Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Erkeklerde Kısırlık Nedenleri
Hastalığınız hakkında merak ettiklerinizi uzmanımıza sormak için tıklayın, hemen cevaplasın.

ERKEKLERDE KISIRLIK NEDENLERİ

       Erkeklerde Kısırlık nedenleri stres başta olmak üzere,erkeklerde kısırlık nedenlerini sayacak olursak çevresel etkenler,hormonal dengede bozukluk,testisin şişkin olması,ayrıca Sperm kalitesini etkiyelen gribal enfeksiyonlarda erkeklerin kısırlık nedenleri arasında geçmektedir.

Erkeklerdeki kısırlık nedenlerini geniş bi açıdan bakmak gerekirse eğer;

Sertleşme sorunu yaşayan erkekler Cinsel ilişkiye giremedikleri için Kısırlık sorunu yaşabiliyor ama her kısırlık problemi olan erkeğin sertleşme problemi de yaşaması gerekmiyor.
Erkek Kısırlığının birçok nedeni var. Çocuk sahibi olmak için uğraşanların bilmesi gereken en önemli şeylerden biri mikroenjeksiyonun ya da tüp bebek yöntemin uygulanmasında jinekologla üroloğun ortak çalışmasının önemidir. Çünkü ürolojik tedavi gören hastaların daha sonra uygulanan tüp bebek yönteminde başarı şanslarının arttığı tespit edilmiştir. 

Erkek kısırlığının nedenleri

-Hormonal etkenler: Beyinden salgılanan bazı Hormonlar sperm yapımına etki eder bu Hormonların salgısı yeterli olamayabilir.

-Metabolik sebepler: Diyabet gibi-Psikoseksül bozukluklar, cinsel ilişki bozukluğuna yol açtığı için.-Derin bir Prostat ve batın Ameliyatı nedeniyle spermin geçtiği yolarda olan tıkanıklıklar ve kesikler.

-İlaca bağlı sebepler: Bazı ilaçlar geriye boşalma yapar. Anti-depresan tarzı ilaçların bir çoğu Kısırlığa neden olur. Tansiyon ilaçlarının bazıları da aynı etkiyi gösterir.

-Genetik anomaliler ve bunlara bağlı bozukluklarda kısırlık yapabilir: Klingelter sendromunda örneğin hastanın kadın gibi göğüsleri büyüktür, saçları uzar penis ve testisleri vardır ama spermi yoktur. Bu durum şekil olarak da çıplak gözle anlaşılabilir. Genetik yapısı araştırıldığında anomali anlaşılır. Yine genetik nedenlerle testiste sperm üreten doku hücreler bulunmayabilir bu durum da önemli bir kısırlık sebebidir.

-Testisin karın içinde olması önemli kısırlık nedenlerinden biridir.

-Ergenlik sonrası geçirilen kabakulak da kısırlığa yol açar.

-Aşırı Sıcaklık da spermi etkiler: Fırıncılar, Cam işleyen, şiddetli ısıya bağlı çalışanlarda, sürekli oturan şoförlerin sperminde mutlaka düşüklük olur. Kişi bir süre Sıcak ortamdan uzaklaştığı zaman spermleri normale döner.-Kemoterapi geçirmiş olmak: Bu nedenle kemoterapi öncesinde sperm dondurulur ki hastanın ileride tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olma şansı doğsun. Kemoterapiden uzun bir süre sonra sperm normal haline gelebilir.

-Radyasyona maruz kalmak kalıcı kısırlık nedeni olabilir.

