Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
göz altı morlukları nasıl gecer saraçoğlu
göz altı morlukları nasıl gecer saraçoğlu
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir

• Birkaç gün boyunca gözlerinizin etrafına bir dilim patates ya da turp suyu ile pansuman yapınız.
• Nar kabuğunu gözlerinizin üstüne ve etrafına uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra yıkayın.
• Bir salatalığı rendeleyip, iyice ezerek suyunu sıkın. Salatalık suyuna eşit miktarda gül suyu ekleyin. Günde iki kez bu karışımla gözlerinizin üstüne bir pamuk yardımıyla pansuman yapın.
• Taze Nane yaprağının suyu da iyi bir tedavi yöntemidir.

Kemik yapısı ve gözaltı derisinin genetik olarak koyu renkli olmasına kesin bir çözüm yok ancak geçici morluklar için evinizde bir kaç basit uygulama ile hızlı çözümler bulabilirsiniz.

1. Kullanılmış ve soğuk sallama çay paketlerini gözlerinizin üzerine koyun ve 15 dakika kadar bekletin. Yeşil çay içinde bulunan doğal bir iltihap önleyici olan EGCG nedeniyle normal siyah çaydan daha etkilidir. Bu uygulama gözlerinizin şişliğini kısa sürede alır.

2. Soğuk kompres bu bölgede bulunan damarları büzerek şişliği ve kırmızılığı alır. Buz, soğuk kaşık ya da soğuk (buz gibi) suya batırılmış pamuk parçalarını soğuk kompres için kullanabilirsiniz. Buzu direk olarak gözaltına temas ettirmeyin çünkü buz yanığına (cildin iyice kızarmasına) neden olabilir.

3. Bazen vücudumuz fazla su tutabilir ve gözaltlarımız olduğundan fazla şişebilir. Bu gibi durumlarda yatarken başınızı biraz daha yüksek tutmak bu şişliklerin sabaha inmesini sağlar.

4. Güneşe çıkmadan göz çevresi ve gözaltları için özel olarak üretilen koruyucu güneş kremi sürün ve güneş gözlüğü takın.

5. Beslenmenizi düzenlemek gözaltı morluklarını geçirmede etkili olabilir. Tuzlu atıştırmalıklar yemeyin çünkü bunlar suyun vücutta tutulmasına neden olur. Ayrıca gözaltı morlukları susuz kalmanın (dehidratasyon) belirtisi olabilir. Günde 8 su bardağı su için.

6. Folik asit yönünden zengin besinler tüketmek, B vitamini takviyesi ve balık yağı ile gözaltına masaj morlukları hafifleyecektir.

7. Uyku düzenini sağlamalısınız. Her gün (hafta sonları dahil olmak üzere) aynı saatte yatağa girmeye ve aynı saatte kalkmaya çalışın. Yattığınız ortam karanlık, gürültüsüz olmalı. Odanın çok sıcak olmamasına dikkat edin.

8. Televizyon ve bilgisayar başında geçirdiğiniz süreyi azaltarak gözlerinizin yorulmasını engelleyebilirsiniz.

9. Stresi kontrol altında tutmak önemli. Nefes egzersizleri, hobi ve egzersiz programları stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

10. Dolu sinüsler gözaltında bulunan damarları etkileyerek bölgenin daha koyu bir renk almasına neden olabilir. Sinüsleri düzenli olarak deniz suyu ile (eczanelerde bulabilirsiniz) boşaltmak etkili olacaktır.

Gözaltı Morlukları İçin Kozmetik ve Estetik Çözümler

Yukarıdaki yöntemleri uygulamanıza ve tüm tedbirlerinize rağmen gözaltında bulunan morluklarda bir hafifleme olmadıysa kozmetik yöntemleri kullanabilirsiniz. Bu kozmetik çözümler estetik müdahalelerden basit yüz kremlerine kadar değişiyor. Örneğin gözaltları için kullanılacak nemlendirici kremlerin K vitamini, C vitamini, E vitamini ya da retinol içermesi tavsiye edilmekte.

Blefaroplasti: Göz kapağı ameliyatı olan blefaroplasti ile alt ve üst göz kapakları ile göz çevresindeki deri toparlanır. Bu gözaltı morluklarının azalmasını sağlar. Gözlerinize bu kadar yakın bir bölgede neşterli müdahale sizi tedirgin ediyorsa lazerli tedavi yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz.

IPL Lazer: Gözaltı ve göz çevresindeki deride oluşan renk değişiklikleri düzeltmek için kullanılan ve melanin üretimini durduran bir uygulamadır. Farklı dalga boylarında ışıkla melanin ortadan kaldırılır.

Kimyasal Peeling: üstte bulunan hasarlı deri katmanının yerine yeni derinin gelmesini sağlayan bir uygulamadır.

Dolgu: Kemik yapısı nedeniyle çukur olan gözaltlarını doldurmak için kolajen gibi kozmetik dolgu ürünleri kullanılabilir. Ya da kozmetik dolgu yerine vücudun diğer bir bölgesinden yağ alınarak buraya enjekte edilir.

Cerrahi estetik müdahaleler gözünüzü korkutuyorsa kozmetik ürünleri deneyebilirsiniz. Ağartıcı kremler gözaltı morlukları için yaygın olarak kullanılmakta. Bunun için çeşitli markaların serumlarını da bulabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları Neden Olur

Kemik Yapısı

Çukur göz olarak da tabir edilen, içe çökük göz yapısına sahip olanlarda, kemik yapısı nedeniyle göz altlarına gölge düşer. Bu durumda göz altları olduğundan daha koyu renkte görünür. Böyle bir durumda kadınlar için, göz altı kapatıcıları etkili bir çözüm olabilir.

