Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Gaz Giderici İlaçlar
Gaz Giderici İlaçlar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Gaz Giderici İlaçlar :

Sindirim fonksiyonunun düzenli çalışması için gerekii olan, mide salgısındaki hidroklorik asit.amilaz, lipaz, tripsin, selluloz, pepsin vb. gibi çeşitli safra ve enzimlerdir. Sindirim sırasında fermentasyon nedeniyle veya hava yutma sonucu midede ve bar-saklarda meydana gelen gaz insanı rahatsız eder.

Gazların barsakları gererek spazm veya kolik tarzında ağrı yapması en sık qörülen hazımsızlık şikâyetlerindendir. Bu toksik cisimleri ve gazları emmek için kullanılan maddelere ise mide-barsak adsor-banları adı verilir. Bunların arasında aktif kömür (carben medicinal), kaolin (alüminyum silikat), talk (magnezyum silikat), pektin, simethicone vb. sayılabilir. Sindirime yardımcı olduğu söylenen bazr baharatlara ise karminatif adı verilir.

Bunlar hoşa giden tadları ve kokuları ile hazım fermentlerinin salgılanmasını uyarmakta ve iştahı açmaktadırlar. Karminatif olarak kabul edilenler arasında limon, biber, anason, nane, kekik ve zencefil en iyi tanınanlardır. Hem sindirimi kolaylaştırmak, hem mide -barsak gazlarını emmek ve ağrıyı gidermek için çok yönlü etkisi olan ilaçlar (Pankreo-digest, Pankreoflat, Panzynorm, Ccm-bizym, Biogastrin, Euoarbon, Karboseptin vb.) kullanılmaktadır.

Bitkisel Gaz Gidericiler

Zencefil ve Misket Limonu: 2-3 santim boyunda zencefilin dış kabuğunu soyarak küçük küçük doğrayın. Yarım misket limonu (lime) suyu ile karıştırarak yiyin.

Nane Çayı: Bitkisel gaz gidericiler arasında en etkili olanlarından biride nane çayıdır. Nane çayı sindirim sisteminin hızlanmasını sağlayarak biriken gazın atılmasını kolaylaştırır. Nane çayının mide gazı giderici özelliği yanı sıra gazı önleme etkisi de oldukça kuvvetlidir. Bu yüzden yemeklerden önce bir bardak nane çayı içerek gaz oluşumunu azaltabilirsiniz.

Papatya Çayı: Mide rahatsızlıkları için sıklıkla kullanılan papatya çayı böbreklere yardımcı, sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlayan ve mide sindirim asitlerini tetikleyen özelliğe sahiptir. Papatya çayı aynı zamanda mide bulantısı ve Stres yüzünden oluşan mide şişkinliklerine de iyi gelmektedir. Papatya çayının adet dönemi ağrılarına ve ülsere iyi geldiği bilinmektedir. Papatya çayını sallama çay poşetlerinde ya da aktarda paket halinde bulabilirsiniz.

Rezene: Rezene bitkisel gaz giderici olarak oldukça etkili bir bitkidir. Bitkisel gaz giderici olarak bir iki tatlı kaşığı rezeneyi bir kaç bardak suda kaynatıp içerek kullanabilirsiniz. Kaynamış suyu içmeden önce ateşten alıp 15-20 dakika bekletin. Böylece rezene iyice demlenerek etkisini daha iyi gösterecektir.

Maydanoz: Eğer ağır bir yemek yediyseniz ve mideniz rahatsızlık verecek kadar şiştiyse bir kaç yaprak maydanozu iyice çiğneyerek yemeniz gazın azalmasına ve sindirime yardımcı olacaktır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Gazanfer Tezgöriyi günler benim bir sorum olacak cevaplarsanız memnun olurum cevabınızı bekliyor olacağım.34 yaşındayım sürekli gaz sorunu yaşıyorum midem davul gibi oluyor kilom fazla yok bazen çok ağrı yapıyor nasıl çözebilirim bu sorunu.
  • Gaz

    Giderici

    İlaçlar