Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Görme Sinirleri

Gözü beyne bağlayan görme siniri, 12 kafatası sinirinden ikincisidir. Gözün arka kısmındaki ışığa duyarlı tabaka olan ağ tabakadaki ganglion (sinir düğümü) hücrelerinin uzun çıkıntıları olan sinir liflerini içerir. Beyinden çıkan ağ tabakayla görme siniri, aslında merkezi sinir sisteminin parçalarıdır. Ganglion hücrelerinin uzun çıkıntıları, görme sinirinin gözden ayrıldığı görme diskinde (kör nokta) birleşirler. Sinir, diğer gözün siniriyle birleştiği optik noktaya (görme sinirleri kavşağına) ilerler. Her bir görme sinirinde yaklaşık bir milyon uzun çıkıntıyla, ağ tabakayı besleyen kan damarları vardır. Sinirdeki hareket potansiyelleri, görsel duyuyu oluşturmak üzere beyne iletilir.

Görme sinirinin zarar görmesi, etkilenen gözün kısmen ya da tamamen kör olmasına neden olabilir. Sinir, göz küresini terk ettiği görme diskinde iltihaplanabilir (görme siniri iltihabı). Bu durum, multipl sklerozun yanı sıra geçici atardamar iltihabı gibi bazı damar hastalıklarında görülür. İltihabın tedavi edilmesi, körlüğün önlenmesi için önemlidir. Görme diski, beyin içindeki basınç arttığında fa (kafatası içi basıncının yükselmesi) şişer (papilledema).

Görme, göze gelen ışığın beynindeki sinir uyarılarını tetikleyerek nesnelerin biçim, büyüklük, renk, hareket ve konumunun algılanmasına olanak tanıması sürecidir. Açıkça tanımlanan görüntüleri doğru renk ve yoğunlukla görme yeteneği, ışık ışınlarının gözden geçip fiziksel ve elektriksel tepki zinciri oluşturmasına bağlıdır.

Göze giren ışığın miktarı, gözün ön kısmındaki saydam korneanın arkasında yer alan, gözün renkli kısmı olan iris tarafından denetlenir. Kornea, ışık ışınlarını, gözbebeğinden merceklere odaklar; mercekler, ışığın düzgün bir biçimde odaklanmasından sorumlu bir diğer saydam yapıdır. Işık ışınları, göz küresi boyunca dolaşırken kırılırlar. Kırılma derecesi; korneayla merceklerin biçimine dayanır; merceklerin biçimi, gözün hem yakındaki hem de uzaktaki nesneler üzerinde odaklanmasına olanak tanımak için çevreleyen kaslar tarafından değiştirilebilir.

Işık ışınları, daha sonra gözün ortasındaki camsı cisimden ağ tabakaya geçer; ağ tabaka, gözün arka tarafında, oldukça duyarlı bir hücreler tabakasıdır. Görme siniriyle beyne gönderilen sinir uyarıları bu kısımda üretilir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Şifa Market (22.02.2014 10:29:47)

yapılan araştırmalarda göz damarları, sinirleri , göz yapısı üzerinde başarılı bulunan yaban mersini ve üzüm çekirdeği takviyesinden sizde yararlanabilirisniz. detaylar için linki inceleyebilirsniz. Allah şifa versin

http://www.sifamarket.com/bitkisel/gz-knlnms-uzum-cekirdegi-karisimli-set.html


Şifa Market (20.02.2014 13:42:39)

geçmiş olsun şu an gördüğü tedaviye destek olarak alabileceği takviye için linki inceleyebilir,uzmanlarımızdan konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsniz.
http://www.sifamarket.com/bitkisel/gz-dmr-tknklg-karabas-otu-karisimli-set.html


fatih eker (18.02.2014 22:05:41)

benim annem yaklaşık 1 yıldır görmüyor sinir damarları yıpranmış diyorlar yıpranan göz sinir damarları yinleme olasalığı yada bir tedavisi var mıdır acaba

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.