Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Evde Cilt Temizliği

Sağlıklı ve güzel bir cilt için, doğal cilt bakımı programına başlıyoruz. Harekete geçmek için toprağa, kile, bitkilere, çiçeklere, süte, sirkeye sahip olmanız yeterli. Bir de tabii, kendinize vakit ayırma kararlılığına...

Pahalı kremlere ve losyonlara para harcamanız ise, gerekmiyor... İşe, temel bakım reçetelerini öğrenerek başlayalım...

Kil maskeleri

Kil cilt bakımında çok yönlü bir madde. Derin bir temizleyici olarak kil, kiri epidermisin derinliklerinden çıkarır. Besleyici olarak kil, sağlıklı cildin devamlılığı için önemlidir. Temizleyici ve Sıkılaştırıcı olarak, en çok limon suyu veya su içeren katkı maddeleri ile etkili olur. Terapi kil, aynı zamanda antiseptik, anti iltihabik ve analjeziktir.

Kozmetik amaçlar için üç çeşidi bulunur: Beyaz, yeşil ve kırmızı kil... Onu süpermarketlerde ya da aktarlarda bulabilirsiniz. Bulabilirseniz, toz şeklinde alın. Su veya herhangi bir başka sıvıyı hızla emerek ve mavi-yeşil deniz yosunu gibi diğer katı katkı maddeleriyle, doğranmış otlar veya meyve veya sebze püreleriyle karışarak kolay kullanılır.

Küçük yumrular halinde satılan kili, önce blender veya Kahve öğütücüsü içinde kendiniz toz haline getirmezseniz, karışması biraz daha uzun sürer.

Kil, Macun olarak kullanıma hazır şekilde de satılır. Bu oldukça zaman kazandırıcı olsa da yapabileceğiniz maske çeşitliliğini sınırlar, çünkü bazı reçeteler kil sıvı hale gelmeden önce diğer katkı maddeleri ilavesini gerektirir. Ayrıca, nispeten daha pahalıdır.

Kil maskesi yapmak

Gerekli kil miktarı dinlenmiş mineral su ile kaplanır ve karıştırmadan 30 dakika dinlenmeye bırakılır. Musluk suyu veya klor içeren herhangi bir su kullanmayın. Bütün su emilene kadar karıştırmamak önemlidir çünkü, erken karıştırırsanız maskeniz pütürlü ve yapışkan olur.

Bütün su iyice emilince malzemelerinizi iyice karıştırmalısınız. Karışım rahatlıkla uygulanabilecek kadar kalın, Macun yoğunluğunda olmalıdır. Çok sıvı olursa yapışmaz, çok kalın olursa cilde derinden nüfuz etmez. Çok ince olan karışıma az miktarda kil ilave etmek yeterince kolaydır fakat, çok kalın olan macuna daha fazla su ilave etmek dikkat ister. Bu durumda her seferinde karıştırarak, azar azar su ilave etmek gerekir.

Kile diğer maddeler ilave edilecekse bunun bu aşamada yapılması tercih edilir fakat, yağ veya yağ karışımının kuru kile eklenmesi en iyisidir. Reçetelerin bazılarında dinlendirilmiş şişe suyu yerine meyve veya sebze suları kullanılır.

Maske ve losyonların uygulanması

* Kendinize sessiz bir zaman ve yer bulun. Saçınıza bant takın ve makyajınızı bütünüyle çıkartın. Cildinizi pamuk ve dinlenmiş şişe suyu, bitkisel çaylar, sulu bitkisel çözelti veya basit temizleme reçeteleri kullanarak dikkatlice temizleyin.

* Masajla ya da aynada korkutucu yüzler yaparak yüz kaslarınızı gevşetin.

* Yüzünüzü 1-2 dakika sıcak su kabının üstünde, buhara tutun. İki dakika sıcak kompres uygulayın. Böylece gözenekleriniz açılır, maske daha derine nüfuz edebilir.

* Maskeyi parmaklarınız veya pamukla, göz çevreleriniz hariç, uygulayın. Meyve veya yumurta maskeleri, genelde çok sıvıdır. İkinci katı birkaç dakika sonra, ilk kat biraz kuruduğunda uygulayın.

* Maskeyi temizleme vakti gelinceye kadar yüzünüzü hareket ettirmeyin.