-Varikosel: Testisten çıkan toplar damarların aşırı ve Anormal olarak büyük oluşu genişlemiş olması reflü dediğimiz geri akımı oluşturmaları, ayrıca testiste ısı etkisi ve beslenme bozukluğu sonucu testiste sperm üreten hücreleri toksik bazı Maddelerle karşı karşıya bırakır. Bu durum maddeler testis içinde etki yarattığı için sperm oluşumunu kötü etkiler. Testislerin sonografik muayenesi ve damarsal araştırılması gerekir. Böyle bir durum cerrahi müdahale ile düzeltilir. Varikosel ameliyatının başarı şansı değişiktir. Eskiden varikosel Ameliyatları çıplak gözle yapılırdı.
Şimdi ise mikroskobik olarak yapılıyor. Mikroskobik yapılan ameliyatların başarı şansı diğerlerine oranla çok daha yüksek. Ameliyat olacak kişilerin bunu iyi bilmesi ve ameliyatı yapacak doktordan da bu konuda bilgi alması gerekiyor. Varikosel ameliyatından sonra hücrelerin sayısında yüzde 66 oranında olumlu gelişme sağlanıyor. Gebelik üzerindeki etkisi de yüzde 27 civarında artıyor.

-Torsiyon: Testislerin ani bükülmesi. Bu durumda kişinin ağrısı olur, bulantısı olur, kusması olur. Bu gibi bir durumda hasta hemen doktora gitmelidir. Gecikirse testiste beslenme bozukluğu meydana gelir ve alınması gerekebilir.-Bağışıklık sistemine bağlı sorunlar: Vücut spermi yabancı madde olarak kabul edebilir. Bu durumda spermde yapışıklıklar meydana gelebilir. Spermin hareket kabiliyeti bozulur. 

-Testiste meydana gelen sperm: epididimde birikir olgunlaşır sonra da taşınır. Epdidime bağlı bir sebepten. Yani epididimin olmayışı veya tıkalı oluşu veya iltihaplanmış olması ve enfeksiyon sonrası kanalların tıkanması.-İsteyerek çocuğum olmasın diye spermin geçtiği kanalların bağlanması da bir nedendir. Bu bir ameliyatla yapılır gerektiğinde yine bir ameliyatla açılıp kişinin tekrar çocuğu olabilmesi sağlanır.

Kısırlık tedavisine önce kim başlamalı?
Doğru olan ilk olarak erkeğin sperm kontrolü yaptırmasıdır. Çünkü bu çok kolay bir işlemdir. Erkek 4 Gün cinsel perhiz yapar yani cinsel ilişkide bulunmaz, ardından güvenilir bir laboratuara gider ve sperm verir. Laboratuar koşullarında bu spermin yapısı ve morfolojisi incelenir. Bu aşamadan sonra eğer bir problem varsa erkeğin tedavisine yönelik çalışmalar yapılır. Eğer sorun yoksa kadının Kısırlığı araştırılmaya başlanır. Bazı durumlarda her ikisinde de problem olmayabilir. Her iki tarafın fonksiyonları normal olduğu halde çiftlerin çocuğu olmayabilir. Buna da sık rastlanır. 

Bir erkek kısırlık şüphesi ile başvurduğunda ne gibi testler yapılıyor?

Erkeğin doktora anlattıkları çok önemlidir. Doktor hastaya yönelttiği sorularla birçok hastalığın ipucunu yakalayabilir. Şu konular araştırılır:

-Ne kadar zamandır evli olduğu doktor açısından belirleyici bir durumdur. Çünkü kısırlık şüphesi için çiftlerin 1 yıllık düzenli ilişkileri olduğu halde hamilelik durumunun ortaya çıkmamasıdır. Bu bir yıl içinde en az haftada 2 kez ilişkiye girilip girilmediği de sorulmalıdır.

-Ailede başka bir erkekte testislerin yukarıda olması durumu varsa veya erkek testisle ilgili bir problem geçirdiyse direkt olarak bir sebep bulduğumuzu düşünülür. 

-Erkeğin ergenlikten sonra kabakulak geçirmiş olup olmadığı da sorulur. Bu hastalık süreci içinde erkeğin yumurtalıklarında şişme de olduysa bölgede spermin oluşumuna neden olan hücreleri yok etmiş anlamına gelir.-Evli çiftin yaşları da önemlidir. Kadın 35 yaşın üzerinde ise, adetleri düzenli değilse önemli risk faktörü sayılır. 

-Aileden genetik olarak gelen diyabet hastalığı olup olmadığı sorulur. Bu durumda diyabetle ilgili testler yapılır ve sperm sayısına bakarak spermle ilgili testler de istenebilir. 

