Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Gebelikte Kullanılan İlaçlar
Gebelikte Kullanılan İlaçlar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Gebelikte Kullanılan İlaçlar


Hamilelikte İlaçların Kullanımı Hakkında Bilgiler

Hamilelikte oluşabilicek hastalıklara karşı kullanılması gereken ilaçlar hakkında açıklamalar, tedavilere yardımcı doğru ilaçlar ile ilgili herşey makalemizdedir.

Gebelik ve İlaç Kullanımı

Pek çok ilacı kullanabilirsiniz ,ama mutlaka doktorunuza danışın

40 hafta süren uzun bir dönem olan gebelik süresince pek çok nedenlerle çeşitli ilaçlar kullanılması söz konusu olabilir.Bunun dışızere kalsiyum ve diğer minerallerin ve vitaminlerin desteği çoğu kez gereklidir. İstatistiklere göre hamilelik sırasında herhangi bir nedenle ilaç kullanma sıklığı %80leri aşmaktadır..

FDA Sınıflaması

Sağlık istatistiklerinin en düzenli tutulduğu ve ilaç kullanımında en titiz davranan ülke olarak kabul edilen ABD de tüm besin ve ilaçları denetleyen kurum olan FDA (Food and Drug Administration) ilaçları gebelikte bebek üzerinde etkileri açısından beş ayrı gruba ayırmıştır.Pekçok açıdan yetersiz kalmasına karşın bugün için dünya çapında en sık kullanılan sınıflamadır. İlaçlar beş ayrı kategoriye ayrıldığı bu sınıflamada gebeliği sırasında söz konusu ilacı bilerek ya da bilmeyerek kullananlardan elde edilen bilgilerin yeraldığı bir veri bankası kullanılmaktadır.İlaçların kullanıldığı gebelik haftasının dikkate alınmaması bu sınıflamanın en zayıf kısmıdır çünkü organlarda yapısal bozukluk yaptığı kesinlikle bilinen ilaçların büyük bir kısmının kritik devre (yani organ gelişiminin olduğu devre) atlatıldıktan sonra genellikle bu etkiyi göstermemesidir.Bilgi birikimi arttıkça ilaçların kategori değiştirmesi de söz konusu olabilmektedir.

A Kategorisi: İnsanlarda yapılan çalışmalarda fetus üzerine olumsuz bir etki saptanmamıştır. Bu gruba dahil olan çok az sayıda ilaç vardır. Gebelikte kullanılan vitaminler bu gruptadır.

B Kategorisi: -Hayvanlarda yapılan çalışmalarda hayvan fetusları üzerinde olumsuz bir etki saptanmamıştır, ancak insanlarda yapılan çalışmalar mevcut değildir.
-Hayvanlarda yapılan çalışmalarda olumsuz etkiler saptanmış, ancak insanlarda yapılan çalışmalarda bu olumsuzlukların doğrulanmamıştır.
Penisilin grubu antibiotikler bu grupta yer alır.

C Kategorisi: -Hayvan ve/veya insanlarda yapılan çalışmalar yetersizdir.
-Hayvan deneylerinde olumsuz etkiler saptanmış, ancak insanlara ait veri yoktur.
Gebelikte kullanılan ilaçların çoğu bu grupta yer alır.

D Kategorisi:
-İlaçlarda insan fetusu üzerine olumsuz etki bulunmuştur. Bu gruptaki ilaçlar kar/zarar oranı kar lehine olduğunda kullanılabilecek ilaçlardır.

X Kategorisi:
bu gruptaki ilaçlarda da insan fetusu üzerine olumsuz etki bulunmuştur. Ancak bu gruptaki ilaçlar gebelikte kullanıldığında kar/zarar oranı her zaman zarar lehine olan ilaçlardır. Bu yüzden hiç bir şekilde gebelikte kullanılmamalıdır

Doğal olarak tüm gebeler de gebe olmayan diğer insanların maruz kalabileceği hastalıklara açıktır.Ayrıca şeker hastalığı, Epilepsi (sara) , tiroid bezi hastalıkları gibi pek çok kronik hastalık gebelik sırasında da ilaç kullanımını gerekli kılabilir.

Genel olarak gebelik planlansın ya da planlanmasın adet döngüsünün son haftasında (beklenen adet kanamasına bir hafta kalmasından itibaren) tüm ilaçların dikkatli kullanılması uygun olacaktır. Buna karşılık gebelik sırasında herhangi bir sağlık sorununda
‘‘Nasıl olsa ilaç kullanamam‘‘ düşüncesi ile tedaviden kaçınmak ta daha büyük zararlar doğurabilir.Örneğin yüksek ateş bebek için zararlı olabilir.Güvenli ateş düşürücülerin kullanımından kaçınmak bebeğin yüksek ateşe daha çok maruz kalmasına yol açabilir.İdrar yolu enfeksiyonunda kullanımı gerekli olan antibiotikleri kullanmamak anne hayatını dahi tehlikeye sokan ağır tabloların oluşmasına neden olabilir.

Bu bölümde gebelikte sıklıkla kullanılması gereken ilaçların güvenilirlik durumu hakkında bilgi vermeyi uygun görüyoruz.Ancak ne olursa olsun ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Gebelikte

Kullanılan

İlaçlar