Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Gut Hastalığı ( Damla Hastalığı, Nikris ) Nedenleri ?

Gut, birincil ve ikincil olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Olguların yaklaşık yüzde doksanı birincil guttur. İkincil gut ise ancak yüzde onu oluşturur. Birincil gutun nedeni genellikle bi­linmez. Bununla birlikte, yüksek ürik aside ne­den olduğu bilinen bazı kalıtsal kusurların ol­duğu bilinmektedir.

Birincil gutta gözlemlenen, yükselmiş se­rum ürik asit düzeyleri üç gruba ayrılabilir:

Ürik asit üretiminde artış, gut hastaları­nın çoğunda rastlanır.

Ürik asit atma kapasitesinde azalma da­ha küçük bir grupta tipik olarak rastlanır (yak­laşık yüzde otuz).

Hem ürik asit üretiminde artış hem de ürik asidi atma yeteneğinde azalma, gut hasta­larının küçük bir bölümünde rastlanır.

Olguların çoğunda metabolik kusurun tam olarak ne olduğu bilinmese de, gut hastalığı, denetlenebilen bir hastalıktır.

İkincil gut, ürik asit düzeyinin aşırı hücre yıkımı ya da böbrek rahatsızlığı gibi başka bir bozukluğun ikincil sonucu olarak yükselmesi durumunda görülür. Yüksek tansiyon için id­rar söktürücü tedavi uygulanması ve düşük dozda aspirin tedavisi de, ürik asidin atılmasını yavaşlattığından, ikincil gutun önemli nedenle­ri arasındadır.

Gut, birincil ve ikincil olmak üzere iki katego­riye ayrılır. Olguların yaklaşık yüzde doksanı birincil guttur. İkincil gut ise ancak yüzde onu oluşturur. Birincil gutun nedeni genellikle bi­linmez. Bununla birlikte, yüksek ürik aside ne­den olduğu bilinen bazı kalıtsal kusurların ol­duğu bilinmektedir.

Ürik asit üretiminde artış, gut hastaları­nın çoğunda rastlanır.

Ürik asit atma kapasitesinde azalma da­ha küçük bir grupta tipik olarak rastlanır (yak­laşık yüzde otuz).

Hem ürik asit üretiminde artış hem de ürik asidi atma yeteneğinde azalma, gut hasta­larının küçük bir bölümünde rastlanır.

Olguların çoğunda metabolik kusurun tam olarak ne olduğu bilinmese de, gut hastalığı, denetlenebilen bir hastalıktır.

İkincil gut, ürik asit düzeyinin aşırı hücre yıkımı ya da böbrek rahatsızlığı gibi başka bir bozukluğun ikincil sonucu olarak yükselmesi durumunda görülür. Yüksek tansiyon için id­rar söktürücü tedavi uygulanması ve düşük dozda aspirin tedavisi de, ürik asidin atılmasını yavaşlattığından, ikincil gutun önemli nedenleri arasındadır.

Metabolik Nedenler

>Pürin üretiminin artması (birincil nedenler)

>İdyopatik (nedeni bilinmeyen)

>Pürinin fazla alınması

>Belirli enzim kusurları Pürin üretiminin artması (başka bir faktöre bağlı, ikincil)

>Artan pürin döngüsü Kanser

>Kronik hemolitik anemi (kansızlık)

>Sitotoksik ilaçlar

>Sedef hastalığı Pürin sentezinde artış Pürin parçalanmasında artış

>Ağızdan ya da damar yoluyla fruktoz alımı

>Egzersiz BÖBREK

>Böbreğin ürik asit klirensinde azalma (birincil)

>Doğuştan gelen böbrek hastalığı Böbreğin ürik asit klirensinde azalma (ikincil) Böbrekte işlevsel azalma

>İlaç etkisi (örn. tiyazitler, salisilatlar vb.)

>Laktik asidin artması (örn. laktik asidoz, alkolizm,gebelik toksemisi vb.)

>Ketoasit düzeylerinde artma (örn. diyabetik ketoasidoz) Kronik kurşun zehirlenmesi

Yetişkin bir erkeğin idrarıyla günde yakla­şık 200 ila 600 mg, ayrıca safra ve diğer sindi­rim sistemi salgılarıyla 100 ila 300 mg ürik asit atılır. Beslenmenin kandaki ürik asit düze­yine etkisi genellikle toplamın yüzde onu ila yirmisi kadardır, ancak besinlerle alınan pü-rin ve ürik asit dokulardaki kristal oluşumunu artırabilir.

Ürik asit oldukça zor çözünen bir molekül­dür. 7,4 pH değerinde ve vücut ısısında, serum 6,4 mg ila 7,0 mg/100 ml ürik asit ile doymuş hale gelir. Daha yüksek yoğunluklarda (serum­daki bilinmeyen bir faktörün kristal çökelmesi­ni baskılaması gözlemlendiğinden) dokularda ürik asit kristalleri birikmese de, ürik asit 9 mg/100 ml düzeyini aştığı zaman gut atağı ola­sılığı yüzde doksanın üstüne çıkmaktadır.

Düşük vücut sıcaklıkları, ürik aside doyma noktasını aşağı çeker; bu da ürik asidin kula­ğın üst kısmı gibi ortalama vücut sıcaklığın­dan düşük sıcaklıktaki bölgelerde birikme eğiliminde olduğunu açıklamaktadır. Ürik asit pH değerinin 6,0nın altına düştüğü durum­larda çözünmez ve idrar böbreklerin toplayı­cı kanallarında yoğunlaşıp idrar kesesine akta­rılırken böbrek taşı oluşumuna yol açabilir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.