-Ailede çocuğu olmayan ve sakat çocuğu olan kişilerin bulunması da araştırma aşamasında yön gösterici olabilir. 

-Testislerin yukarıda olması da etkilidir. Eskiden testisleri yukarıda olan çocuklarda testisin indirilme işlemi ergenlik döneminde yapılırdı. Ama aslında bunun fark edildiği dönemde erken yaşlarda yapılması gerekir yoksa kısırlığa neden olabilir. 

-Erkekte organik anlamda spermin akışkanlığını önleyen rahatsızlıkların olup olmadığı testlerle incelenir. 

Sperm Testi:Öncelikle sperm testi istiyoruz. Spermin içinde normalde 1 santimetreküpte 20 milyon veya üzeri olması gereken sperm düşük seviyelerine göre türlere ayrılıyor.

Oligosperm: Azalmış sperm sayısı,
Normo sperm: Normal sperm sayısı,
Azospermi: Hiç sperm hücresi olmayışı gibi 3 durum ortaya çıkıyor.

Kişi spermle ilgili bir sorunu olup olmadığını kendisi anlayabilir mi?
Ancak spermin koyu, az olup olmadığını anlayabilir. Spermin de içinde bulunduğu Sıvının klasik bir rengi ve kıvamı vardır. Bunların olmayışı, çok Sıvı oluşu veya çok az ve koyu oluşu akla bazı sorunları getirebilir. Bunu doktor ve laboratuar değerlendirebilir. Hastamız spermin az geldiği veya boşalırken ağrı olduğu şikayetleriyle doktora başvurabilir.

Sperm Hiç Yoksa Ne Yapılır:
Testis biyopsileri Testis biyopsileri sperm elde edilemeyen hastalarda uygulanıyor. Testis biyopsileri artık mikroskobik olarak yapılıyor, bu sayede doktor testisin içini çok rahat bir şekilde görebiliyor. Mikroskop altında bakıldığında saç kılından daha ince olan tubuluslar çok net gözüküyor. Böylece doktor sadece içinde sperm olan belirgin dolgun olan dokuyu alıyor ve embriyolog hemen o anda dokuda sperm mevcutsa tespit ediyor. Biz buna micro-tese diyoruz. Bütün bunlardan sonra spermin canlılık testleri değerlendirilebilir. Morfolojik yapısı değerlendirilir ve içlerinden en uygun olanları microenjeksiyon için kullanılır. 

Şişmanlık kısırlık nedeni mi?
Erkekte ve kadında aşırı şişmanlık cinsel ilişkiyi önleyebileceği için kısırlığa yol açabilir. Hormonal bozukluklardan kaynaklanan şişmanlık fizyolojik olarak kısırlığı ortaya çıkarabilir. 

Kadınla erkeğin birlikte yaptırdığı testler var mı?
Tabii ki var, bunlardan önemli bir tanesi post koital testtir. Cinsel ilişkiden sonraki birkaç Saat içinde yapılıyor. Sabah evde ilişkiye giriyor Aile, doktora gidiyor ilişkiden sonra uterusun ağzından bir materyal alınıyor ve buradaki spermin Canlı olup olmadığına bakılıyor. Eğer canlı ise erkekte bir sorun olmadığı düşünülüyor ve kadına ait faktörlerin araştırılmasına geçiliyor. 

Sigara kısırlık nedeni mi?
Erkekte spermin yapısını etkiler kadında da yumurtlamayı etkiler. Sigaranın zararları bazen vücutta kalıcı etkilere yol açar ama sigara bırakıldıktan sonra spermin yapısında düzelmeler görülmektedir.   

Alkol kullanımının etkisi var mı?
Öncelikle Alkol kullanımı sinir sistemi üzerinde etkili olur. Erkekte sertleşme sorunu yapar. Ayrıca spermin hareketliliğini etkiler.

Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • 1 Derece Varikosel
 • 2 Derece Varikosel
 • 3 Derece Varikosel
 • Acıbadem Tüp Bebek
 • Acıbadem Tüp Bebek Fiyatları
 • Adana Tüp Bebek Merkezi
 • Adana Tüp Bebek Merkezi
 • Adana Tüp Bebek Merkezleri
 • Alman Hastanesi Tüp Bebek
 • Alman Hastanesi Tüp Bebek Doktorları
 • Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi
 • Amerikan Hastanesi Tüp Bebek Doktorları
 • Anatolia Tüp Bebek Fiyatları
 • Ankalife Tüp Bebek
 • Ankalife Tüp Bebek Merkezi
 • Ankalife Tüp Bebek Merkezi Doktorları
 • Ankara Tüp Bebek Fiyatları
 • Ankarada Tüp Bebek
 • Ankarada Tüp Bebek
 • Ankaradaki Tüp Bebek Merkezleri
 • Ankaratüp Bebek
 • Antalya Tüp Bebek Merkezi
 • Aşı Tedavisi
 • Aşılama
 • Aşılama Tedavisi
 • Aşılama Tedavisi
 • Aşılama Ücretleri
 • Aşılama Yapan Hastaneler
 • Aşılama Zamanı
 • Azosperm
 • Azosperm Bitkisel
 • Azosperm Bitkisel Tedavi
 • Azosperm Nedir
 • Azosperm Tedavisi
 • Azosperm Tedavisi Varmı
 • Azospermi
 • Azospermi Bitkisel Tedavi
 • Azospermi Bitkisel Tedavi
 • Azospermi Kök Hücre
 • Azospermi Nedir
 • Azospermi Tedavisi
 • Azospermi Tedavisi
 • Azospermi Tedavisi Varmı
 • Azospermle Savaş
 • Bahçeci Kliniği Tüp Bebek Fiyatları
 • Bahçeci Tüp Bebek Merkezi
 • Bebek
 • Bebek Aşılama
 • Bebek Hakkında Bilgiler
 • Bebek İsteyenler
 • Bebek İstiyorum
 • Bebek Merkezi
 • Bebek Portalı
 • Bebek Tedavisi
 • Bebek Ve Teşhis
 • Bilateral Varikosel
 • Bir Bakışta Kısırlık Hastalığı Tedavi
 • Bitkisel Kısırlık Tedavisi
 • Bitkisel Kısırlık Tedavisi
 • Bitkisel Kısırlık Tedavisi
 • Brüksel Tüp Bebek Merkezi
 • Brüksel Tüp Bebek Merkezi
 • Bursa Tüp Bebek Fiyatları
 • Bursa Tüp Bebek Merkezi
 • Bursa Tüp Bebek Merkezleri
 • Çift Rahim
 • Çikolata Kisti
 • Clinart Tüp Bebek
 • Doktor Nevra
 • Dr Nevra
 • Ege Tüp Bebek
 • Ege Tüp Bebek Merkezi
 • Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi
 • En İyi Tüp Bebek Doktorları
 • En İyi Tüp Bebek Merkezleri
 • Erkek Kısırlığı
 • Erkek Kısırlığı
 • Erkek Kısırlığı
 • Erkek Kısırlığı
 • Erkek Kısırlığı Tedavisi
 • Erkek Kısırlığı Tedavisi
 • Erkek Kısırlık Belirtileri
 • Erkek Kısırlık Belirtileri
 • Erkek Kısırlık Nedenleri
 • Erkek Kısırlık Nedenleri
 • Erkek Kısırlık Tedavisi
 • Erkek Kısırlık Testi
 • Erkek Kısırlık Testi
 • Erkek Kısırlık Testi
 • Erkek Üroloji
 • Erkekde Kısırlık
 • Erkekde Kısırlık Belirtileri
 • Erkeklerde Kısırlık
 • Erkeklerde Kısırlık
 • Erkeklerde Kısırlık
 • Erkeklerde Kısırlık 2
 • Erkeklerde Kısırlık Belirtileri
 • Erkeklerde Kısırlık Belirtileri
