Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Erkeklerde Hormon Bozukluğu
Yeşilex Epimedium Ekstraktı 650 mg (60 Kapsül)
108,00 TL
Ürün Fiyatı

2695
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak (10 Kapsül)
79.00 TL
Ürün Fiyatı

100724
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak Macun (230 gr.)
59.00 TL
Ürün Fiyatı

69937
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Erkeklerde Hormon Bozukluğu
Erkeklerde Hormon Bozukluğu Genel: Erkeklerde hormon bozukluğu hakkında bilmek istedikleriniz ve daha fazlası için aşağıdaki makaleye bakabilirsiniz...

Erkeklerde Hormon Bozukluğu ve Tedavisi

Erkeklik hormonu testosteron tedavisini erkek menopozu olarak kabul edilen hırcınlık ve mukavemet gücü kaybını önleyebileceği saptandı.

Menopoz rahatsızlıkları olan kadınlara ateşlenme osteoporosis nedeniyle verilen hormon tedavisinin erkeklerde tartışmalı olduğuna değinen uzmanlar testosteron tedavisinin erkeklerde menopoz rahatsızlıklarını indirebildiğine değindi.

Testosteronun enjekte edilebileceği gibi jöle şeklinde hazırlanacak parcalarla deriden veya ağızdan alınabileceği bu konuda bazı firmaların yeni uygulamalara girdiği belirtildi.

Sheffield Üniversitesinde yapılan bir araştırmada kronik kalp rahatsızlığı olan 20 erkek üzerinde testosteron tedavisi uygulandı. Testosteron tedavisinin bu deneklerde yürüme gücünü yüzde 34 artırdığı saptandı.

TESTOSTERON KASLARI GÜÇLENDİREBİLİYOR

Kalp rahatsızlığı olan erkeklerde testosteron oranının düşük olduğu bu gruptaki erkeklerde soluma rahatsızlığı kas güçsüzlüğü ve depresyon görülebildiği biliniyor. Araştırmada testosteron terapisinin kalp fonksiyonunu yükseltici özellik ortaya koymadığı fakat kasları güçlendirebildiği gözlendi. Bazı uzmanlar erkeklerde görülen ve andropoz olarak adlandırılan rahatsızlıkların yaşlılık nedeniyle oluştuğunu ancak bunda testosteron oranının azılmasının da etkili bulunduğunu düşünüyor.

Deneysel bir testosteron jölesinin 98 erkekte denendiği ve 24 saat içinde testosteron oranını yüzde 85 normale çevirdiği gözlendi. Uygulamada yan etki olarak bazı hastaların ağızlarında hafif tahrişler meydana geldiği belirlendi. Güney California Üniversitesinde denenen sentetik testosteron hapının ise 60-87 yaş grubunda kasları geliştirdiği kas gücünü ve fiziksel işlevi artırdığı gözlendi. 12 hafta süren denemelerin ilk altı haftasında tedavinin yeterli etki sağladığı görüldü.

RİSKLERİ DE VAR

Araştırmacılar testosteron tedavisinin yaşlı erkeklerde fiziksel gücü artırabileceğini kaydetti. Hormon tedavisinin kadınlarda meme kanseri riskini artırdığı yüksek testosteron oranının ise erkeklerde Prostat kanseri riskini artırabildiği biliniyor.

Ağızdan alınan erkeklik hormonu haplarının ise karaciğerde toksin meydana getirebileceği belirtildi. Araştırma raporu San Franciscoda başlayan Endokrin Kuruluşunun genel kurulunda açıklandı.

Erkeklik hormonu

Kadınlar erkeklik hormonu olan testosterona nasıl düşük miktarlarda sahipseler erkekler de dişilik hormonu östrojene az miktarda sahiptir. Erkeklerde de bu denge örneğin obezite gibi bir durumda bozulabilir.

Obez erkeklerde karın bölgesinde yağ birikir, göğüslerde gelişme görülür çünkü yağ hormonal bir bezdir ve yağ dokuları karında testosteronu östrojene dönüştürür. Obez bireyler yedikleri besinlere bağlı olarak yeterli düzeyde testosteron yapamayıp östrojen seviyelerini daha da artırırlar.

Erkeklerde hormon dengesini sağlamak için dikkat edilmesi gerekenler:

Öncelikle fazla kilolar verilmeli.
Diyetteki doymuş yağlar azaltılmalı.
Tavuk, yumurta, balık, tofu, baklagiller gibi protein kaynakları haftada en az iki gün tercih edilmeli.
Vücut yağlarının yakılmasını destekleyen Antioksidan bakımından zengin sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmeli.
Alkol tüketiminden sakınılmalı çünkü alkol östrojenin artmasına ve testosteronun azalmasına neden olur.
Haftanın dört günü yarım saat süreyle düzenli egzersiz yapılmalı.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Hikmetullah Meraklımerhabalar hocam bende hormon bozukluğu var değerlerimde azalma gözlemlenmiş bitkisel takviye olarak ne kullananılabilir. bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkkürler iyi günler.
  • Celalettinmerhaba hocam benim oglum 13 yaşında gogusleri büyük oglumun kilosu 60 boyu 155cm dir oglumun gogüs buyuklugu kilodanmı yoksa hmon bozuklugu olabilirmi,yardımlarınız için teşşekür ederim..
  • Erkeklerde

    Hormon

    Bozukluğu