Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Hafta Hafta Gebelık
Hafta Hafta Gebelık
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Hafta Hafta Gebelık :

Gebeliğin 1. Haftasında Anne

hamilelikte 1. hafta Bu hafta henüz hamile değilisiniz yani bir bebeğiniz yok. Döllenme birkaç hafta içerisinde gerçekleşecek bu durum haftayı önemsiz kılmaz. Bu haftada gebelik görevini planlamalısınız.Yaşadığınız her adet dönemi sizi muhtemel bir gebeliğe vucutta Hormon değişikliği salgılayarak hazırlar

Bayanlar hep neden adetin ilk gününün gebelik hesaplamalarında kullanıldığını merak ederler İşte bu sorunu cevabı vücunuzun gebeliğe hazırlık yaptığı haftanın gebeliğin ilk haftası kabul edilmesidir diyebiliriz. Tüm dünyada gebelik için uygulanan prosedur budur.

Kendinize bir gebelik takvimi yapın takvimde adet kanamasını yaşadığınız ilk günü ve adetinizin bittiği günü işaretliyeniz. Eğer sizin için çok zor değilse ki öyle olmalı bu takvimi gebe kalmayı planladığınız dönemden bir kaç ay önce tutmaya başlamanız size hesaplamalarda kolaylıkı sağlar. Kadınlar için adet süresi ortalama 28 gündür.

Tabi bu süre değişkendir bir kaç günlük kaymaların olması doğaldır Adet süresini hesaplamak için yaptığınız bu takvim aslında sizin gebe kalma ihtimalinin en yüksek olduğu dönemleri bilme konusunda size avantaj sağlayacaktır.

Kadınlar adet kanamasının bittiği günden 12-14 gün sonra yumurtlarlar. Bebeğinizin olma htimalinin en yüksek olduğu dönem kadınların yumurtlama döneminin 1 gün öncesi veya sonrasıdır . Eeğer hamilelik ihtimalini yükseltmek istiyorsanız son adet kanamasının olduğu günden 11 gün sonraki üç gün içerisinde ilişkiye girmeniz önerilir

Gebeliğin 1. Haftasında bebek (Döllenme)

Döllenme yumurtanın spermle buluşmasıyla oluşurur yumurta yumurtalıklardan bırakıldıktan sonra bir kaç gün canlı kalabilir.

Yumurtanın yumurtalıktan fallopian tüpüne yolculuğu yaklaşık 12-24 saatliz bir zaman diliminde gerçekleşir.

Yumurtanın spermle döllendiği yer Fallap tüpüdür. Spermler genellikle bir yumurtadan daha uzun süre hayatta kalabilir fakat sadece en güçlü ve en hareketli olanı perviks ve uterusu geçerek fallop tüpüne vararak yumurtayı döller

1. Haftanın Önerileri

Adet dönemlerinizi ve adet sürenizi not almanız size hesaplamalarda kolaylık sağlar.

Eğer bir bebeğiniz olsun diyorsanız, ilişkide korunmayın. Eğer korunma amacıyla doğum kontrol hapı gibi hormon düzeyinizi değiştiren ilaçlar kullanıyorsanız bu ilaçları kullanmayı bırakın ve vucudunuzun normal hormon düzeyine ulaşmasını bekleyin Folik asit takviyesi alabilir ve folik asit içeren gıdalar tüketin

Her gün egzersiz yaparak ve sağlıklı beslenerek aktif ve sağlıklı olmaya çalışın.

Sağlıklı ortamlarda takılın ve doğal besinler almaya çalışın aşırı kilo, sigara, ilaç kullanma ya da genel olarak sağlıksız bir yaşam tarzı gibi etkenlerin tümü hamile kalmanızı olumsuz etkileyebilir.

Özel bir sağlık durumunuz yoksa mümkün olduğu kadar ilaç kullanmamaya çalışın . Özellikle gelişme döneminin ilk haftalarında bazı ilaçların bebeğe zararı olduğu biliniyor.

Hastalıklara karşı drençli olmanızı sağlayan bağışıklık yeteneğinizi ölçün. Sizin ve bebeğinizin korunması için neler yapmanız gerektiğini doktorunuza danışın

Gebelikte 37. Hafta

Gebeliğin 37. Haftası itibariyle muhtemel doğum haftalarına girmiş bulunuyuyorsunuz. Bu hafta bebeğinizin anne karnındaki gelişliminin hemen hemen tamamlandığı erken doğumla riskinin bittiği haftadır.

Bebeğiniz için hazırlıklarınızı hızlandırabilirsiniz bu hafta bebeğiniz için giysiler gerekli malzemeleri satın alabilirsiniz. Bebeğinizin odasını hazırlayabilirsiniz.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Hafta

Hafta

Gebelık