 • Erkeklerde Kısırlık Belirtileri Nelerdir
 • Erkeklerde Kısırlık Nedenleri
 • Erkeklerde Kısırlık Nedenleri
 • Erkeklerde Kısırlık Tedavisi
 • Erkeklerde Kısırlık Testi
 • Erkeklerde Kısırlık Testi
 • Erkeklerde Testesteron
 • Erkeklerde Varikosel
 • Erkekte Kısırlık
 • Erkekte Kısırlık Belirtileri
 • Erkekte Kısırlık Belirtileri Nelerdir
 • Erkekte Kısırlık Nedenleri
 • Erkekte Kısırlık Nedenleri
 • Erkekte Kısırlık Tedavisi
 • Erkekte Varikosel
 • Euro Fertil Tüp Bebek
 • Eurofertil Tüp Bebek Merkezi
 • Eurofertil Tüp Bebek Merkezi
 • Evde Kısırlık Testi
 • Fertijin Tüp Bebek
 • Fertilmax
 • Gaziantep Eurofertil Tüp Bebek Merkezi
 • Gaziantep Tüp Bebek Fiyatları
 • Gebe Kalamama
 • Gebe Kalmak
 • Gebeliği Önleme
 • Gebelik
 • Gebelik Haftası
 • Gebelik Hesaplama
 • Gebelik İçin
 • Grade 1 Varikosel
 • Grade 2 Varikosel
 • Grade 3 Varikosel
 • Hafta Gebelik
 • Hafta Hafta Gebelık
 • Hafta Hafta Hamilelik
 • Hamile Kalamama
 • Hamilelik
 • Hamilelik Belirtileri
 • Hamilelik İçin
 • Hidrosel
 • Hidrosel
 • Histeroskopi
 • Hş Tüp Bebek
 • Hüseyin Ermiş Kısırlık
 • Hüseyin Ermiş Kısırlık
 • İbrahim Saraçoğlu Kısırlık Tedavisi
 • İbrahim Saraçoğlu Varikosel
 • İlaçsız Tüp Bebek
 • İnfertilite
 • İnfertilite
 • İnfertilite İlaçları
 • İnfertilite Nedir
 • İnfertilite Tedavisi
 • İnseminasyon
 • İrenbe Tüp Bebek
 • İştah Açıcı Otlar
 • İstanbul Tıp Fakültesi Tüp Bebek
 • İstanbul Tüp Bebek
 • İstanbul Tüp Bebek Fiyatları
 • İstanbul Tüp Bebek Merkezi
 • İvi Tüp Bebek
 • İvi Tüp Bebek Merkezi
 • İzmir Tüp Bebek Merkezleri
 • İzmirde Tüp Bebek Merkezleri
 • Jinekolog
 • Jinekoloji
 • Kadın Kısırlığı
 • Kadın Kısırlıgı 4
 • Kadın Sağlığı Merkezleri
 • Kadın Sağlığı Merkezleri
 • Kadın Ve Hamilelik
 • Kadında Kısırlık
 • Kadında Kısırlık Belirtileri
 • Kadında Kısırlık Belirtileri
 • Kadında Kısırlık Nedenleri
 • Kadında Kısırlık Nedenleri
 • Kadında Kısırlık Tedavisi
 • Kadınlar Kulübü Aşılama
 • Kadınlar Kulübü Aşılama
 • Kadınlarda Kısırlık
 • Kadınlarda Kısırlık
 • Kadınlarda Kısırlık Belirtileri
 • Kadınlarda Kısırlık Belirtileri
 • Kadınlarda Kısırlık Nedenleri
 • Kadınlarda Kısırlık Nedenleri
 • Kadınlarda Kısırlık Tedavisi
 • Kadınlarda Kısırlık Tedavisi
 • Kayseri Tüp Bebek Fiyatları
 • Kıbrıs Tüp Bebek
 • Kıbrıs Tüp Bebek Merkezleri
 • Kıbrıs Tüp Bebek Merkezleri Fiyatları
 • Kıbrısta Tüp Bebek Fiyatları
 • Kısırlığa
 • Kısırlığa Bitkisel Çözüm
 • Kısırlığa Bitkisel Tedavi
 • Kısırlığa Bitkisel Tedavi
 • Kısırlığa Çare
 • Kısırlığa Çare Bulundumu
 • Kısırlığa Çözüm
 • Kısırlığa Çözüm
 • Kısırlığa İyi Gelen Bitkiler
