Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Gerilim Tipi Baş Ağrısı Tedavisi
Gerilim Tipi Baş Ağrısı Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Gerilim tipi baş ağrısı tedavisi migren tedavisi bitkisel ürünler kremler çaylar kapsüller yağlar.Gerilim tipi baş ağrısı tedavisi migren tedavisi bitkisel ürünler kremler çaylar kapsüller yağlar için aşağıda yazılı olan makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

Nerdeyse her gün çevremdeki insanların ağrı yakınmaları nedeniyle Ağrı Kesici talepleri oluyor, en sık olarak da baş ağrısı yakınmasından şikayet ediliyor. ‘Ağrı dindirilmesi gereken bir insanlık hakkıdır‘, sözünü de ilke edinerek her zaman ağrı tedavisine önem vermişimdir. Blog sayfamda da bu konuya yer vermek istedim. Öncelikle baş ağrısı konusunda hazırlık yaptım, umarım sizler için yararlı olur.

Avrupalı erişkinleri kapsayan bir ankette, baş ağrısının yaşam boyu görülme sıklığı % 93 olarak belirlenmiş. En sık görülen kronik tekrarlayıcı baş ağrısı tipleri de migren ve gerilim tipi baş ağrısıdır. Gerilim tipi baş ağrısı yaşam boyu bayanların % 88‘ini, ve erkeklerin de % 69‘unu etkiler. Gerilim tipi baş ağrısı migrene göre daha yaygın olsa da, migrenli hastalar gerilim tipi baş ağrısı yakınması olan hastalara göre daha çok tıbbi yardım gerektirir.

Kişilerin baş ağrısı yakınmasıyla doktora gelmelerinin nedeni, ağrılarının beyin tümörü gibi ciddi bir patolojiye bağlı olmadığından emin olmak ve baş ağrılarının selim olduğunu öğrenmenin sağladığı ruhsal rahatlıktır. Daha ciddi baş ağrılarıyla ilişkin klinik özellikler belirgindir aslında.

Ek inceleme gerektiğini gösteren Uyarıcı işaret ve bulgular

Yeni başlamış yada 2 yıl içersinde belirgin şekilde karakter değiştirmiş baş ağrısı
Başın arkasında yada boyun ağrısı
? 50 hasta yaşı
Anormal nörolojik bulgu

Gerilim baş ağrısının en önemli özelliği genellikle boyun bölgesinden başlayarak tepeye doğru yükselmesi ve sıkıştırıcı bir ağrı şeklinde seyretmesidir. Hastalar çoğu kez bu durumu başın cendereye alınmış gibi sıkıştırılması şeklinde nitelendirirler. Bu belirtinin yanı sıra bir çok hastada başta yanma hissi, keçeleşme, dokunma ile hassasiyet gibi bulgular ortaya çıkar.

Migrenli hastalar kuytu sessiz bir yer ararken gerilim baş ağrısından yakınan hastalar tam tersi gezmek dolaşmak isterler.

Gerilim baş ağrısı migrenin aksine tek bir bölgeyi tutmaz. Daha yaygın bir seyir gösterir. Gün ilerledikçe şiddetlenir. Saatler boyunca sürer gider.

Migrende ağrı öncesinde görülebilen görme bozukluğu ve diğer belirtiler gerilim baş ağrısında yoktur.

Gerilim baş ağrısında baş, boyun ve omuz bölgesi kaslarında basınç uygulamakla yansıyan ağrının ortaya çıkmasına neden olan tetikleyici noktaların( Bu noktalar resimde görülüyor) ortaya çıkması önemli bir bulgudur.

Kas kasılması baş ağrısının tedavisinde son yıllarda önemli adımlar atılmıştır. Kas Gevşetici ilaçların yanı sıra depresyona karşı kullanılan ilaçlar son derece etkili olmaktadır.

İlaçların yanı sıra çeşitli ilaç dışı yöntemler den gevşeme eğitimi de baş ağrılarının kontrolünde sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Hastalara nasıl gevşeyecekleri öğretilmekte ve bu yöntem özellikle kas kasılması baş ağrılarının tedavisinde son derece etkilidir.

İlaç tedavisine ve gevşeme eğitimine dirençli ağrılarda baş, boyun ve omuz bölgesinde tespit edilen tetikleyici noktalara çeşitli enjeksiyonlar yapılarak kasların gevşetilmesi ve böylece ağrının kontrol altına alınması yoluna gidilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Gerilim

Tipi

Baş

Ağrısı

Tedavisi