Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Halsizlik Mide Bulantısı

Yorgunluk yerine göre çeşitli biçimlerde betimlenen bir durumdur. Halsizlik, isteksizlik ya da “içe kapanma”, coşku ya da ilgi kaybı, enerji ve girişkenliğin azalması, uyuşukluk, bitkinlik gibi sözcüklerle anlatılır. Yorgun insan genellikle güçsüzlük duyar ve dinlenmek ya da uyumak ister.Uzun süreli bedensel etkinliklerin ya da yoğun bir iş gününün sonunda insanın yorgunluk duyması doğaldır. Yoğun düşünsel zorlanmaları ve şiddetli heyecanları izleyen yorgunluklar da olağandır. Böyle durumlarda yorgunluğun nedeni belirli olduğundan insan genellikle hekime başvurma gereksinimi duymaz.Oysa uzun süreli, yani Kronik Yorgunluk hiçbir koşulda olağan bir durum değildir. Bazen gerçek bir organik rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkar, ama genellikle ruhsal kökenlidir ya da en azından ruhsal etkenlerden kaynaklanır.Yorgunluk sürekliyse ve nedenleri saptanamıyorsa kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir belirtidir. Bu durumda bir hekime başvurulmalıdır.Sinir sistemi astenisi Nevrasteni sözcüğü sinirsel yorgunluk an-lamına gelir. Tıpta bu terim bedensel hareket ve yorgunluklar-la ilişkisi olmayan “sinirsel” kökenli bedensel güçsüzlük için kullanılır. Nevrasteninin çok sayıda belirtisi vardır. Başlıca duyusal bozukluklar arasında artkafa bölgesinde baş ağrısı, rahatsız edici duyumlarla birlikte kırıklık, sinir ağrıları (nevralji), gürültülerden korkma, irkilme, baş dönmesi sayılabilir. Başlıca işlevsel bozukluklar sindirim zorluğu ve kabızlık, başlıca kalp-dolaşım sistemi bozuklukları ise düşük tansiyon, kalp ağrıları ve bilinç kaybıdır. Sinirsel-ruhsal bozukluklar arasında da ruhsal çöküntü, bellek ve dikkat zayıflığı, özellikle sabahları yorgun uyanma, irade kaybı (abuli), uykusuzluk ve Cinsel etkinlikle ilgili bozukluklar yer alır. Bu kadar çok ve çeşitli belirtinin bir arada görülmesi tablonun iyice karışmasına yol açar. Dolayısıyla hastanın ailesi ve hekimi de çoğu kez ona gereken önemi vermez. Ailesi hastanın yakınmalarının düşsel olduğunu düşünür; hekim ise çoğu zaman en çok göze çarpan belirtileri tedavi etmekle yetinir. Yorgunluk başlı başına derin araştırmalar gerektiren bir belirti değildir. Ama dikkatle değerlendirilmeli ve izlenmelidir, çünkü bazen önemli hastalıkların belirtisi de olabilir.

Nevrasteni Hastalarına Nasıl Yaklaşılmah?Ük akla gelen genellikle hastaya kesin dinlenme önermektir, ama bu öneri yanlıştır. Dinlenme sırasında hastanın düş gücü daha kolay çalışır; hastalık hastalığına kapılma, kendine dönük çözümlemeler yapma, takıntılarla uğraşma, aşın kendini dinleme ve umutsuzluğa düşme olasılığı artar. Oysa fazla yorucu olmayan uğraşlar her zaman olumlu etki gösterir. Hafif jimnastik ve Spor yapmak, kısa ve rahat yolculuklara çıkmak çok yararlı olabilir.Nevrasteni genellikle “düşsel bir hastalık” olarak değerlendirilir; ama aslında hastanın gerçek sıkıntıları, acılan, rahatsızlık ve ağrı verici duyumları vardır. Hiçbir şeyi olmadığını, çalışması gereken bir korkak olduğunu, her şeyi abarttığını söylemek ikinci kez büyük bir yanlış yapmaktır.Nevrasteni hastası tedavi edilmelidir. Hastalığı ortaya çıkaran ruhsal nedenlerin, bunaltı ve güvensizliğin ortadan kalkması için psikoterapi gereklidir. Bunun yam sıra bazı yatıştırıcı, çöküntü giderici (antidepresif) ve güçlendirici ilaçlar da verilebilir

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Adet Dönemi Halsizlik Ani Halsizlik
 Aşırı Halsizlik Nedenleri Aşırı Halsizlik Sebepleri
 Aşırı Yorgunluk Nedenleri Ateş Halsizlik
 Ateş Ve Halsizlik Ayaklarda Halsizlik
 Bacaklarda Halsizlik Bacaklarda Halsizlik Nedenleri
 Bacaklardaki Halsizlik Baş Dönmesi Ve Halsizlik
 Bebeklerde Halsizlik Nedenleri Dermansızlık
 Devamlı Halsizlik Devamlı Yorgunluk Halsizlik
 Dizlerde Halsizlik Nedenleri Gebelik Döneminde Halsizlik
 Halsizliğin Sebepleri Halsizliğin Tedavisi
 Halsizlik Halsizlik
 Halsizlik 3 Halsizlik 4
 Halsizlik 5 Halsizlik 6
 Halsizlik 7 Halsizlik 8
 Halsizlik Baş Dönmesi Nedir Halsizlik Belirtileri Nedir
 Halsizlik Bitkinlik Nedir Halsizlik Duası
 Halsizlik Geçirici Bitkiler Halsizlik Gidericiler
 Halsizlik İçin Bitkiler Halsizlik İçin Bitkisel Tedavi
 Halsizlik İçin İlaçlar Halsizlik İçin Ne Yapmalıyım
 Halsizlik İçin Vitaminler Halsizlik İlaçları
 Halsizlik İshal Halsizlik İştahsızlık
 Halsizlik Mide Bulantısı Halsizlik Nasıl Düzelir
 Halsizlik Ne İçin Olur Halsizlik Tedavisi Nelerdir
 Halsizlik Ve Ateş Halsizlik Ve Baş Ağrısı
 Halsizlik Ve Yorgunluk Neden Olur Hamilelikte Halsizlik Sebepleri
 Hapşırma İbrahim Saraçoğlu Halsizlik Tedavisi
 İshal Ve Halsizlik İştahsızlık Ve Halsizlik
 Kolda Halsizlik Kollarda Halsizlik
 Kronik Halsizlik Nedenleri Kronik Halsizlik Tedavisi
 Kusma Kusma 2
 Kusma İshal Halsizlik Mide Ağrısı Halsizlik
 Mide Bulantısı Ve Halsizlik Nefes Darlığı Halsizlik
 Sürekli Halsizlik Sebepleri Uyku Hali Ve Halsizlik
 Uyku Halsizlik Uyku Ve Halsizlik Nedenleri
 Vücut Halsizliği Neden Olur Vücutta Halsizlik Sebepleri
 Yaşlılarda Halsizlik Nedenleri Yemeklerden Sonra Halsizlik
 Yemekten Sonra Gelen Halsizlik Yorgunluğa Halsizliğe Ne İyi Gelir
 Yorgunluğa Ne İyi Gider Yorgunluk Halsizlik
 Yorgunluk Halsizlik Neden Olur Yorgunluk Halsizlik Nedenleri
 Yorgunluk İçin Vitaminler Yorgunluk Ve Halsizlik Sebepleri

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.