Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Gut Hastalığı ( Damla Hastalığı, Nikris ) Bitkisel Tedavi
Gut Hastalığı ( Damla Hastalığı, Nikris ) Bitkisel Tedavi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Chiso (Perilla frutescens):

Gut Hastalığı ( Damla Hastalığı, Nikris ) Bitkisel TedaviBu aromatik yabani nane, Asya'da hem ilaç hem de besin maddesi olarak son derece popülerdir. Amerika'da ise arsız bir yabani ot gözüyle bakılmaktadır. ABD'nin doğusundaki kimi Japon restoranlarının bahçesinde, özellikle yetiştirildiğine de .şahit olabilirsiniz.

Japon bilimadamları, chisonun içeriğindeki kimyasal bileşiklerin gut hastalığını tedavi etiğini öne sürmektedirler. Chiso yüksek oramla Kınlın oksidaz (XO) olarak İninim ve ürık asit sentezine yardımcı olan dört bileşik içerir. Zaman zaman, hazırladığım Nane rayına bir parça ( Chiso ilave ederim. Tıpkı Japonların suşilerine katlıkları gibi.

Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra):

Gut Hastalığı ( Damla Hastalığı, Nikris ) Bitkisel TedaviChiso gibi meyan kökü de içeriğinde X0 bileşiği barındırır fakat bunlar son derece düşük oranlardadır. Bir chiso-meyan kökü karşımı ilgi çekici olabilir ve iki bitki bir araya geldiğinde, daima tek başlarına kullanıldıklarından çok daha etkilidir.

Zerdeçal (Curcuma longa):

Zerdeçalm içeriğindeki bir bileşik (curcumin), vücutta ağrıya neden olan prostaglandin adlı maddelerin sentezini önler. Curcumin, aspirin ve ibrufenin ağn kesici özelliği ile benzer bir özellikler gösterir, tek farkı onlardan biraz daha zayıf olmasıdır. Bununla birlikte yüksek dozlarda kullanılması halinde, curcumin böbrek üstü bezlerini uyararak vücudun kendi kortizonunu salgılamasını sağlar.

Zerdeçal Güneydoğu Asya'da köri karışımlarında bolca kullanılır. Bana sorarsanız, bu ilacınızı almak için oldukça keyifli bir yol. Zerdeçalı aynı zamanda çay yaparak içebileceğiniz gibi, kapsül halinde de alabilirsiniz

Avokado (Persea americana):

Avokado GutAmazondaki botanikçi dostlarım, avokadonun gut tedavisinde çok yararlı olduğuna inanıyorlar. Avokadonun kandaki ürik asit seviyesini düşürdüğü resmi bildirilerde yer almakladır.

Bu iddiaların kesinlikle doğru olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt olmamasına rağmen, Amazon'daki botanik bilgeleri ne büyük saygım var.

Ayrıca avokado son derece lezzetli bir bitki. Tüm bunlar, diyetinize arada sırada bir parça avokado ilave etmeniz için iyi bir neden olsa gerek. Yalnızca fazla abartmamaya dikkat edin çünkü avokado yüksek oranda kalori içerir.

Kedi pençesi


Kedi Pençesi GutBir zamanlar Amazon'dayken bir gut krizine girmiştim ve yanımda doktorumun verdiği ilaçlarım yoktu fakat anti inflamatuar etkileri olan kedi pençesi içeren bazı haplar vardı. Bu haplardan iki tanesini yuttum ama hiçbir etkisi olmadı.

Sonra dört tane aldım. Yine hiçbir şey yoktu. Derken altı tane aldım ve bazı etkiler hissetmeye başladım, ilaçlar etkili oluncaya kadar neredeyse bir düzineye yakın hap yutmuştum.

Her ne kadar kedi pençesi uğruna doktorumun yazdığı ilaçları gözden çıkarmasam da acil durumlarda bu bitkiyi tekrar kullanırım.