* Maskeyi, alından aşağıya doğru, göze hiçbir şeyin değmediğinden emin olarak çıkartın. Hafif meyve maskeleri pamukla kolayca çıkar. Kil maskelerinde kili yumuşatmak için önce yüzü durulamak gerekecektir.

* Gözenekleri kapatmak için uygun yerlere sulu bitkisel çözeltileri, sprey veya pamukla veya parmakla hafifçe vurarak uygulayın.

Birçok metal, kil, meyve veya sebze sularıyla temas ettiğinde paslanır. Bu nedenle metal karıştırma kapları, kaşık veya spatula kullanmayın. Maske içinde ılık su kullanılabilir, ancak karışımı ısıtmayın. Maskelerin, kullanımdan hemen önce hazırlanması, en iyisidir.

Bitkisel çaylar

Bitkisel çayların çoğu, uzun süreli doğal cilt programında faydalıdır; temizleme ve sıkılaştırma nitelikleri vardır. Hepsi, her cilt tipi için uygundur.

Altıncık (marigold çiçeği): Antiseptik, mantara, iltihaba karşı ve iyileştirici. Tek başına veya yarı yarıya Lavanta veya Papatya karışımı ile kullanın.

Papatya çiçeği: Sık sık rahatsız olan cilt için en iyi mantar, iltihap önleyici, temizleyicidir. Çayı göz çevresindeki nazik cilt için özellikle tavsiye edilir.

Mürver çiçeği: Sıkılaştırıcı, iltihaba karşı etkili, temizleyici.

Lavanta çiçeği: İltihaba karşı, temizleyici. Lavanta hafif bir kuruma yapar.

Ihlamur çiçeği: Papatyaya benzer, çok serinleticidir. Sıkılaştırıcı, iltihaba karşı etkisi yaşlanan cilt için iyidir.

Ebegümeci: İltihaba karşı, serinletici.

Nane: İyi bir temizleyici ve sıkılaştırıcıdır.

Biberiye: Antiseptik, havalandırıcı ve canlandırıcı; kan damarlarında kan dolaşımını artırır. Biberiyeyi tek başına veya daha fazla Sıkılaştırıcı etki için beYaz Civan Perçemi ile yarı yarıya karıştırarak kullanın.

Kekik: Güçlü bakteri karşıtı etki: Sivilce veya enfekte Egzama için cildi yıkamak faydalıdır. Tek başına veya sakinleştirmek, iyileştirmek için Papatya ve/veya altıncık ile eşit oranlarda kullanın.

BeYaz civan perçemi: Yaşlanan ve hasarlı ciltler için iyi bir temizleyici, sıkılaştırıcı, antiseptiktir.

Çay hazırlamak: 250 mililitre kaynar suya bir büyükçe yemek kaşığı doğranmış kuru ot kullanın. Orta büyüklükte bir kupaya otları ağzına kadar doldurun. Demi 10 dakika bekletin, sıvıyı süzün ve kullanmadan önce soğumaya bırakın. Pamuk ile uygulayın ve doğal kurumaya bırakın.

Buz küpleri için çaylar

Bir çayın raf ömrü yaklaşık 12 saattir. Ancak, süzülmüş ve soğumuş çay buz kalıplarında dondurulabilir ve buzlukta 1-3 ay saklanabilir. Bu küpleri için papatya, lavanta, ıhlamur çiçeği ve Biberiye çayları tavsiye edilir. Bazı sulu bitkisel çözeltiler de buz küpleri yapmak için demlenebilir. Her 100 mililitre dinlendirilmiş şişe suyuna bir yemek kaşığı sulu bitkisel çözelti kullanın.

Serinletici ve sulandırıcı etki için küpü direkt olarak cilde, boyna ve kollara sürün.

Kompres için çaylar

Kompresler de iltihaplanmayı serinlettiği gibi- kan dolaşımını artırarak, gözenekleri kapatarak cildi sıkılaştırır. Özellikle kuru, yaşlanan veya hasarlı cilt için iyidir.

Kompres için, iki geniş kaba, iki Banyo havlusuna veya pazene ihtiyacınız olacak. Yukarıda saydığımız kurutulmuş otlarda bir büyükçe yemek kaşığı ve bir yemek kaşığı limon suyunu bir kaba yerleştirin ve üç kupa kaynamış su dökün. 15 dakika demlenmeye bırakın. İkinci kaba bir litre soğuk su ve bir yemek kaşığı sirke dökün. Soğutmak için az miktarda buz küpleri ekleyin.

