Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Güneş Alerjisi Bitkisel Tedavi
Güneş Alerjisi Bitkisel Tedavi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Güneş Alerjisi Bitkisel Tedavi : Malum Yaz ayının güneşi en görkemli dönemlerindedir. Güneş alerjisi bitkisel tedavisi tam da bu günler de işimize yarayacakdır.Prof. Dr. Yorulmaz, güneş yanığı üzerine asla diş macunu, yoğurt ya da yağlı merhemler gibi maddelerin sürülmemesi gerektiğini söyledi. Ağrı için 2-3 gün basit bir Ağrı Kesici kullanılabileceğini bildiren Yorulmaz, su kabarcıkları varsa patlatılmamasının faydalı olacağını bildirdi.

Ağrı ve sıcaklık hissi için günde 3-4 kez Nemlendirici krem sürmek, soğuk banyo, soğuk su ile ıslatılmış bezleri yanık yerine koymanın da doğru bir davranış olacağını ifade eden Yorulmaz, güneş yanığı oluştuğunda yapılması gerekenleri şöyle anlattı:Güneş yanığı olduğunda su kaybı artmıştır. Bu nedenle daha çok su içilmelidir. Su kabarcıkları patlamış ise üzerindeki ölü deri temiz küçük bir makasla temizlendikten sonra antibiyotikli pomat kullanılabilir.

Yanık deri çok temiz tutulmalıdır. Güneşin zararlarından korunmak için ultraviole ışınlarının en şiddetli olduğu sabah 10.00 ve öğleden sonra 16.00 saatleri arasında güneşten uzak durmak doğru olacaktır.Güneşe çıkmak zorunda kalındığında geniş kenarlı şapka, bol, pamuklu kumaştan yapılmış hafif giysi giyilerek dışarı çıkılmalı, şiddetli güneş ışınları gözlerde katarakta yol açabileceğinden mutlaka UV korumalı güneş gözlüğü ve mutlaka güneş koruyucuları kullanılmalıdır. Giysilerin cildi güneş ışınlarından tümüyle korumadığı unutulmamalıdır.‘‘

Altı aylıktan küçük çocukların cildi çok daha hassas olduğundan, titanyum dioksit içeren güneş koruyucuları kullanılmalısı ve ancak yine de mümkün olduğunca bu yaş bebeklerin yazın sabah 10.00 ve akşam 17.00 saatleri arasında güneşten uzak tutulması gerektiğini belirten Yorulmaz, 6 aylıktan büyük bebeklerin güneşten koruyucu krem veya losyonlar sürülerek 5-10 dakika sürelerle günde 2-3 kez geniş kenarlı bir şapka ve pamuklu, bol ve hafif bir giysi ile güneşe çıkarılabileceğini söyledi.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Gürkan Akidemerhaba, bende güneş alerjisi oluşuyor. Eczacım bana güneşe çıkmadan 1 ay evvel kullanılmak üzere calsium sandoz sun adlı ilacı tavsiye etti.Fakat ilacın üstünde \"sigara tiryakileri kullanmamalıdır\" şeklinde ibare var.aktif sigara kullanıcısıyım.bu ilacı kullanmam durumunda ne gibi etkilerle karşılaşırım. Teşekkür ederim.
  • Şifa MarketBahsettğiniz krem kimyasal bileşendir. Doğal olmadıgı için bizimle ilgisi yoktur. Yinede üzerinde ki uyarıyı dikkate alınız. İyi günler
  • Sedef Kesikselam ben sedef 21 yaşındayım güneşe karşı alerjim ve yüzüm kızarıyor ve çok yağlanıyor acaba güneşe karşı benim yüzümü korayacak krem yağlanmayı önleyecek ve bu alerjiyi önleyecek nasıl bir kür veya krem önerirsiniz.
  • Güneş

    Alerjisi

    Bitkisel

    Tedavi