 • Kısırlığa İyi Gelen Kaplıcalar
 • Kısırlığa Karşı
 • Kısırlığa Son
 • Kısırlığı
 • Kısırlığın Belirtileri
 • Kısırlığın Belirtileri
 • Kısırlığın Belirtileri Nelerdir
 • Kısırlığın Bitkisel Tedavisi
 • Kısırlığın Nedenleri
 • Kısırlığın Oluşum Nedenleri
 • Kısırlığın Sebepleri
 • Kısırlığın Tedavisi
 • Kısırlığın Tedavisi
 • Kısırlığın Tedavisi
 • Kısırlığın Tedavisi Varmı
 • Kısırlık
 • Kısırlık
 • Kısırlık
 • Kısırlık
 • Kısırlık
 • Kısırlık (Akim, Nulliparith)
 • Kısırlık 2
 • Kısırlık 3
 • Kısırlık 4
 • Kısırlık 5
 • Kısırlık 6
 • Kısırlık 7
 • Kısırlık 8
 • Kısırlık 9
 • Kısırlık Belirtileri
 • Kısırlık Belirtileri
 • Kısırlık Belirtileri Nelerdir
 • Kısırlık Bitkisel
 • Kısırlık Bitkisel Tedavi
 • Kısırlık Bitkisel Tedavi
 • Kısırlık Erkek
 • Kısırlık Genel
 • Kısırlık İçin
 • Kısırlık İçin Bitkisel Tedavi
 • Kısırlık İçin Dua
 • Kısırlık İçin Dua
 • Kısırlık İçin Dua
 • Kısırlık İçin Şifalı Bitkiler
 • Kısırlık İçin Şifalı Bitkiler
 • Kısırlık İlacı
 • Kısırlık İlacı
 • Kısırlık İlaçları
 • Kısırlık Nasıl Anlaşılır
 • Kısırlık Nasıl Anlaşılır
 • Kısırlık Nasıl Olur
 • Kısırlık Nasıl Oluşur
 • Kısırlık Nedenleri
 • Kısırlık Nedir
 • Kısırlık Sebepleri
 • Kısırlık Sebepleri
 • Kısırlık Sebepleri Ve Nedenleri
 • Kısırlık Tedavi
 • Kısırlık Tedavi
 • Kısırlık Tedavi Yöntemleri
 • Kısırlık Tedavi Yöntemleri
 • Kısırlık Tedavileri
 • Kısırlık Tedavileri
 • Kısırlık Tedavisi
 • Kısırlık Tedavisi
 • Kısırlık Tedavisi
 • Kısırlık Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler
 • Kısırlık Tedavisinde Kullanılan Bitkiler
 • Kısırlık Tedavisinde Kullanılan Bitkiler
 • Kısırlık Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
 • Kısırlık Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
 • Kısırlık Yenmek İçin Doğal Taktikler
 • Kısırlıklar
 • Kısırlıkta
 • Kısırlıkta 2
 • Kısırlıkta Bitkisel Tedavi
 • Kısırlıkta Bitkisel Tedavi
 • Kısırlıkta Kök Hücre Tedavisi
 • Kök Hücre Kısırlık
 • Kök Hücre Kısırlık
 • Konya Tüp Bebek
 • Konya Tüp Bebek Merkezi
 • Kürtaj
 • Kürtaj 2
 • Kürtaj Sonrası
 • Kürtajın Ruhi Ve Cinsel Yönü
 • Lefkoşa Tüp Bebek Merkezi
 • Malatya Tüp Bebek Merkezleri
 • Maya Tüp
 • Medical Park Tüp Bebek
 • Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi
 • Memorial Tüp Bebek
 • Mersin Tüp Bebek Merkezi
 • Mikrocerrahi İle Varikosel
 • Mikrocerrahi Varikosel
 • Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı
 • Mikroenjeksiyon
 • Mikroenjeksiyon
 • Mikroenjeksiyon Yöntemi
 • Mustafa Aydıner Kısırlık
 • Oligospermi
 • Erkeklerde

  Kısırlık

  Nedenleri