Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Genital Bölgede Kaşıntı Ve Akıntı
Vajinal Akıntı ve kaşıntılar kadınları jinekologa götüren nedenlerin en başında gelen ve kişisel, sosyal ve Cinsel yaşamını etkileyen sorunlardandır. Bu konu hakkında uzmanların hazırladığı detaylı bilgiler içeren makalemize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Genital Bölgede Kaşıntı Ve Akıntı

Vajinal akıntılar, bir kadını jinekoloğa götüren nedenlerin en başında gelen ve kişisel, sosyal ve Cinsel yaşamını etkileyen rahatsızlıklardır. Yaşamın hemen her döneminde karşımıza çıkabilmekle beraber en sık olarak üreme çağındaki Cinsel aktif kadınlarda daha sık görülürler.

Akıntılarla ilgili en önemli konu belki de anormal akıntıyı normal akıntıdan ayırt etmek ve ve buna neden olabilecek yanlış kişisel alışkanlıklar, kişisel bakım  ve hijenik hatalardan vazgeçmektir. Hijyenik kurallara dikkat etmek ve düzenli olarak yapılan jinekolojik kontroller, bazen herhangi bir yakınmaya neden olmadan ilerleyerek üreme sağlığını olumsuz etkileyen enfeksiyonlardan korunmanızı sağlar.

Her Vajinal Akıntı enfeksiyon anlamına mı gelir?

Vajinal hijyen, kadın sağlığı ve üreme sağlığının korunması açısından çok önemlidir. Vajina 7-9 cm uzunluğunda ve kaslardan oluşan bir yapıdır. Sağlıklı bir kadında vajina, vajinal flora olarak adlandırılan birçok mikroorganizmayı içerir. Vajinal florayı oluşturan bakteriler ve mantarlar arasındaki denge üreme sağlığı açısından önemlidir.

Her kadında Vajinal Akıntı görülür. Vajinal akıntıyı oluşturan salgı rahim, rahimağzı ve vajina duvarını döşeyen hücreler tarafından oluşturulur. Normal vajinal akıntının miktarı ve kıvamı her kadında değişiktir. Normal Vajinal Akıntı berrak veya beyazımsı ve kokusuz bir sıvıdır, rahatsızlık vermez. Normal sayılan ya da fizyolojik adı verilen akıntılar kokusuz, şeffaf ve sümüksü kıvamda olan akıntılardır.

Bu akıntı, ovulasyon adı verilen yumurtlama dönemi gibi östrojen yani kadınlık hormonunun yükseldiği dönemlerde artış gösterir. Yani iki adet arasına rastlayan dönemde bu akıntıda bir miktar artış olabilir. Aynı şekilde adetin hemen öncesinde de akıntıda hafif bir artış olması normaldir.Ayrıca Cinsel ilişki ve Cinsel uyarılma sırasında vajinayı çevreleyen bezlerden salgılanan ve ilişkiyi kolaylaştırıcı, kayganlaştırıcı, kendine has bir kokusu ve Krem - beYaz rengi olan sıvı da yine fizyolojiktir.

Vajinal Akıntı nasıl olursa hekime başvurmak gerekir?

Alışılmış vajinal akıntının miktarı, kıvamı ve diğer özellikleri değiştiğinde mutlaka hekime başvurmak gerekir.Adet dönemine yaklaştıkça bazen vajinada bir koku olabilir ve akıntı rengi koyulaşabilir. Bu adet kanamasını oluşturan hormonların bu dönemde getirdiği etkidendir.

Anormal akıntıların sık karşılaşılan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken nedenler mikrobiktir, yani rahatsız edici akıntılar genellikle birer enfeksiyondur .Kokulu akıntı, kaşıntı, vajinada huzursuzluk hissi ve anormal renkteki bir akıntı mutlaka bir enfeksiyonu düşündürmelidir.

Mantarlar, bakteriler ve bazı parazitler vajinal enfeksiyona yol açabilir. Yakınmalar ortaya çıktığında hemen hekime başvurulursa muayene ve akıntı örneğinden yapılacak inceleme ile erken tespit edilerek tedaviye başlanır.

Vajinal Mantar nedir?

Vajinitlerin en sık görülern nedeni Mantar enfeksiyonlarıdır. Kadınların yüzde yetmişbeşi en az bir defa Mantar enfeksiyonu geçirir. Candida albicans olarak adlandırılan Mantar vajinal florada yer alan mikroorganizmalardan biridir. Bu mantarlar kontrolsüz olarak çoğaldıklarında vajinal enfeksiyon ve yakınmalara yol açar. En sık görülen yakınma genital bölgede şiddetli Kaşıntı ve yanmadır. Beyaz, peynirimsi bir akıntıya neden olan bu enfeksiyonun tanısı akıntı örneğinde mantarların görülmesi ile konur. Bu enfeksiyonlar antifungal Krem tablet veya vajinal ovüller (mantara etkili olan ilaçlar) ile tedavi edilebilir

Bakteriyel vajinit ve trikomonaz vajiniti nedir?

