Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Geçici Sprey Saç Boyası
Geçici Sprey Saç Boyası
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Geçici Sprey Saç Boyası: Her yaştan insan grupları bazen saçlarını boyama ihtiyacı duyarlar ve bunu uygarlığın başından beri yapmaktadırlar.

Fakat gerçek anlamda teknolojik gelişme son yüzyılımızın sonlarında sentetik boyaların ortaya çıkmasıyla gerçekleşmiştir ve saç boyama II. Dünya Savaşı sonrasında kadınların sosyal rollerinde değişikliklere yolaçmış ve evde kullanılabilen ürünlerin ortaya çıkmasıyla oldukça yaygınlaşmıştır.

Günümüzde Avrupa ve Amerikanın endüstrileşmiş ülkelerinde bayanların %40'ının saç boyası kullandığı tahmin edilmektedir. Bu da 200 milyondan fazla kişi demektir. Erkeklerde daha fazla dikkatle bu pazara katılmışlardır. Erkeklerin yaklaşık %5'i saçlarını boyamaktadır.

Kullanıcıların %70'i 25 yaşın üzerindedir. Kullanılan ürün çeşitleri değişik yaş gruplarında belirgin farklılıklar gösterir.Gençler saç stillerini ilginç, daha parlak tonlarda canlandırmak isterler. Sonra en önemli ihtiyaç ise beYaz saçları kapatmaktır.

Saç renklendirme ve açma çok çeşitli bireysel ihtiyaçları karşılar. Geçici yada dayanıklı olması, beyaz saçları kapama ya da beyaz saçlara doğal renk verme gibi.

Modern saç boyaları kabaca üç kategoriye ayrılır;

-Geçici boyalar

-Yarı-kalıcı boyalar

-Kalıcı boyalar

1 - GEÇİCİ BOYALAR

Bu tür boyalar ile renklendirme saçtan tek yıkamayla çıkarılabilen boya maddelerinin kombinasyonun saça uygulanmasıdır. Bunlar saçı çok hafif boyayabilirler ya da saçın doğal rengini yoğunlaştırabilir, sararan gri saçı beyazlatır ya da açılmış saçlardaki sarı ve kırmızı tonları düzeltir. Geçici boyalarda kullanılan saç boyaları; keratin bakımından zayıf olmalı, ışığa karşı dayanıklılığı olmalı, yastığı ve kıyafetleri boyamaması için friksiyona dayanıklı olmalı ve şampuanla kolayca yıkanabilmelidir. Bu boyalar genelde tekstil boyama endüstrisinden alınan, suda çözünebilen asit renklendiricilerdir. Renk tanecikleri Saç Bakımı ve saç stili ürünlerinin temel katkı maddesi olan reçineler tarafından saçın yüzeyinde tutunurlar.

Geçici saç boyaları genellikle sulu yada hydroalkolik losyon ya da sprey şeklinde bulunur. Aynı zamanda saç şekillendirmeye katkıda bulunan, saçın dolaşmasını önleyen, yumuşaklık ve esneklik sağlayan anyonik ve katyonik polimerler içerirler.

Butür boyamanın avantajları saçtan kolayca çıkarılabilmesi, doğal ya da boyalı saça uygulanabilmesi, kolay uygulanması ve yanetkilerinin olmamasıdır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Ökkeş YılmazMERHABALAR BENİM SAÇLARIM BEYAZLADIĞI İÇİN SAÇLARIMA KALICI BRİ SAÇ BOYASI ARIYORUM NE ÖNERİRİSİNİZ BU KONUDA?
  • Geçici

    Sprey

    Saç

    Boyası