Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Genital Bölge Kaşıntı
Genital Bölge Kaşıntı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Genital Bölge Kaşıntı :

Genital kaşıntı, Genital bölgedeki kaşıntılar birçok nedenden olabilir ancaken sık görülen kaşıntı nedeni mantarlardır. Genital kaşıntı hakkında geniş bilgileri öğrenmek için makalemizi okuyunuz.

Genital hijyenin sağlanması, kadın sağlığı ve üreme sağlığının korunmasında ki en önemli basamaktır. Sağlıklı bir genç kızda genital organlar flora olarak adlandırılan bir çok mikroorganizmayı içerir. Bu mikroorganizmalar arasındaki dengenin bozulması enfeksiyonlara yol açarak üreme sağlığına zarar verebilir.

Genital temizlik nasıl yapılmalı?

Tuvalet sonrası temizlik mutlaka önden arkaya doğru yapılmalı.

Temizlik yapıldıktan sonra genital bölge mutlaka kurulanmalı.

Banyo yaptıktan ve havuza girdikten sonra da genital bölge mutlaka kurulanmalı.

Pamuklu iç çamaşırları kullanılmalı.

İç çamaşırları sık değiştirilmeli ve yıkandıktan sonra ütülenmeli.

Dar, sıkı ve bedene uygun olmayan iç çamaşırları ve pantolon giyilmemeli.

Kokusuz ve renksiz tuvalet kağıdı kullanılmalı.

Vajinal duş, sabun, pudra ve sprey kullanımından kaçınılmalı.

Adet kanaması sırasında genital temizlik nasıl yapılmalı?

Kullanılan pedlerin kokusuz ve renksiz olmasına dikkat edilmeli.

Pedler sık değiştirilmeli. Kullanılmamış pedler poşetlerinde veya temiz bir yerde kapalı tutulmalıdır. Açıkta duran ve kirli ellerinizle ellenen pedler mikrop taşıyarak enfeksiyonlara neden olabilir.

Belli bir cins ped kullanımından sonra kaşıntı, kızarıklık ve yanma gibi problemler olduğunda farklı bir ped denenerek sizde yakınmalara yol açmayan bir ürünü tercih edilmelidir.

Bu dönemde yıkanmanızda hiçbir sakınca yoktur. Küvete sıcak su doldurarak yıkanmaktan kaçınmalısınız. En uygun olanı ayakta duş alınmasıdır.

Adet döneminde kötü kokulardan kaçınmak için fazla miktarda parfüm, kolonya vs kullanmanın yararı yoktur. Özellikle genital bölgenize kolonya veya Parfüm sürmekten ve kokulu pedler kullanmaktan kaçınmalısınız.

Vajinit nedir?

Vajinanın akıntı, koku, iritasyon (tahriş) ve kaşıntı ile karakterize iltihabi bir durumudur. Enfeksiyonlar,vajinal duş,sprey, kondom ve spermisidal (Sperm öldürücü maddeler) gibi kimyasal maddeler içeren ürünlerin kullanılması ve östrojen (kadınlık hormonu) eksikliği vajinite neden olur.

Sağlıklı vajina nasıl olmalıdır?

Östrojen vajinanın üst tabakasındaki hücrelerin kalınlaşmasını sağlayarak kadınları vajinal enfeksiyonlardan korur.Sağlıklı bir kadında vajina, vajinal florayı oluşturan birçok mikroorganizma içerir. Normal vajinal salgılar kokusuz ve renksizdir. Cinsel aktivite, yaş, menstrual siklusun dönemi, genel sağlık durumu ve beslenme vajinal salgıda değişikliklere yol açabilir.

Vajinal enfeksiyon nedir?

Vajinal florada yer alan mikroorganizmalar arasındaki denge bozulduğunda bu mikroorganizmalardan biri veya birkaçı fazla çoğalarak enfeksiyonlara yol açar. Vajinal enfeksiyonlarda vajinal salgının miktarı, rengi ve kokusu değişir.

Vajinal enfeksiyonlar hangi yakınmalara yol açar?

Vajiniti olan kadınların en önemli yakınmaları, kaşınt, hassasiyet, koyu renkli ve kötü kokulu akıntı, idrar yaparken yanma ve cinsel ilişki sırasında ağrıdır.

Vajinal enfeksiyonlara hangi mikroorganizmalar neden olur?

Mantarlar, bakteriler ve bazı parazitler vajinal enfeksiyonlara yol açabilir. Yakınmalar ortaya çıktığında hemen hekime başvurulursa muayene ve akıntı örneğinden yapılacak incelemeler ile enfeksiyona yol açan mikroorganizma tespit edilerek tedaviye başlanır.

Bakteriyel vajinozisin (bakterilerin yol açtığı vajinal enfeksiyonların) bulguları ve tedavisi nedir?