Şeytan pençesi (Harpagophytum procumbens):


Şeytan Pençesi GutBazı araştırma sonuçları, bu bitkinin ürik asit seviyesini düşürücü ve aynı zamanda da anti inflamatuar etkileri olduğunu belirtmektedir. Bu iki yönlü etki gut tedavisinde son derece etkilidir. Diğer bazı araştırmalar gulun da bir artrit formu olduğundan yola çıkarak, artrit tedavisinde faydalı olabileceğini gösteriyor.

Ancak ne yazık ki araştırmalar şeytan pençesi özütünün enjekte edilerek alınmasını öngörüyor ve enjeksiyon özütü doğrudan kana verdimi için, ö/üt mideden hiçbir şekilde geçmiyor. Bu bitkinin etkisi midede azaldığı için, enjeksiyon yönteminde bu bitkiyi içeren kapsüllerin ya da rayının ne kadaı etkili (ya da etkisiz) olduğunu anlayabilme şansımız yok. Yinede denemeye değer olduğunu düşünüyorum..

Kiraz (Prunus):

Gut Bitkisel Tedavi KirazBirçok kişi, her gün 250 gr. kiraz yiyerek gut krizlerinin önlenebileceğini iddia ediyor. Örneğin arkadaşlarımdan bir İanesi, vişne yiyerek gut ataklarını savuşturduğunu söylüyor.

Bu tedavi yönteminin işlerliği bilimsel olarak hiçbir zaman kanıtlanmamış olmasına rağmen, birçok insanın bu görüşü paylaşıyor olması bile bu yöntemin denenmeye değer olduğunu düşündürüyor.

Kiraz, ananas, çilek ve çay üzümü sularını karıştırıp, bir parça meyan kökü ve bol miktarda zencefil ve zerdeçal ile tatlandıracağınız kiraz kokteylimi denemenizi öneririm.

Yulaf (Avena sativa):

Gut Bitkisel tedavi YulafBu bitkinin silis .Kışından zengin olan tepedeki yeşil kısımlarından yapılan çayın, idrar söktürücü, bu sayede de kandaki ürik asit seviyesini düşürücü etkisi olduğu söyleniyor. Eğer diğer doğal yöntemlerim etkisiz kalmış olsaydı eminim bu çayı denerdim.

Zeytin (Olea europea):

Zeytin Gut bitkisel TedaviZeytinin idrar söktürücü şöhreti Hz. İsa dönemine kadar dayanır. 1993 yılında bir Japon araştırmacı, üç hafta boyunca günde dört fincan zeytin yaprağı çayı içilmesi halinde, günlük idrar atılımının % 10 ila 15 oranmda arttığını göstermiştir. Bu da kandaki ürik asit seviyesinin düşmesine neden olur. Denemekte bir an bile tereddüt etmem.

Ananas (Ananas comosus):

Zeytin Gut Bitkisel tedavi
Ananas proteinlerin parçalanmasına yardımcı olan bromelain adlı bir bileşik içerir. Doğal ilaç yanlısı doktorlar, iltihapları ve şişlikleri tedavi etmek için genellikle saf bromelain önerirler. Bromelain, şişmiş dokulara enjekte edilmesi halinde son derece etkili olmasına rağmen, oral yolla alındığmdaki (ikisi tartışmalıdır. Yine de denemeye değer olduğunu düşünüyorum. Ben bromelaini ara sıra içtiğim ananas suyundan almayı tercih ediyorum.

Isırgan otu (Urtica dioica):


Ananas Gut Bitkisel TedaviBilimsel bir araştırma, ısırgan otunun ördeklerde ürik asit atılımını artırdığını göstermiştir. Üzerinde deney yapılan ördeklerin kanlarındaki ürik asit seviyesinin, ısırgan otu o/ütü verildikten sonra düştüğü gözlemlenmiştir. Bir dahaki sefere baş parmağımda bir ağrı hissettiğim zaman, tedavi programıma ısırgan otu çayını da ekleyeceğim.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Gürol Soyoğlumerhabalar 63 yaşındayım ve gut ataklarım bu aralar çok sıklaştı 3 yıldır ilaç tedavisi görüyorum bu sorundan kurtulamadım bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkkürler iyi günler.
 • Gut

  Hastalığı

  (

  Damla

  Hastalığı,

  Nikris

  )

  Bitkisel

  Tedavi