Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Gastrit Ve Reflü Tedavisi
Gastrit Ve Reflü Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Gastrit ve Reflü Tedavisi;gastrit ve reflü tedavisi hakkında merak ettiklerinizi ve daha fazlasını aşağıda sizin için hazırladığımız yazımızda görebilirsiniz...

Reflü kelime manası ile geriye kaçış demektir. insan vücudunda bir çok geri kaçış söz konusudur. Ancak halk dilinde en sık konuşulan reflü , mide içeriğinin yani midede bulunan gıda, asit sıvısı veya safra sıvısının yemek borusu içinde yukarılara geri kaçmasıdır. Bu durumun bir çok adı vardır.

Reflü hastalığı, reflü özofajit, gastroözofajiyal reflü özofayiyal reflü bu adlardan bazılarıdır

-Reflü Hastalığı
-Gastro-özofajiyal Reflü Soru-Cevaplarla,
-Gastroözefageal reflü ve tedavisi,
-Reflüde Beslenme, Reflü ve Diyet,
-Reflü Cerrahisinde Bilmeniz Gerekenler. ,

Diğer reflü durumları ismen şöyledir:

Vesikoüreteral reflü: mesaneden üreterlere idrarın geri kaçması
Retrograd ejakülasyon: diyabetik hastalarda sık görülen meninin mesaneye geri kaçması
Kalp kapaklarında yetmezliklerde: kan bir önceki hazneye geri kaçar
Gastroduodenal reflü, safra reflüsü veya alkalen reflü gastriti: ince barsaklardan mideye gerisin geri safra sıvısı kaçışı

ALKALEN REFLÜ GASTRİTİ

Safra gastriti veya alkalen reflü gastriti genelde kolesistektomize hastalarda görülmekle beraber bazen kesesi normal olan kişilerde safra sıvısının bir şakilde ince barsaktan aşağı kısma gitmesi yanında mide içine de bolca reflü olması ile oluşur.

safra reflüsü ve safra gastritisafra reflüsü ve safra gastritiKolesistektomi olmuş hastalarda, safra kesesinin normalde yapmakta olduğu görev de yapılmayacaktır.

Safra kesesinin görevi; karaciğer tarafından salgılanan safra sıvısını depolanmak bekletmek ve uygun zamanlarda (yani yemeklerden sonra) ince barsaklara göndermektir.

bu yapılamadığında karaciğerden salgılanan safra sürekli zaman aıyırmaksızın inc ebarsaklara inecek, bu bazı barsak hareketlerininde bozuk olduğu zamanlarda ince barsakların ilerisine değilde bir ksımının geriye mide tarafına kaçmasına yol açacak.

Mideye kaçan safra sıvısı mide mukoza yapısı bozacak ve midenin asit ve alkali maddelere karşı savunmasını yıkacabilecektir. Bu duruma alkalen reflü gastriti denmektedir.

Değişik ilaçlarla safranın mideye değil daha ileri gitmesini sağlayacak ilaçlarla (metpamid, motilium),mide yüzeyini safra tahrişinden koruyacak ilaçlarla (sukralfat, antasitler) veya safranın içeriğini değiştirerek (tauroursodeoksikolik asit (Taurolite) ve ursodeoksikolik asit ) tedaviler veilir.

Bunlarla rahat etmeyecek kadar aşırı alkalen reflü gastritlerde cerrahide son çözüm olarak durur. Cerrahi seçenekte safra akışı mideden uzaklaştırılacak şekilde yapılmaktadır.

Hastalar gece yattığında fiziksel olarak saha fazla safra reflüsüne maruz kalabilirler.Mide yüzeyi normalde asite dayanıklı olmasına rağman safraya daha az dayanıklıdır. Çok sık safra reflüsü olan mide yüzeyi bir süre sonra erozyon ve ülserasyonlara mazruz kalacaktır. Aşağıda şiddetli safra reflüsü ola bir hastamın mide görüntüleri mevcuttur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Gastrit

Ve

Reflü

Tedavisi