Cinsel ilişki ile geçen hastalıklar grubunda en sıklıkla karşılaşılan bir diğer Vajinal Akıntı nedeni Trikomonas adı verilen bir parazittir. Mutlaka eş tedavisini de gerektiren bu mikrobun son yıllarda görülme sıklığı da oldukça artmıştır. Ayrıvca bakteriyel vajinite sebep olan Gardnerella vajinalis enfeksiyonu da aynı şikayetlere sebep olur.

Vajinal temizlik nasıl yapılmalıdır?

Vajinal bölgenin temiz ve kuru tutulması çok önemlidir. Kadınlarda vajina ve idrar yolları anuse (makata) çok yakın ve açık olduğu için bağırsaklardaki mikroorganizmalar kolaylıkla bulaşıp ilerleyerek idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.

Bu sebeple;

- Temizliğin mutlaka önden arkaya doğru yapılması gerekir.

- Vajinal temizlik yapıldıktan sonra vajina mutlaka kurulanmalı ve nemli bırakılmamalıdır.

- Pamuklu iç çamaşırı kullanılmalı, özellikle çamaşırın ağ kısmının pamuklu olmasına dikkat edilmelidir.

- İç çamaşırlarının yıkandıktan sonra ütülenmesi de mikroorganizmaların ölmesi açısından önemlidir. Çünkü bu enfeksiyonlar sık tekrarlama eğilimindedir ve çamaşıra kuru ısı uygulaması, yani ütü yapılarak etkisiz hale getirilebilirler.

- Çamaşırlar düzenli ve sık değiştirilmelidir.

- Bedene uygun, kesimi rahat ve dar olmayan çamaşırlar kullanılmalıdır.

- Kokusuz ve renksiz tuvalet kağıdı kullanılmalıdır, vajinal duş, sabun, sprey vs gibi kimyasallar içeren ürünler vajinal pH’ı bozarak enfeksiyonlara yol açar.

- Cinsel ilişki sonrasında genital bölgenin temizlenmesi önemlidir. Meninin pH’ı alkali olduğu için vajinal floranın dengesini bozar. Cinsel ilişki sonrasında kesinlikle vajinal duş yapılmamalı ve özel genital organ temizlik şampuanı ile sadece dış bölge yıkanmalıdır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Akıntı Kaşıntı Akıntı Ve Kaşıntı
 Akıntı Ve Koku Beyaz Akıntı
 Beyaz Akıntı 2 Beyaz akıntı 3
 Genital Akıntı Genital Akıntı Nedenleri
 Genital Akıntılar Genital Bölge Mantarları
 Genital Bölgede Akıntı Genital Bölgede Kaşıntı Tedavisi
 Genital Bölgede Kaşıntı Ve Akıntı Genital Kaşıntı
 Genital Kaşıntı Tedavisi Genital Mantar Hastalığı
 Kadınlarda Beyaz Akıntı Kanlı Akıntı
 Kokulu Akıntı Kokulu Akıntı Tedavisi
 Kötü Kokulu Akıntı Mantar Hastalığı Belirtileri
 Mantar Hastalığı Genital Bölge Mantar Hastalığı Nedenleri
 Mantar Hastalığı Tedavisi Mantar Hastalığı Ve Tedavisi
 Mantar Hastalık Peniste Akıntı
 Vaginal Akıntı Vaginal Akıntılar
 Vaginal Hastalıklar Vaginal Kaşıntı
 Vaginal Koku Vaginal Kuruluk
 Vajina Akıntısı Vajina iltihabı
 Vajinal Akıntı Vajinal Akıntı Bitkisel Çözüm
 Vajinal Akıntı Çeşitleri Vajinal Akıntı İçin İlaç
 Vajinal Akıntı Kahverengi Vajinal Akıntı Kaşıntı
 Vajinal Akıntı Koku Vajinal Akıntı Nasıl Geçer
 Vajinal Akıntı Nedir Vajinal Akıntı Renkleri
 Vajinal Akıntı Tedavi Vajinal Akıntıda Kan
 Vajinal Akıntılar Vajinal Akıntının Artması
 Vajinal Akıntının Bitkisel Tedavisi Vajinal Akıntının Kahverengi Olması
 Vajinal Akıntının Kesilmesi Vajinal Akıntının Kokması
 Vajinal Akıntının Nedenleri Vajinal Akıntının Sebepleri
 Vajinal Akıntının Tedavisi Vajinal Akıntıya Bitkisel Çözüm
 Vajinal Mantarlar

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.