Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Genç Yaşta Saç Dökülmesi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Genç Yaşta Saç Dökülmesi


Genç yaşta dökülen saçlar hakkında bilinmesi gereken herşey

Saç dökülmesi, saç dökülmesi problemi hakkında bilgilerin yer aldığı makalemiz aşağıda yer almaktadır.Saç dökülmesi problemi hakkında bilgiye sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki makelemize göz atmanızı tavsiye ederiz.Prof. Dr. Server Serdaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saç hastalıklarının genetik, doğumsal anomaliler, saç derisini tutan deri hastalıkları, halk arasında saçkıran olarak bilinen nedenlerin yanı sıra kansızlık, stres, beslenme problemi, Menopoz ve Guatr gibi hastalıklardan kaynaklandığını söyledi. Erkeklerin yaklaşık yüzde 70'i, kadınların ise yüzde 40'ının hayatları boyunca bu hastalıktan mutlaka bir kez etkilendiğini belirten Prof. Dr. Serdaroğlu, B12 vitamini, folik asit veya çinko eksikliği veya başka hastalık nedeniyle alınan tiroid ilaçları, tansiyon, Kolesterol düşürücüler, antidepresanların da saç dökülmelerine yol açabildiğini kaydetti. Saç dökülmelerinin başka hastalıkların belirtisi olabileceğine işaret eden Serdaroğlu, ''Bazen hasta 'saçım dökülüyor' diye gelir, aslında hastanın guatr sorunu olduğu ve bunun dökülmeye yol açtığı anlaşılır. O zaman guatr tedavisine yönlendirilir'' dedi.
Saç dökülmelerinde erken tedaviye başlamanın çok önemli olduğuna işaret eden Serdaroğlu, deride bir hastalık, dökülme veya saçlı deride bir değişim olup olmadığını saçı ve saçlı deriyi çok yakından gören kuaförlerin çok rahat izleyebildiklerini vurguladı.

Serdaroğlu, bu durumlarda bazılarının ürün satarak veya gereksiz bir iyi niyetle çeşitli karışımlar önererek kişiyi oyaladığını anlatarak, ''Saçta problem olduğunu ilk fark edenler kuaförler. Bu bakımdan onlara büyük görev düşüyor. Bu durumda kuaförlerin görevi onları tedavi etmeye çalışmak veya ürün satmak değil, derhal doktorlara yönlendirmek. Aralarında doğru yapanlar var onları kutluyorum'' dedi.

Saç dökülmelerinde bilgisiz, eğitimsiz insanlar tarafından çeşitli merkezlerde tedaviler uygulandığını dile getiren Serdaroğlu, ''Asit, katran, benzin gibi maddeler kullanılarak hazırlanan karışımlar var. Sarımsak, soğan, sirke kullanılıyor. Bu tür kötü kokulu maddelerle saç derisini tahriş etme gibi çok eski yöntemler bilgisiz, eğitimsiz insanlar tarafından kullanılıyor'' diye konuştu.

Serdaroğlu, insanları kobay olarak kullanmanın tıp etiğine aykırı olduğunu, bu süreçlerin insanlara zaman kaybettirdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Önemli olan erken dönemde yakalanabilecek bir deri hastalığı tedavi edilebilirken veya ilerlemesi durdurulabilecekken o oyalamalar sırasında gecikiliyor. Çok sayıda saç kaybı veya alan kaybı oluşuyor, sonra bize geldiğinde hasta bizim yapabilecek çok şeyimiz kalmıyor. Saç hastalıklarında geçmişe dönük kayıpları gidermenin her hastalık için geçerli olmuyor. Onun için de erken tedaviye başlamak çok önemli.''

Erkek berberlerine yönelik 10 yıl önce eğitim konuşması yaptığını, onların yönlendirmesiyle birçok hastanın geldiğini anlatan Serdaroğlu, ''Kadın ve erkek kuaförlerinin sık sık bilinçlendirilmesi gerekir. Onlardan çok faydalanılacağına inanıyorum. Onları bir kenara atmadan ortak bir şey yapılıp eğitimlerine katkıda bulunulabilir. Onlar saçın kozmetiğiyle, biz sağlığıyla ilgiliyiz. Bu aranın karışmaması lazım'' diye konuştu.

HASTA GRUBUNUN YÜZDE 70'İ KADIN

Prof. Dr. Server Serdaroğlu, saç dökülmeleriyle ilgili hasta grubunun yüzde 70'inin kadın olduğunu ifade ederek, erkeklerin saç dökülmesini daha fazla ihmal edebildiklerini belirtti.

Erkeklerin 18-20 yaşlarda saç dökülmesini önemseyerek doktora başvurduklarını, 30'lu ve 40'lı yaşlarda saç dökülmesini kabullenerek tedaviyi ihmal ettiklerini dile getiren Serdaroğlu, ''Ancak kadınlar için böyle değil. Her zaman için saç çok değerli bir organ veya süs. Saç dökülmesi kadınlarda obsesyon veya takıntı halinde. Kadınların kaybetmeye veya zarar görmesine hiç dayanamayacakları iki şey var. Çocukları ve saçları. Diğerleri sonra geliyor'' dedi.

Saç dökülmesine karşı uygulanan tedavinin uzun sürdüğünü ve sabır gerektirdiğini vurgulayan Serdaroğlu, kafa derisinin tahrip olması halinde saçın tekrar çıkmadığını, ancak semptomatik dökülmelerde tedavi ile saçın yeniden çıkabildiğini belirtti.En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Birgül GülbeyazMerhabalar kolay gelsin. Oğlum 20 yaşında ve çok hızlı bir şekilde saçı dökülüyor ve tepesinde açılmalar meydana geldi yerine de yenileri çıkmıyor bu konuda ne tavsiye edersiniz. Zaman zaman vitamin takviyesi de yapıyoruz ama hiç faydası olmadı kendisi de bu duruma çok üzülüyor Doktorada gittik ama bir sonuç alamadık sizden bu konuda ne yapmamız konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum Şimdiden çok teşekkürler
 • Şifa Marketbir haftalık kullanımda saç dökülmesinde önemli azalmalar kaydedilir. etkili bir sonuç için en az 2 kür kullanım öneririm. linki tıklayıp ürün detaylarını inceleyebilirsniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/herbal-capillos-sprey.html
 • Ar YaylaMerhaba, size bir konu hakında danışacagım. Yaşım 17ve saçımlarımda dökülme sunuyla karsı karşıyayım yan taraflarda açılmq gibi bir sun meydana gelmiştır düzelir mi sizin onelrileriniz tavsiyeleriniz nedir yardımcı olursanız eger memnun olurum tesekkurler.
 • Şifa Marketsaç dökülmesi konusunda tavsiye ettiğimiz ürünler düzenli kullanıldığı takdirde saç dökülmesini azaltmaya ve engellemeye yönelik bir etki oluşturur. önerdiğimiz ürünler için linkleri tıklayabilirsiniz. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/sc-dklms-sarimsak-karisimli-set.html
 • Genç

  Yaşta

  Saç

  Dökülmesi