Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
göz altı morlukları nasıl gecer zahide ile yetiş hayata
göz altı morlukları nasıl gecer zahide ile yetiş hayata
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Göz Altı Morluklarına Kesin Çözüm: Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr.Betül Şengör, “Göz çevresinin cildi oldukça ince, transparan ve damarlarca zengindir.

Bu bölge mimiklerin etkisi altında sürekli hareket ettiği için, eşit şartlar altında kronolojik olarak en erken yaşlanan cilt bölgesidir.” diyor ve göz altı morluklarının oluşum nedenleriyle çözüm yollarını anlatıyor.

Göz altı morluklarının esmer tenlilerde koyuluk şeklinde, beYaz tenlilerde ise mavi-mor renkte olduğu gözlenir. Göz altı koyuluk ve ödem, fizyolojik şartlarda da bazen olabilir, uykusuzluk, beslenme bozukluğu, gözlerin yorulması gibi.

Ancak konusu geçen morluk ve ödem daha farklıdır. Yerçekimine maruz kalan cildimizin en yumuşak olduğu göz altı bölgesi, altındaki yanak yastığı (elmacık kemiğini çevreleyen) tarafından adeta balkon gibi yukarıya doğru itilerek desteklenir. Şayet biz bu bölgedeki yastığımızın kitlesel hacmini kaybedersek; üzerindeki dokularda öne doğru çıkıklık, hatta cildinde sarkma ve buruşma şeklinde görünüm ortaya çıkabilir.

Göz altının mor görünmesi, bu bölgenin ödemli olmasına ilave olarak damarlarındaki artan elastikiyet kaybı, mikrodolaşımının bozulmasıyla ilişkili olarak da daha belirgin koyu ve şiş görünebilmektedir.

Aslında en etkili çözüm, cerrahi olarak o bölgenin düzeltilmesi ve yanakların balkon görevinin yeniden kazandırılması için uygulanan dolgu veya yağ enjeksiyonları ile desteklenmesidir.

Ancak günümüzde mikrodolaşımı düzenlemek amacıyla ve damar epitel dokusunun onarımının sağlanmasını tetiklemek için prp tedavisi de gelecek vadetmektedir. Çok hafif ödem sorunlarında ise K vitamini içeren ürünlerden, dolaşım hızlandırıcı etkileri de olabilen bitkisel maddelerden (alerjiye dikkat), renk açıcı etkileri de olabilen C vitamininden faydalanılabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

göz

altı

morlukları

nasıl

gecer

zahide

ile

yetiş

hayata