Havlulardan birini sıcak çaya batırın ve havluyu yüzünüze sermeden ve bir dakika yüzünüzde bekletmeden önce fazla suyunu sıkın. Birinci havluyu çıkarın ve diğer havluyu hemen soğuk su kabına daldırın. Aynı şekilde yüze uygulayın ve yine bir dakika bekleyin. Sıcak ve soğuk kompres işlemini iki kez tekrarlayın. Gözenekleri kapatmak için soğuk kompresle tamamlayın. Gülsuyu ile parmak uçlarınızla teninize hafifçe vurarak bitirin ve doğal kurumaya bırakın.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Adaçayı Banyosu  Biberiye Banyosu
 Bitkilerle Cilt Bakımı Bitkisel Cilt Bakımı
 Bitkisel Cilt Temizliği Bitkisel Sac Bakimi
 Çiğdem Banyosu Cil Kremi
 Cild Bakimi Cildi Canlandırmak İçin
 Cildi Temizlemek Cildi Temizleyici Cilt Bakımı
 Cildi Temizleyici - Cilt Bakımı Cildi - Yüzü Güzelleştirmek İçin
 Cildin Temizlenmesi Cilt Bakim
 Cilt Bakim Maskesi Cilt Bakımı
 Cilt Bakımı 1 Cilt Bakımı 5
 Cilt Bakımı 6 Cilt bakımı 7
 Cilt Bakımı Bitkisel Cilt Bakimi Dogal
 Cilt Bakımı Evde Cilt Bakımı İçin
 Cilt Bakımı Maskesi Cılt Bakımı Nasıl Yapılır
 Cilt Beyazlatan Kremler Cilt Genclestirme
 Cilt Guzelligi 2 Cilt Güzelliği 5
 Cilt Güzelliği 6 Cilt Lekeleri İcin
 Cilt Lekelerine Cozum Cilt Lekelerine Doğal Çözümler
 Cilt Maskesi Doğal Cilt Parlaklığı 3
 Cilt Sivilceleri Cilt Temizliği İçin Doğal Maskeler
 Cilt Yağları Cilt Yenileme
 Ciltbakimi Derinlemesine Cilt Temizliği
 Doğal Cilt Bakımı Doğal Cilt Maskeleri
 Doğal Cilt Maskesi Doğal Cilt Temizliği
 Dogal Sivilce Maskeleri Doğal Yüz Bakımı
 Doğal Yüz Maskesi Elmalı Banyo
 Erkek Cilt Bakım Erkek Cilt Bakimi
 Evde Cilt Maskeleri Evde Cilt Maskesi
 Evde Cilt Temizliği Evde Yüz Maskeleri
 Fesleğen Banyosu Gelincik Banyosu
 Glıserın Banyosu Güzellik Cilt Bakımı
 Guzellik Ve Bakim Hanımeli Banyosu
 Havuç Banyosu Kandil Çiçeği Banyosu
 Kantaron Banyosu Karanfil Banyosu
 Karma Cilt Temizliği Kekik Banyosu
 Kokulu Yonca Banyosu Kuru Cilt İçin Maskeler
 Kuru Cilt Maskeleri Kuru Cilt Maskesi
 Lavanta Banyosu Lekeler İçin Cilt Maskesi
 Lekeli Cilt İçin Maske Lekeli Cilt Maskesi
 Makyaj Temizleme Menekşe Banyosu
 Nevruz Banyosu Papatya Banyosu
 Puruzsuz Cilt Sac Bakim Maskeleri
 Sac Bakimi Dogal Sivilce İçin Cilt Maskesi
 Siyah Nokta Temizlemek Siyah Noktaları Temizlemek
 Süt Otu Banyosu Temizleme Sütü
 Ten Güzelliği Tuz Banyosu
 Üzerlik Otu Banyosu Yağlı Cilde Maske
 Yağlı Cildin Bakımı Yağlı Cilt Bakımı
 Yağlı Cilt İçin Maskeler Yağlı Cilt Maskeleri
 Yağlı Cilt Maskesi Yağlı Cilt Temizliği
 Yüz Bakımı Bitkisel Yüz Bakımı Doğal
 Yüz Cilt Bakımı Nasıl Yapılır Yuz Guzelligi
 Yüz Güzellik Maskeleri Yüz Maskeleri Doğal
 Yüz Maskesi Doğal Yüz Maskesi Evde
 Yuz Temizleme Jeli Yüz Yıkama Jeli

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.