Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Göz Altı Morlukları Lazer
Göz Altı Morlukları Lazer
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Göz Altı Morlukları Lazer :

Gözlerimiz sayesinde biz dış dünyayı görürken başkaları da bizim iç dünyamızı görebilirler.

Gözaltları sağlık ve güzellik açısından önemlidir. Fransız dostum Dr. Pierre Fournier‘ in dediği gibi “- Gözler bir sanat şaheseridir ancak onları gösteren çerçevesidir”.

Gözleri çerçeveleyen göz kapakları ve kaşlardır. Alt kapakta oluşan sarkma, şişlikler ve renk koyuluğu (morluk) estetik anlayışa uymaz ve güzel değildir. Bunun nedeni bağ dokusu ve kolajen dokusunda azalma sonucu alt kapağın sarkması ile derinin kalınlaşması, deride elastikiyet kaybına bağlı kırışıklıklar, yağ birikimi (torbacıklar), deride pigmentasyon artımı ve göz çevresi damarlarında genişleme sonucu mor halkalar oluşumudur.

Gözaltı morluklarının 3 nedeni vardır:

Gözaltı derisinde meydana gelen pigment (Cilt boya maddesi) artması
Göz altı damarlarda genişleme ve kanın mor renginin ciltten görünmesi
Gözaltı torbacıklarının büyümesi sonucu meydana gelen gölgenin morluk olarak görülmesi

Gözaltı ve çevresi morlukları bazı ırklarda (mesela Pakistan ve Hindistanlılarda) daha sık görülür ve kalıtımsaldır.Hamilelik esnasında da deride lekeler oluştuğu gibi göz etrafında da morluklar oluşabilir.

Bazı hastalıklarda da gözaltı morluklar oluşur. Bu hastalıklar: kalp ve dolaşım bozuklukları, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, guatr, bazı kan hastalıkları, K Vitamini eksikliği, böbrek üstü rahatsızlıklarıdır (Addison hastalığı).

Damarları genişleten ilaçların bazıları ve uzun süre Antibiyotik alınıp (Tetrasiklin grubu) güneşe çıkıldığında da morluklar ve lekeler oluşur.Estetik uygulamalar sonucunda da gözaltı morlukları oluşabilir. Mesela göz kapağı ve burun ameliyatlarından sonra eğer kanama olmuş ise kanda ki demir pigmenti cilt altında toplanır ve cildin rengi koyulaşır.Lazer ve kimyasal soyulma işlemlerinden sonra güneşe çıkılırsa da lekeler oluşur ve gözaltı rengi koyulaşır.

Son zamanlarda aşırı gazlı içecek kullananlarda ve çok Kahve içenlerde kafeine bağlı olarak göz çevresi renk değişiklikleri oluştuğu öne sürülmüştür.

Gözaltı morluklarının giderilmesinde nemlendirici ve renk açıcı kremler, masajlar, makyaj (make-up), kimyasal soyulma, lazer, radyo frekans ve cerrahi yöntemler etkilidir.

Lazer:
Bilhassa damar genişlemesine bağlı morluklarda etkilidir. Ayrıca yeni nesil lazerler (Non-ablative ve fraksiyone lazerler) pigment tabakasını bozmadan da cildin rengini açabilir. Bu sayede lazer uygulamasından sonra -eskiden olduğu gibi- beYaz lekeler oluşmaz.

Ameliyat:
Gözaltı morlukları ameliyat ile düzelmez. Ancak şişlikler yağ birikimi sonucu ise çıkartıldıklarında gölge azalacağından kısmi bir düzelme olur. Eğer morluk pigment nedeni ile ise cerrahın -ameliyat esnasında veya sonrasında- mutlaka krem veya kimyasal soyulma ile bu durumu düzeltmesi gerekir.

Alternatif yöntemler:
Morluklar şişlik nedeni ise göz ameliyatları bölümünde anlatılan alternatif yöntemlerle bir fayda sağlanır.

Morluklara karşı en yaygın yöntem, makyaj ile kapatılmasıdır. kozmetik firmaları, piyasaya çıkardıkları farklı renklerdeki kamuflaj malzemeleri ile bu morlukları tamamen kapatmanıza imkan sağlarlar.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Göz

Altı

Morlukları

Lazer