Bakteriyal vajinozis üreme çağındaki kadınlarda, cinsel aktivite veya vajinal duşların kullanımı ile vajinal florada meydana gelen değişikliklere bağlı olarak sık görülür.Vajinal asiditenin azalmasına yol açan bakteriler, kötü kokulu akıntıya neden olur. Akıntıdan alınan örneklerden yapılan inceleme ile hastalığın tanısı konur ve antibiyotik tedavisi ile yakınmalar geçer. Bakteriyal vajinozis tedavi edilmezse ileride pelvik inflamatuvar hastalığa yol açarak infertilite ve dış gebeliğe neden olabilir. Gebelik sırasında geçirilen bakteriyal vajinozis tedavi edilmediğinde erken doğuma ve düşük ağırlıklı bebeklerin doğmasına yol açabilir.

Trikomonas vajinalis yol açtığı vajinal enfeksiyonların bulguları ve tedavisi nedir?

Trikomonas vajinalis adı verilen parazit hem erkek hem de kadınlarda genital enfeksiyonlara yol açar. Erkeklerde genellikle herhangi bir yakınmaya neden olmayan bu parazit, kadınlarda kötü kokulu ve yeşil renkli akıntıya, idrar yaparken yanma, kaşıntı ve tahrişe yol açar. Bu enfeksiyon tespit edildiğinde mutlaka eşlerin beraber tedavi edilmesi gerekir. Cinsel ilişki sırasında kondom kullanılması enfeksiyonun bulaşma riskini azaltır.

Vajinal mantar enfeksiyonlarının bulguları ve tedavisi nedir?

Vajinitlerin en sık görülen nedeni mantar enfeksiyonlarıdır. Kadınların %75'I yaşamları boyunca en az bir defa mantar enfeksiyonu geçirir. Candida albicans olarak adlandırılan mantar vajinal florada yer alan mikroorganizmalardan biridir. Bu mantarlar kontrolsüz olarak çoğaldıklarında vajinal enfeksiyon ve yakınmalara yol açar. En sık görülen yakınma genital bölgede şiddetli kaşıntı ve yanmadır. Beyaz peynirimsi bir akıntıya neden olan bu enfeksiyonun tanısı akıntı örneğinde mantarların görülmesi ile konur. Bu enfeksiyonlar antifungal krem, tablet veya vajinal ovüller (mantarlara etkili olan ilaçlar) ile tedavi edilebilir.

Hangi durumlarda mantar enfeksiyonları daha sık görülür?

Gebelik, antibiyotik tedavisi, menstruasyon (adet kanaması), cinsel ilişki, şeker hastalığı, çok dar ve sıkı iç çamaşırları, vajinal duşlar bu enfeksiyonların görülmesini arttırır.

Vajinal mantar enfeksiyonları nasıl önlenir?

Pamuklu ve emici iç çamaşırlar giyilmesi.

Hijyenik kurallara dikkat ederek genital bölgenin temizliğini önden arkaya doğru yapılması.

Havalanmayı engelleyen dar, sıkı çamaşır ve pantolonlar giyilmemesi.
Genital bölgenin nemli ve ıslak bırakılmaması.

Cinsel ilişkiden sonra genital bölgenin temizlenmesi ( meni alkali ortam yaratarak vajinal floranın dengesini bozabilir).

Kokulu tuvalet kağıtları, vajinal duş ve sprey gibi kimyasal maddeler içeren ürünlerin kullanımından kaçınılması.

Antibiyotik kullanıldığı süre içinde bol yoğurt yenmesi ve günde iki kez vajinaya bir çay kaşığı yoğurt sürülmesi (yoğurt vajinal floranın düzelmesine yardımcı olur).

Karbonhidratların , özellikle şekerli gıdaların tüketiminin azaltılması.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Burak Gürselgenital gölgedeki kaşıntı mantar habercisimidir. bunun için bir doktora müracaat etmek gerekirmi ? çözümü hakkında ki öneriniz nedir acaba . beslenmede nelere dikkat etmeli acaba. 6 aydır devam eden bir sorun bu , iyleşirmi ? önerinizi beklliyoırum
  • Hatice YavuzMerhaba benim genital kaşıntım var geçmesi için ne yapabilirim?
  • Şifa MarketAynısafa Merhemi, Antibakteriyel ve iltihap gidermede yardımcıdır. Lokal deri problemlerinde, yaralarda, yanıklarda, sivilcelerde, pişiklerde, çıbanlarda, ayak mantarlarında, varislerde, yatalak hastaların yaralarında, fistürlerde, ameliyat sonrası yaraların hızlı iyileşmesinde, göğüs ve karın çatlaklarında, romatizma, sırt ve boyun ağrılarında, donuk kabarcıklarda, egzama ve sedef hastalarında kullanılır. Ayrıca cilt sıkıştırıcı ve cilt büzüştürücü etkisi olduğu söyleniyor. İncelemek için linki tıklayabilirsiniz Bilgi Hattı: 0224 234 5678
    http://sifamarket.com.com/bitkisel/bengisu-aynisafa-merhemi-6.html
  • Genital

    Bölge

    Kaşıntı