Uykusuzluk

Uykunuzu alamadığınızda ve yeterince dinlenemediğinizde yüzünüzün soluklaşmasına karşın göz altları daha koyu görünecektir. Üstelik böyle bir durumda göz altı morluklarına göz altı torbalarının eşlik ettiğine de şahit olabilirsiniz. Gözleriniz okumaktan ya da bilgisayar ekranına bakmaktan yorulduğunda da aynı belirtiler ortaya çıkacaktır.

Güneş Işınları

Güneş altında fazla kalmak göz altlarında melanin seviyesinin artmasına neden olabilir. Melaninler vücudun bazı bölümlerini güneş ışınlarından korumaklı görevli, koyu renkli pigmentlerdir. Güneş altında bronzlaşmamızı sağlayan da işte bu melanin pigmentleridir. Güneşli günlerde güneş gözlüğü takarak bu tip morlukları engelleyebilirsiniz.

Hiperpigmentasyon

Az önce sözünü ettiğimiz, cilde rengini veren melanin maddesinin vücut tarafından gereğinden çok üretilmesi halinde, cilt renginde lekeler veya koyuluklar oluşur. Melaninin vücutta neden fazla üretildiği ise genetik faktörler, güneş ışınları, hormonal değişiklikler ya da ciltte iltihaplanma gibi farklı nedenlere bağlı olabilir.

Alerji, Sinüzit Benzeri Hastalıklar

Astım hastasıysanız ya da alerjiniz varsa, göz altında bu bölgenin etkilenmesinden dolayı göz altında morluklar oluşabilir. Gözleri kaşındıran egzama gibi herhangi bir durum, göz altı rengini de etkileyecektir. Örneğin göz altını ovalamak, bu bölgeyi sık kaşımak morlukları daha çok ortaya çıkarır. Alerji nedeniyle gözler şiştiğinde, göz altında koyu gölgelere neden olur. Yiyecek alerjileri bile göz altını etkiler. Sinüslerdeki tıkanıklık ya da burun tıkanıklığı da göz ve burun arasındaki damarları genişletebilir, kan toplanmasına neden olur ve böylelikle bu damarlar daha koyu görünürler. Alerjinize ya da sinüzite çözüm bulmadan, sadece göz altı morluklarına müdahale etmeniz zor olur.

Kötü Beslenme

Dengeli beslenme tüm vücut için gereklidir. Doğru şekilde beslenmiyorsanız cildiniz ve kanınız gerekli besinleri almadığı için göz altınızda renk değişikliği ve morarma ortaya çıkabilir. Vücuda gerekli vitamin ve minerallerin eksikliği vücudun diğer bölümlerine yansıdığı gibi cilde de yansır. Örneğin demir eksikliği nedeniyle cildiniz daha solgun görünür ve göz altındaki damarların koyuluğu solgun yüzde daha çok öne çıkar.

Vücudun Su Tutması

Herhangi bir nedenden dolayı vücut su tuttuğunda, vücutta su toplanması damarların genişlemesine ve şişmesine yol açar. Bu durumda ince deri altındaki gözaltı damarları da daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Fazla tuz tüketmek, yeterince su içmemek, Stres gibi nedenlerden dolayı vücut su tutabilir.

İlaçlar

Bazı ilaçlar kan damarlarının genişlemesine yol açar ve bu da göz altında morluklara neden olur. Bu bölgedeki derin hassas olduğundan dolayı, kan akışının artması deri altından görünür hale gelir. Yüksek tansiyon ilaçları bu ilaçlara örnek olarak verilebilir. Ancak doktorunuzun verdiği herhangi bir ilacı sadece göz altı morlukları şikayetine dayanarak kullanmayı bırakmanız sağlık açısından sakıncalı olur. İlacınızla ilgili şikayetlerinizi yine doktorunuza bildirmeli ve konuya birlikte çözüm aramalısınız.

Kalıtım

Tıpkı göz rengi gibi, göz altı morlukları da aileden geliyor olabilir. Kardeşlerinde, anne veya babasında aynı şikayetin görüldüğü kimselerin de göz altlarının mor olması şaşırtıcı olmaz. Göz altındaki deri, vücudun diğer bölümlerine göre daha incedir. Kan damarları bu ince derinin altında mavimsi ya da grimsi bir renkte görünür. Cildiniz ne kadar inceyse, göz altındaki damarlar da o kadar koyu renkte ve morluk olarak görünecektir. Cildin rengi ve şeffaflığı ise kalıtsal bir özelliktir.

Yaşlanma

Yaşlandıkça göz altlarındaki deri de hassaslaşır ve bu da göz altındaki halkaların daha koyu görünmesine neden olur. Kırışıklıklar ve deri sarkması da göz altlarında gölgelenmeye ve bu bölgenin daha koyu renkte görünmesine neden olabilir. Yaşlandıkça vücudun kolajen ve yağ kaybetmesi durumu daha da kötüleştirir.

Hamilelik ve Regl Dönemi

Hamilelik sürecinde ya da regl oldukları dönemde, kadınların cilt rengi solgunlaşabilir ve bu da göz altlarının daha koyu görünmesine yol açar. Solgun cilt rengi ile göz altları arasında oluşan kontrast, göz altlarının koyuluğunu öne çıkarır.

Yaşam Tarzı

Sigara ve alkol pek çok soruna yol açtıkları gibi göz altındaki morlukların da baş sorumlusu olabilir. Sigara kandaki oksijen miktarını azaltır, alkol ise uyku düzensizliği, sıvı kaybı gibi etkileriyle göz altına giden kanı olumsuz etkiler. Böylelikle her iki durumda da göz altı morlukları kaçınılmazdır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

göz

altı

morlukları

nasıl

gecer

saraçoğlu