Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Göz Migreni
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

GÖZ MİGRENİ


Göz migreni Migren ağrısı neden kaynaklanır tedavisine yardımcı bitkisel ürünler kremler kapsüller çaylar yağlar.Göz migreni migren ağrısı neden kaynaklanır tedavisine yardımcı bitkisel ürünler kremler kapsüller çaylar yağlar için aşağıda yazılı makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.


.

Çok sık rastlanan migrenin gözde de belirti vereceğini söyleyen Prof. Dr. M. Levent Alimgil, "Hatta göz migreni diye bir rahatsızlık vardır. Bu hastalığı olan kişilerin koruyucu tedavi görmeleri gerekir" dedi...

Gözde de migren olur mu demeyin. Oluyormuş. Özellikle genç bayanlarda sıkça rastlanan bu hastalıkla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Göz migreni nedir?

En sık görülen baş ağrısı nedenlerinden biri olan migren gözde bazı belirtiler verebilir, hatta göz migreni diye tanımlanan özel bir şekli de vardır.

Kimlerde görülür?

Göz migreni genellikle genç bayanlarda görülür.

Belirtileri nelerdir?

Migren ağrısı öncesinde veya başlangıcında hastalar gözlerinin önünde ışıklı çizgilenmeler, ışık çakmaları farkedebilirler. Hatta bazen bunları farkettiklerinde migren atağının geleceğini anlarlar. Bu belirtiler 10-15 dakika sürebilir. Bunun temel nedeni beyin damarlarında ortaya çıkan daralmadır. Hastalarda baş ağrısı olmaksızın da bu belirtiler ortaya çıkabilir.

Bazı göz migreni hastalarında ise yarım baş ağrısı ile aynı tarafta bir saatten az süren geçici ve tek taraflı görme kaybı oluşabilir. Çok daha nadir durumlarda gözün retina tabakasında kalıcı hasar oluşarak kalıcı görme kaybına sebep olabilir. Bu yüzden göz migreni olan hastaların mutlaka koruyucu tedavi görmeleri gereklidir. Göz migreninin bir diğer bulgusu ise göz kaslarında ortaya çıkan geçici felçlerdir. Bu durumda şaşılık, göz kapağı düşüklüğü, göz bebeğinde büyüklük değişiklikleri gibi belirtiler görülebilir.

Diğer göz hastalıklarının migrenle ilişkisi nasıldır?


Migren göz ilişkisinin bir yönü ise normal basınçlı glokom diye adlandırdığımız bir hastalıktır. Glokom göz içi basıncının yüksekliğine bağlı olarak görme sinirinde ve görme alanında hasar ortaya çıkması ile karakterize bir hastalıktır. Normal basınçlı glokomda ise aynı hasar göz içi basıncı hiç yükselmeden ortaya çıkar. Bu hastalığın en önemli risk faktörleri arasında görme sinirinin beslenmesini bozan damarsal hastalıklar vardır.

Düşük sistemik kan basıncı, vazospastik hastalıklar diye adlandırdığımız damar büzüşmesi ile karşımıza çıkan hastalıklar ve migren bu risk faktörler arasındadır. Normal basınçlı glokom hastalarında görme sinirindeki hasarı durdurmak için bu risk faktörlerinin araştırılması ve tedavisi gerekir. Migren açısından tedavinin düzenlenmesi nörolog meslektaşlarımız tarafından yapıldığı için bu hastaların mutlak nörolojik konsültasyondan geçmeleri sağlanmalıdır.
sağlık haber

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Göz

Migreni