konuda hassas ve dikkatli olursa bu enfeksiyon türü çok ciddi bir anlamda görülmez. Görüldüğü zaman ise erken doğuma sebep olabilir. Ayrıca anne adayının normal doğumu tercih etmesiyle, normal doğum sırasında bebeğe bulaşıp bebekte ciddi sorunlara sebep olabilir. Bu nedenle bakteriyel enfeksiyonların mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Gebeliğin 20. haftasında ise gebelerin dikkat etmesi gerekir. Çünkü 3. bir akıntı nedeni, bu haftada görülebilecek olan amniyon sıvısı gelmesi olabilir. Bu akıntı mantar enfeksiyonuna karışabileceği için; bu yüzden akıntısı olan hamile bir kadın özellikle 20. haftadan sonra su gibi bir akıntıdan bahsediyorsa, amnion sıvısı mı geliyor diye mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir.

Vajinal akıntı tedavisi

Vajinal akıntı sebebi mantar veya bakteriyel enfeksiyon olan kadınlar mutlaka doktor gözetiminde tedavisine devam etmelidirler ve hijyene özen göstermelidirler.

Ama eğer akıntınız fizyolojik bir akıntıysa yapabileceğiniz tek şey günlük ped kullanmaktır. Bunun dışında yapacağınız hiçbir şey akıntının ortadan kalkmasını sağlamaz. Belki akıntıyı biraz daha azaltmak için doğum kontrol hapı kullanılabilir. Bunun dışında yapılan her neyse, sonuç verse bile bu kısa sürelidir ve akıntının tekrar oluşacağı bilinmelidir. Bu yüzden doktor tavsiyesi dışında kendi kendinize bir şey yapmanız önerilmemektedir.


En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Hamilelikte

Akıntı

Normalmi