Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Geciken Adet
Geciken Adet
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Geciken Adet, Günümüzde Birçok Nedene Bağlı Olarak Kadınların Karşı Karşıya Kaldığı Adet Düzensizlikleri Hem Yaşam Kalitesini Düşürüyor Hem De Nedeni Bulunup Tedavi Edilmezse Ciddi Sağlık Sorununa Dönüşebiliyor.Adet kanamaları 13-15 yaşlarında başlayan ve menopoza kadar devam eden, kadının üreme döneminde oluşan kanamalardır.

Adet dönemi yaklaşık 28 günde bir seyreder ve her dönem 4 ila 6 gün sürer. Kanama miktarı ve sürelerinde kadınların bünye ve vücut yapılarına uygun farklılıklar oluşabilmekteyse de bu farklılıklar belli sınırlar dışına çıkmaz.

Adet düzeni, gerek yumurtalıklar gerekse beyinden salgılanan hormonlarla sağlandığından karmaşık ve kişinin psikolojik durumu ile bağlantılı seyreder.

Günlük yaşamda, iş ve şehir yaşantısında yaşanan stresler, duygusal dönemler, iklim değişiklikleri gibi sosyal nedenlerin yanı sıra yumurtalık ya da rahim kaynaklı jinekolojik problemler de adet düzensizliklerine neden olabilir .

Adet kanamalarında artış kadınlarda halsizlik, güçsüzlük gibi şikayetlere neden olan Anemi ile sonuçlanır. Geciken adet kanamaları ise vücutta şişkinlik, Uyku bozuklukları, psikolojik problemler gibi sorunlar yaratabilir.

Adet düzensizliklerinin uzun süreler devamı daha ciddi problemler oluşmasına yol açar. Bu nedenlerle oluşan bütün adet düzensizlikleri çok yönlü değerlendirilerek, problemin psikolojik ve fizyolojik nedenleri göz önünde tutulmalıdır.

Altta yatabilecek kist, tümörler yönünden yeterli değerlendirilmesini takiben, hastanın psikolojik ve sosyal desteği ile hastaya özgü yaklaşımlar benimsenmeli ve kısa zamanda kalıcı çözümler elde edilmelidir. Özellikle genç hastalarda, problemlerin ayrıntılı ve sosyal tabanlı değerlendirmesinin mutlaka yapılması, gerekli desteğin sağlanması gerekir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Geciken

Adet