Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
FOBİLERİN NEDENLERİ

FOBİLERİN NEDENLERİ

Freud’a göre fobilerin nedeni; bilinçaltına itilen Cinsel çatışmaların bilinç düzeyine çıkmaya zorlanmaları sonucunda kişinin savunma sistemlerinin yetersiz kalmasıdır. Böylece bu çatışmalar o ortamdaki nesne ya da durumlara aktarılır ve fobiler oluşur. Bilinç dışı bu çatışmalar, asansördeyken aktive olduysa kişi asansöre binmeye yoğun şekilde korku duyar.Öğrenme kuramlarının görüşlerine göre de fobiler, öğrenilmiş duygulardır.Anne  ya da babada herhangi bir nesne karşı korku varsa çocuk onları model alarak o nesneye karşı fobi geliştirir.Fobilerin aileden geçmiş olması fikri akla genetik faktörlerin etkili olabileceğini getirmektedir.

TEDAVİ

Tedavisi psikoterapi ve farmakoterapi ile yapılır. Psikoterapide gevşeme egzersizleriyle kişin rahatlaması sağlandıktan sonra  sistematik duyarsızlaştırma denilen davranışçı teknikle kişi kaygı duyduğu uyaranla kademeli olarak bir bir araya getirilir. Terapide iyileşme sağlandıktan sonra kişinin günlük yaşamında fobik nesneyle karşılaşmasına geçilir. İyileşmenin günlük yaşama genellenmesiyle fobiler ortadan kalkar.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.