Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Geçmeyen İshal
Geçmeyen İshal
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Geçmeyen İshal :

İshal, diğer bir adı da diyare olan bu belirti, hastalık olarak kabul edilmemelidir. Çünkü bağırsak enfeksiyonundan kaynaklı bir rahatsızlık olmaktadır. Ancak ishal, bazen de önemli hastalıklara neden olabilir. İshal durumları yetişkinlerde olduğunda pek büyük bir sorun olmazken, bebek ya da ufak çocuklarda dışkı sorununda ishal ya da ishale benzer bir dışkı gerçekleştiğinde tedavisi için acilen doktora götürülmelidir.

Bağırsağı kaplayan tabakanın zehirlenme yada enfeksiyon kapma veya bu tür nedenlere bağlı olan farklı nedenlerle ishal oluşur. Aynı zamanda C vitamini ve magnezyum gibi vitaminlerin de fazla alınmasından kaynaklı olarak bu rahatsızlık meydana çıkabilir. İshal olduğunuzda yiyecek ve sıvı bağırsaktan hızlı bir biçimde geçer bu nedenle kalın bağırsak su ya da herhangi bir sıvıyı soğuramadığından dolayı dışkı bağırsaklardan sulu olarak çıkar. İshal, hafife alınacak bir rahatsızlık olarak görülse de aslında ciddiye alınması, tedbir alınması gereken bir rahatsızlıktır. Bünyede fazla zaman süren ishal sonrasında doktor kontrolü gerektirebilir.

İshal tedavisi için sulu yiyecekler tüketilebilinir. Bunun yanı sıra ilaçlar da kullanılabilir. İlaçlar, ishal olduğunuzdan dolayı bağırsak çalışma aktivitesini yavaşlatarak besin maddesi geçişini azaltacaktır. Bu ilaçlara kaolin ve morfin adı verilir. İshal olan bir kişiye düzenli bir şekilde yemek verilmeli ve yemekleri az ve yavaş yemelidir. Çocuklar için ise su kaybı sorun yaratıp ölüm tehlikesi yaşatabilir. Bu sebeple damardan su verme takviyesi dahi gerçekleştirilebilinir. Farklı bir tedavi yolu da, ağız yoluyla şeker veya tuz verilerek ishal rahatsızlığını giderebilirsiniz. Ve son olarak ishal nedeni eğer bakterilerden kaynaklı ise Antibiyotik kullanılarak kısa sürede bu rahatsızlık çözülebilinir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Veysel Güzelmerhabalar ben veysel sürekli bir ishal durumum var acaba ishali gidermek için hangi bitkileri önerirsiniz 24 yaşındayım. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim iyi çalışmalar diliyorum.
  • Geçmeyen

    İshal